Ціни на житлову нерухомість в Україні завищені майже на 60%

Під час круглого столу “Відновлення житлового кредитування: чи можна зробити іпотеку доступною?” експерти спільно з банкірами висловили свою думку.

За їх словами, держава має підтримувати житлове будівництво, передусім, через розвиток інфраструктури (прокладання електро-, газомереж, каналізації тощо). А дерегуляція житлового будівництва сприяла б зниженню вартості житла до 600-650 доларів за “квадрат” (з урахуванням навіть 30%-ної маржі забудовника).

“Житлове будівництво — це величезний бізнес для чиновників, що сидять на дозвільній системі. Природно, в першу чергу вони не зацікавлені в тому, щоб система була змінена”, — констатує голова правління “Дочірнього банку “Сбербанку Росії” Ігор Юшко. На його думку, ця проблема навіть більш вагома поки для ринку, ніж зниження процентної ставки за іпотечними кредитами, скажімо, на 1-1,5%.

Як вдалий можливий приклад для наслідування державної політики в будівельній сфері банкір назвав досвід Грузії. “Держава за свій рахунок купило 300 кращих проектів індивідуальної забудови і безкоштовно вивісило на своєму сайті (в т.ч. робочі креслення, проекти, деталювання і т. д.). Якщо людина хоче побудувати один з цих котеджів, йому не потрібно нічого погоджувати. Він безкоштовно скачує креслення, бере всю необхідну для забудови документацію. Архітектору потрібно це тільки прив’язати до місцевості. І все”, — розповів Юшко.

При цьому фінансист зазначив, що в Україні бюрократичні складнощі з погодженням проектів будівництва автоматично підвищують вартість квадратного метра житла.

Цю думку підтримав і голова наглядової ради Platinum Bank Юрій Блащук. За його даними, частка корупційної складової у собівартості житла на сьогодні становить 40-60%.

У цьому ж контексті заступник голови Комітету Верховної ради України з питань будівництва, містобудування, ЖКГ та регіональної політики Юрій Сербін зазначив, що прийнята Кабміном постанова фактично нівелювало всі “упрощенческой” моменти нещодавно прийнятого закону про лібералізацію дозвільної системи будівництва. “Ідея хороша записана в законі, а підзаконним актом це ускладнено в кілька разів”, — зазначив нардеп.