Ціни на квартири ростуть, але попит на них залишається відкладеним, — експерти

Ціни у всіх сегментах ринку первинної житлової нерухомості поступово зростають, але попит на квартири серед населення залишається, здебільшого, відкладеним.

До таких висновків прийшли спікери UREC Real Estate Summit, що пройшов 22 листопада в готелі Fairmont Grand Hotel Kyiv. Крім того, експерти галузі відзначили на столичному ринку житла значні структурні зміни.

Організаторами саміту, присвяченого підсумкам 2012 року на ринку нерухомості України, виступила галузева організація Ukrainian Real Estate Club.

Як відзначають аналітики галузі, в даний час гравці ринку нерухомості можуть дивитися на житловий сегмент з певною часткою оптимізму. В першу чергу, цей оптимізм може ґрунтуватися на не такому швидкому, як у докризовий період, але певне зростання цін на квадратні метри у всіх його секторах.

За даними компанії Knight Frank, в 2012 році середня ціна на квадратний метр на первинному ринку елітної нерухомості в Києві виросла з $6 877 у другому до $7 060 в третьому кварталі, що склало зростання на 2,7%.

Підвищення вартості квадратного метра в даному сегменті сталося, як відзначають аналітики, вперше з початку року. В цілому ж, за перші дев’ять місяців 2012 року ціни в сегменті «еліт» впали на 10,2%. У свою чергу, квартири бізнес-класу в середньому подорожчали за третій квартал на 1,3% (з $2 350/кв. м в 2-му кварталі до $2 380/кв. м в 3-му кварталі).

У порівнянні ж з початком року ціна на квадратний метр в «бізнес-класі» впала на 3%. Економ житло показує зворотну тенденцію: якщо в третьому кварталі 2012 року середня ціна за кв. м в даному сегменті показала негативний зростання в -1,8% (з $1 360/кв. м до $1 335/кв. м відповідно), то порівняно з 1 січня 2012 року ціна на квадратний метр в економ-сегменті незначно, але зросла (+1,7%).

Крім зростання цін експерти галузі відзначають в сегменті житлової нерухомості в посткризовий період та значні структурні зміни. Так, партнер компанії UTG Віталій Бойко звернув увагу учасників саміту на колосальне видозміна часток первинного і вторинного ринків житла, причому на користь первинної нерухомості. «Така ситуація стала можливою внаслідок створення девелоперами продукту, порівнянного за своїм споживчим характеристикам з пропозицією на вторинному ринку. Це квартири невеликої площі, будинки, які розташовані у знову створюваній інфраструктурі, а також знаходяться на доступних для транспорту локаціях.

Таким чином, ті недоліки, які відсували сегмент первинного житла на друге місце в загальній структурі ринку, тепер компенсовані», — зазначив експерт.

Аналітики також вказують на значне збільшення попиту на двокімнатні квартири, на відміну від кризових років, коли більшою популярністю користувалися однокімнатні. У зв’язку з цим, як відзначають аналітики, більшість девелоперів, розвиваючих житлову нерухомість, спочатку закладають у свої проекти до 50-60% двокімнатних квартир.

За словами експертів, уроки кризи не пройшли даром і для покупців. Якщо раніше населення вносило гроші за квартири вже на стадії зведення фундаменту, то тепер квартири купуються лише ближче до завершення об’єкта. В цілому, фахівці сходяться на думці, що підняти розвиток ринку житлової нерухомості на новий рівень вдасться лише при працюючому механізмі іпотеки і поліпшення загального економічного становища в країні.

На думку спікера другої сесії UREC Real Estate Summit, глава ради директорів компанії AVEC GROUP Олексія Чернишова, «житлова нерухомість — це найяскравіший індикатор будівництва та девелопменту в країні. Зараз цей сегмент демонструє одночасно і величезну проблему, і великий потенціал ринку. Адже в Україні існує колосальний, але відкладений попит на житло, і саме він (при покращенні економічних умов) може спрацювати на благо ринку».

Крім підсумків та перспектив сегмента житлової нерухомості, учасники UREC Real Estate Summit 2012 обговорили також ряд тем, що стосуються інвестиційного клімату в країні, майбутнього проектного кредитування, і тенденцій в інших сегментах ринку нерухомості України.