У 2013 році інвестиції залучатимуть тільки швидкоокупні проекти

Перспективними на ринку нерухомості України, з точки зору інвестицій, найближчим часом будуть короткострокові девелоперські проекти, головним критерієм яких стане їх швидка окупність.

Такими проектами можуть стати житло економ-класу, торгова нерухомість, а також «точкові» об’єкти різного спрямування, що приносять стабільний дохід. Такі прогнози озвучили експерти галузі в ході UREC Real Estate Summit, що пройшов 22 листопада в готелі Fairmont Grand Hotel Kyiv. Організаторами саміту, присвяченого підсумкам 2012 року на ринку нерухомості України, виступила галузева організація Ukrainian Real Estate Club.

Як зазначив у своєму виступі спікер першій сесії саміту, генеральний директор Platinum Bank Грегорі Краснов, «головним уроком, який винесли банкіри з кризи, став факт, що фундаментальні закони банківської сфери порушувати не можна. Один з таких законів — «коротким» ресурсом не можна кредитувати «довгий» актив. Отже, поки що в українських банків не з’явиться довгостроковий ресурс, проектного фінансування в повному обсязі в країні не буде». Саме з цієї причини, вважають експерти, нові об’єкти нерухомості будуть, як і раніше, реалізовуватися, в більшості випадків, за рахунок власного капіталу забудовника.

Також, у зв’язку з відсутністю у банків довгострокового ресурсу, в Україні не може в повну силу запрацювати і такий кредитний механізм, як іпотека, розрахований на десять і більше років. Такі «довгі» ресурси, вважають фахівці фінансового сектору, банкам просто немає чим покрити.

На думку Романа Насирова, співдиректор компанії Renaissance Capital в країнах Центральної та Східної Європи, «привабливою для інвесторів залишається і комерційна нерухомість, особливо ритейл, так як приносить стабільний дохід. Можливо, продовжиться тенденція інвестування в інфраструктуру, відзначається останнім часом в країні у зв’язку з проведенням ЄВРО-2012. Також перспективними можуть стати швидко окупні проекти житлової нерухомості в економ-класі».

Втім, навіть привабливість комерційної нерухомості, на думку деяких експертів, в найближчій перспективі піддасться перегляду з боку кредитних структур. «Пропозицію на ринку офісної нерухомості «перегріли», вивівши досить багато нових площ. Перспективність вкладень в торговельну нерухомість також буде переглянута», — вважає Ерік Найман, керуючий партнер Capital Times. «Завищені очікування щодо торговельної нерухомості стимулюють здачу нових об’єктів, але купівельна спроможність в Україні досить низька, і вона не може генерувати достатньо товарообігу для успішного функціонування великої кількості торгових центрів. На мою думку, найближчим часом попит буде йти точково, об’єкти різної спрямованості», — коментує експерт.

«На даний момент для більшості іноземних інвесторів, — вважає Роман Насиров, — простіше залишити всі ризики зведення об’єкта локального девелоперу, і прийти на проект лише тоді, коли він завершений, працює і приносить дохід. Це стосується як торговельної, так і, наприклад, готельної нерухомості».

Необхідний для проектного фінансування довгостроковий ресурс, на думку банкірів, можна знайти в пенсійному та страховому секторах. Поки ж, як відзначають експерти, уроки кризи не забуті, а довгострокових ресурсів у банків немає, ситуація на ринку інвестий істотно не зміниться. Крім того, негативні тенденції на ринку інвестицій все ще сильні внаслідок складної макроекономічної ситуації.

Крім питань інвестиційного клімату та перспектив проектного кредитування, в ході UREC Real Estate Summit 2012 експерти обговорили тенденції в окремих сегментах ринку нерухомості України, а також юридичні аспекти діяльності в галузі.