Тисячі житлових будинків в Україні перебувають в аварійному стані. ВІДЕО

Аварійне житло в Україні не рідкість. За різними підрахунками, на межі руйнування десятки тисяч будівель. Але у багатьох з них живуть і навчаються.

Приміром, у Донецьку студенти-іноземці вивчають науки в будівлі, яка ось-ось зруйнується як картковий будиночок. А у Вінниці мешканці двоповерхівки кажуть – їх стіни тримаються на “чесному слові”. Яка вона – аварійна життя – знають наші кореспонденти.

Їдучи за професією в чужу країну – вихідці з Близького Сходу і Африки не здогадувалися, що гризти граніт науки доведеться в холодних аудиторіях – а на голову буде сипатися штукатурка. У корпусі міжнародного факультету Донецького національного університету – жартують студенти – можна гартувати організм.

Абдурвахед Диршад, студент ДНУ:

– Цей будинок дуже старий. Не знаю на що схожий цей університет – стінка, ну, падає акно дме вітер, нам там дуже холодно.

Вітер гуляє в скарбниці вузу. Тому до капремонту справа не доходить. На сходах сліди косметичного ремонту, але шпаклювати стіни, якщо провалюється фундамент – марно – кажуть у ректораті. Адже будівля просідає у шахтні виробки. Ціна порятунку – мільйон гривень. Для Вузу це багато. Навіть якщо підвищити вартість навчання для іноземців. Зараз вони платять близько 16 тисяч гривень на рік.

Валерій Нікольський, проректор ДНУ:

– Оплата ж не розрахована на капітальні ремонти. Потрібно шукати додаткові джерела фінансування. Може і спонсорська допомога, яка дасть нам можливість провести капітальний ремонт фасаду, будемо звертатися і до обласної влади.

Ці люди не вважають себе божевільними – хоч і розмовляють зі стінами. Просять їх не падати на голови. Бабуся Галя одна з в’язнів 150-ти літнього будинку по вулиці Свердлова у Вінниці. Тут проживає три десятки людей. Серед них прикованая до ліжка 93-ох річна жінка. До себе бабуся не пустила. Каже, соромно запрошувати в таку квартиру.

Мешканці старої двоповерхівки вимагають у місцевої влади безпечне і, головне, постійне житло. Будь-які тимчасові варіанти не розглядають. Від ідеї мерії переселитися в готель – навідріз відмовилися. У відповідь Ася Василівна порадила меру самому перебратися в готель.

Ася Василівна, житель аварійного будинку:

– Я йому порадила – побільше їздіть і ви побачите як добре жити в гостініцах. взявши валізу там їсти, переодітись і всьо. А ми старіки – куди ми підемо в ці гостініци?

Сергій Ружицький, кореспондент:

– Опора людей не влади, опора людей – дошка. Зневірившись в чиновниках, люди повірили в силу дерева. Тепер від міцності ось цих дощок і залежить – впаде будинок або ще буде стояти?

Стояти на своєму твердо вирішили і міська влада. І подали на мешканців в суд за небажання з’їжджати в готель. Правда, феміду чиновники не переконали.

Галина Якубович, директор департаменту економіки і інвестицій Вінниці:

– Наскільки я знаю, буде подана апеляція – люди мають розуміти, що це реальна загроза і треба відселитися Ми просили їх відселитися, пропонували їм переселитися в готелі міста на повному утриманні міського бюджету.

При цьому вінницькі влада просить людей не забувати – квартири в будинку приватизовані. А значить, і головний біль потрібно ділити і на чиновників, і на самих мешканців.