У 2013 році в Києві будуть все активніше розкуповувати дешевшає житло

У 2013 році Київ продовжить залишатися світовою столицею з одним з найбільш швидко знижуються рівнем цін на житло.

Згідно з прогнозами Олександра Рубанова, президента Союзу фахівців з нерухомого майна настають рік принесе українській столиці зниження вартості житла в розмірі 8-13%. При цьому в 2014-2015 роках зниження цін продовжиться, що стане наслідком загальної переоцінки вартості житла в місті. Лише 2016-2017 року стануть періодами стабілізації цін. Причому їх підвищення відбудеться пізніше.

На цьому тлі в поточному році Київ посідав друге місце серед найбільших мегаполісів землі за темпами зниження вартості житла. Так з третього кварталу 2011 року по третій квартал 2012 року вартість житла в місті знизилася на 11%. За цей же період сильніше тільки подешевшала нерухомість в Римі, де спад цін склав 14,3%. Для порівняння найбільш високе зростання цін відзначався в індійській Джакарті, де вартість житла за звітний період збільшилася на 28,5%. Разом з тим, з березня 2012 по вересень 2012 року вартість якісного житла в Києві знизилася на 4%. У той час як з червня по вересень ціни навпаки зросли на 2,7%, що стало восьмим за значимістю приростом цін серед великих світових мегаполісів у цей період. Всі вищевикладені ціни містяться в дослідженні компанії Knight Frank.

На цьому тлі знижується вартість житла стимулює у Києві зростання продажів квартир. Так за останніми даними за листопад поточного року в місті було реалізовано 2364 квартири на вторинному ринку нерухомості. Ще 1900 угод було укладено на первинному ринку нерухомості. Для порівняння, у жовтні кількість угод в обох сегментах склало відповідно 2201 і 1704 одиниці. Відповідна інформація міститься в дослідженні компанії SV Development. При цьому там же додається, що з вересня по жовтень кількість угод з квартирами збільшилася в місті на 7,58%. У той час як з серпня по вересень приріст даного значення склало 6,8%. Для порівняння реалізація новобудов з жовтня 2011 по жовтень 2012 року збільшилася більш ніж удвічі. Мова йде про 700 і 1700 реалізованих квартир.

У контексті прогнозованого зниження цін у 2013 році реалізація квартир у Києві так само продовжить збільшуватися. Сприяти цьому буде і прогнозоване зростання іпотечного кредитування в розмірі 6-9%. Для порівняння у поточному році обсяги кредитування можуть знизитися приблизно на 2%. Відповідна інформація міститься в дослідженні компанії «КредитМаркет».

На тлі прогнозованого збільшення зростання кількості угод і зниження цін забудовники в столиці готуються збільшити обсяги будівництва і пропозиції житла. Так за даними проектної групи «Архиматика» проектування житла в поточному році збільшилася на 25%. У той час як введення в експлуатацію готових об’єктів зріс з січня по вересень на 10,2% у порівнянні з роком раніше і склав 700,6 тис. кв. метрів житлової нерухомості або 6169 квартир. Зростання обсягів пропозиції відбувається на тлі більш стійких цін на нове житло. Останнє внаслідок більш високої якості знаходить свій попит на тлі більш стрімко дешевшає, вторинного і, як правило, менш якісного житла.

В цілому ж при збереженні позитивних або хоча б стабільних макроекономічних показників української економіки ринок житлової нерухомості Києва продовжить демонструвати збільшення обсягів будівництва і зростання продажів. При цьому у міру підвищення доступності іпотеки та зростання реальних доходів населення ціни стабілізуються і почнуть свій плавний зростання. Однак, як зазначалося вище, це відбудеться не раніше 2016 року. При цьому початковий зростання цін навряд чи буде в річною амплітудою перевищувати зростання інфляції.