У 2013 році первинний ринок житла як і раніше буде більш привабливий, ніж вторинний

В Україні в міру стабілізації економічної ситуації зростає довіра інвесторів до будівельним компаніям.

Про це повідомляє zhitlo.net.ua.

Як наслідок покупці нерухомості все активніше купують житло на ранніх стадіях будівництва, що збільшує прибуток і як наслідок інвестиційну привабливість первинного ринку житла.

Так у 2010 році квартири в будинках на початковій стадії будівництва набувало близько 10% інвесторів і кінцевих покупців житла. У 2011 році це значення збільшилося приблизно в два рази. Для порівняння у 2012 році кількість аналогічних угод склала приблизно половину транзакцій на первинному ринку нерухомості. Причому приріст даного значення перевищив прогнозовані обсяги на 10%. Новий 2013 рік викличе зростання аналогічних угод ще приблизно на десять відсотків.

Разом з тим приріст угод на стадії «котловану» стримується відсутністю достатньої кількості добре відомих забудовників. Адже саме їх проектам віддають перевагу покупці зважуються вкладати кошти в житло на початкових етапах будівництва. Особливо сильно від нестачі відомих компаній постраждав ринок заміського житла. Там відзначається найбільша кількість незавершених проектів.

На тлі штучного стримування операцій на ранніх етапах будівництва загальна кількість транзакцій з нової нерухомості буде зростати. Цьому буде сприяти чотири ключові чинники. Одним з них є недоступність іпотечного кредитування, вартість якого на Україні коливається в межах 18-21% річних. При настільки дорогих кредитах численні розстрочки, що надаються будівельними компаніями, є чи не єдиним способом придбання житла в кредит. В якості альтернативи розстрочень масовим інвестором може використовуватися покупка нерухомості на пізніх етапах будівництва.

Ще однією причиною збільшення кількості угод з новим житлом стає збільшення його якості. Забудовники навчилися генерувати пропозицію конкурентоспроможне порівняно з житлом на вторинному ринку. Все частіше нові будинки зводяться одночасно в місцях з гарною транспортною доступністю і з усією необхідною соціальною інфраструктурою. За рахунок чого раніше краще виглядало саме вторинне житло. Крім цього забудовники мають можливість більш гнучко реагувати на зміну структури попиту. Так за фактом поліпшення економічної ситуації в загальній структурі попиту стали домінувати двох, а не однокімнатні квартири. На це негайно відреагували забудовники, які довели даний тип житла до 60% в проектах, які реалізовуються.

Так само активізації попиту на «первинку» буде сприяти загальне зростання пропозиції за рахунок збільшення обсягів будівництва. Зростання такого на сторінках Інтерфакс передрік Дмитро Ісаєнко, заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

При цьому він деталізував: «На сьогоднішній день простроенного житла з готовністю 95%, яке, в принципі, можна було б прийняти і на 11 млн кв. м, але ми все таки в цьому році приймаємо тільки якісно побудовані і закінчені об’єкти, в які люди можуть заїжджати і жити. Тому за підсумками цього року ми вийдемо на показник введення в 9,5 млн кв. м і в наступному році – на 10 млн кв. м».

Все вищевикладене дозволяє розглядати первинний ринок нерухомості, як в якості вигідною інвестиційної майданчика, так і засоби вирішення житлових проблем кінцевих покупців житла. В даному контексті варто очікувати зростання інституційних інвесторів в сегменті житлового будівництва. Це в свою чергу може стати одним із драйверів загального поліпшення макроекономічних показників України.