Ціни на житло у Вінниці зрушили з місця і будуть рости

За прогнозами ріелторів, вартість квартир, приватних будинків і землі у Вінниці, в цьому році піде поступово вгору. Правда, суттєвого подорожчання не передбачається, цінове зростання не перевищить реальних показників інфляції, прогнозують експерти.

Передбачається, що в цьому році драйвером ринку нерухомості буде синдром відкладеного попиту і … матеріали та енергоносії. Через їх подорожчання підуть вгору і ціни на квадратні метри на первинному ринку. А він, у свою чергу, підштовхне до зростання і вартість житла на вторинному ринку.

– Справа в тому, що у Вінниці не так багато будується нового житла, як такого первинного ринку у нас немає. А в зв’язку з тим, що дорожчають будматеріали та енергоресурси, забудовники теж підвищують свої ціни, а це не може не впливати і на вартість житла на вторинному ринку, – каже директор агентства нерухомості «Стиль Естейт» Володимир Яцуба.

За його словами, цей процес «підігрівається» синдромом відкладеного попиту. Мовляв, люди вже зрозуміли, що житло вже не подешевшає і починають потроху вирішувати житлове питання. Як результат, за підсумками 2012 року, вінницька нерухомість в середньому стала дорожче на 10%. Квартири та приватні будинки подорожчали приблизно однаково.

Так, вартість квадратного метра у новобудовах міста стартує з 5500 тисяч гривень. А квадратний метр житла на Поділлі коштує близько 7100 грн.

За підсумками 2012 року ціни на первинне житло зросли приблизно на 5-7%. За словами учасників ринку, причиною такого зростання став високий рівень інфляції, який спровокував підвищення вартості всіх споживчих товарів, будівельних матеріалів, палива, а крім того, підвищення попиту на житло серед населення.

Подорожчали і квартири на вторинному ринку Вінниці. Сьогодні, в залежності від площі квартири, її розташування та ремонту, ціна за квадратний метр становить в середньому від 500 до 1000 доларів. При цьому дорогими «квадрати» залишаються в однокімнатних квартирах. Саме вони традиційно користуються найбільшим попитом у потенційних покупців. Двокімнатні та трикімнатні квартири купують куди рідше.

«У 2013 році ми теж можемо побачити незначний ціновий приріст квартир, але думаю, що зростання буде в межах реальної інфляції», – каже Володимир Яцуба.

За прогнозами, кілька відсотків до своєї теперішньої вартості повинні додати і приватні будинки. Але ріелтори переконують, ціна на них до недавнього часу просто була занижена.

«Скажу одне, якщо раніше купити готовий будинок обходилося дешевше, ніж придбати земельну ділянку і побудувати на ній будинок, то тепер це буде неможливо, ціни на приватний сектор почнуть відповідати своїй реальній вартості», – Яцуба.

Сьогодні купити більш-менш нормальний будинок на три кімнати у Вінниці обійдеться не менше ніж у 50 тисяч доларів.

З весни очікується активізація на ринку землі:

«Навесні, і це пов’язано із сезонним фактором, що інтерес до купівлі земельних ділянок завжди підвищується, – кажуть ріелтори. – З іншого боку, те, що ми спостерігали за цінами на землю в останні роки, ніяк не можна було назвати ринком. Кожен виставляв ціну на свою ділянку залежно від власних апетитів і ситуації. Тому траплялися випадки, що за ділянки в однаковому місці просили і тисячу, п’ять тисяч доларів за сотку. Тепер це якось повинно врегульовуватися, і повинні встановитися реальні ціни. Принаймні, ми на це сподіваємося».

А як в інших містах?

Між тим, як пишуть київські засоби масової інформації, в столиці ріелтори проводжали 2012 рік, розповідаючи про цінової стабільності, а покупці – святкуючи новосілля в квартирах, куплених дешевше, порівняно з ціною роком раніше. З початку минулого року ціни на квартири в Києві знизилися на 5%. Нарешті минулого року середня ціна метра в квартирах на Лівому березі Києва склала 11,6 тис. грн., а на правому – 15,6 тис. грн, а в центрі столиці – 23,7 тис. грн.

Учасники ринку стверджують, що на ціноутворення вплинули традиційні для ринку нерухомості фактори: розташування, кількість кімнат, стан житлового фонду будинку і квартири, інфраструктура.

У ситуації девальваційних очікувань багато кияни вважали за краще інвестувати кошти в поліпшення власних житлових умов або придбання квартири для подальшої здачі в оренду.

За прогнозами, столичне житло в 2013 році просяде мінімум на 6-10%, особливо падіння цін торкнеться хрущовок, малометражних об’єктів, віддалених від метро, інших низьколіквідних квартир.

В інших містах-мільйонниках також різких коливань на ринку вторинної нерухомості в цьому році не передбачається. У 2012 році ціна метра в містах-мільйонниках впала на 10-15%.

За прогнозами, буде дешевшати регіональна «вторинка» і в нинішньому році. Передбачається, що на ціни вплине активність забудовників та зростання пропозиції на ринку столичної «первинки».