Ціни на нерухомість не будуть змінюватися в найближчі три місяці, – експерт

Найближчим часом очікувати зростання кількості угод на українському ринку нерухомості, швидше за все, не доведеться. Принципово не будуть змінюватися ціни.

Про це сказав керуючий директор компанії ARPA Real Estate Михайло Артюхов.

За словами експерта, при цьому можливо, навіть деяке зниження купівельної активності. В першу чергу, це пов’язано з економічною ситуацією в країні, і, відповідно, з відсутністю хороших фінансових ресурсів, які готові надавати банки. Тобто при обмеженому фінансуванні з боку банків ринку нерухомості складно розвиватися. І це правило працює не тільки в Україні.

«Минулого тижня в рамках роботи конгресу Central European Real Estate Associations network (CEREAN), який проходив у Будапешті, ми обговорювали цю проблему з Нормом Флінном, екс-президентом Національної асоціації ріелторів США (NАR). Зокрема, він розповів, що американський ринок нерухомості відчуває себе непогано, але не так добре, як раніше і як хотілося б. І це якраз і пов’язане з істотними обмеженнями у фінансуванні з боку банків. За його словами, це головний чинник розвитку ринку нерухомості. Що ж стосується Європи і більшою мірою України, крім фінансових проблем, у нас спостерігаються і складності в системі продажів для ріелторів. А саме – відсутність мультилистингового сервісу (Multiple Listing Service) як головного і ефективного інструменту продажів. Це – друга причина, по якій не варто очікувати активного зростання українського ринку нерухомості в найближчій перспективі», – зазначив Артюхов.

Незважаючи на це, за словами експерта, сьогодні для покупців нерухомості гарний час вибирати. Правда, і тут є нюанси. Якщо говорити про заміської нерухомості, то якісні пропозиції реально скоротилися після сплеску продажів у минулому році. Нові ж об’єкти девелопери поки не поспішають запускати. На ринку первинної нерухомості в останні роки з’явилися нові будівництва і таким чином ще рік-два покупцям є з чого вибирати і що купувати. Ціни на «первинку» не росли вже в минулому році, немає передумов для зростання і найближчим часом. На вторинному ринку поки все без змін, кількість угод у порівнянні з минулим роком змінюватися не буде, ціни будуть залишатися стабільними, на колишньому рівні.

«Безумовно, всі учасники ринку очікують позитивних змін, на що, в першу чергу, можуть вплинути активні дії уряду, зокрема, програми підтримки будівництва і банків», – резюмував Артюхов.