У 2012 році заміська нерухомість впаде в ціні

Зниження цін на заміську нерухомість неминуче. Вже в цьому році ціни впадуть на 15%.

Експерти стверджують, що в 2012 році ціни на заміську нерухомість будуть продовжувати падати на 10-15%. Основною причиною такої динаміки є відсутність попиту у потенційних покупців і складність в отриманні кредиту.

Під Києвом можна придбати будинок за $15 тисяч

“На сьогоднішній день попит на заміську нерухомість низький, це стосується земельних ділянок, ділянок з будинками і навіть об’єктів в котеджних містечках.

До основних причин відсутності попиту можна віднести наслідки кризи і високу вартість будівництва. Адже ціни на будматеріали і сама вартість робіт зросла, також можна назвати практично повна відсутність кредитування.

Все це призводить до того, що вартість сотки землі поступово знижується. А чим далі від столиці, тим ціни ще нижче, в 70-90 км від Києва можна знайти будинок на 12 сотках за $15 тисяч”, — відзначає фахівець агентства “Планета Оболонь” Микита Майхровський.

Міста-супутники з кожним роком користуються все більшою популярністю. “В Ірпені затребуваний економ-клас, ціни за $700-900 за 1 кв. м. Але це ті проекти, які стартували ще до кризи, і тепер вони просто добудовуються”, — підкреслює генеральний директор компанії “Т. М. М.” Микола Толмачов. Така ж тенденція простежується у Вишневому, Броварах, Вишгороді і т. д.

“Елітка” не користується попитом

Якщо говорити про елітному сегменті, то зараз клієнти більше уваги приділяють внутрішньої і зовнішньої обробки, громадської зоні і факторів, на які раніше мало звертали увагу: високоякісне технічне оснащення будинку, наявність обслуговуючої компанії, професійні системи безпеки, простора прибудинкова територія, зелені зони і парки поряд з будинком і т. д.

“Сегмент елітної заміської нерухомості поки ще не реалізував свій потенціал. Невисокий попит на котеджі поряд з зрослими вимогами покупців стримує розвиток нових елітних проектів.

У 2011 році нова пропозиція на ринку було представлено проектами класу економ і бізнес. Сьогодні попит зосереджений переважно на побудовані будинки, бажано в діючих котеджних містечках, де вже прокладені дороги, облаштована інфраструктура”, — пояснює директор департаменту професійних послуг та інвестицій Knight Frank Ярослава Чапко.

Щодо місця розташування пріоритетним залишається Обухівський напрямок. Так само, як і в звичайних заміських об’єктах, в елітних вже кілька років простежується тенденція до зменшення запитуваної площі котеджів. Найбільш ліквідними залишаються будинки площею до 450 кв. м.

У багатьох елітних містечках пропозицію складають якраз будинки великої площі, оскільки проектувалися і будувалися такі об’єкти ще до кризи. Відповідно девелопери змушені пропонувати такі об’єкти з дисконтом, щоб залучити покупців. Як результат — середні ціни по сегменту знижуються.

“У 2012 році очікується подальше зниження цін практично у всіх сегментах заміської нерухомості. Щоправда, темпи падіння цін істотно сповільняться. За підсумками 2011 року падіння цін на елітні котеджі склало 4,4%. У 2012 році ціни будуть коливатися в межах 2-4%”, — резюмує Ярослава Чапко.