Цементна галузь України в небезпеці

Цементні підприємства України будуть змушені зупинити 50% обертових печей в разі, якщо уряд не врахує їхні потреби в імпортному вугіллі при розподілі квот на нього.

Про це повідомив голова асоціації “Укрцемент” Мігел Машаду (Miguel Machado).

“Невиділення квот, безумовно, вплине на ціну цементу, оскільки тоді будуть зупинки заводів, адже багато з них не здатні працювати тільки на українському вугіллі. Я думаю, що десь на 50% будуть зупинки обертових печей, так як господарі заводів не захочуть шкодити обладнання, адже набагато дорожче буде потім його відновлювати”, — сказав Машаду.

Він не зміг спрогнозувати рівень зростання цін на цемент у разі зупинки заводів. “Адже це ще й залежить від попиту. Це непередбачуваний питання. За нашими даними, у цьому році попит на цемент може впасти на 5%”, — сказав Машаду.

Раніше виконавчий директор асоціації “Укрцемент” Петро Лопатьєв повідомив агентству, що цементні підприємства України просять Кабінет міністрів виділити їм 8%, або 0,816 млн тонн, від загальної встановленої квоти імпортного вугілля, так як в противному разі вони будуть змушені зупинити виробництво, що вкрай негативно позначиться не тільки на цементній галузі, але і сфері будівництва в цілому.

В даний час всі цементні заводи України, що виробляють клінкер, працюють на вугіллі. При цьому запасів російського вугілля на заводах вистачить у середньому на 1-1,5 місяця.

Виконавчий директор асоціації зазначив, що цементна галузь переживає не найкращі часи: за підсумками п’яти місяців спад виробництва в цілому по ринку вже становив 7-8%. “У випадку, якщо ситуація з квотами не буде врегульована і цементники будуть змушені зупиняти заводи, за підсумками 2013 року ми можемо вийти на показник зниження виробництва на 20-30%”, — прогнозує він.

Кабмін постановою від 13 березня ввів квоту на імпорт вугілля (вугілля, бітумінозного та інших видів) обсягом 10,2 млн тонн і заборонив імпорт коксу на поточний рік. Квота в обсязі 10,2 млн тонн включає також обсяги палива, необхідні для використання технології пиловугільного вдування (2,5 млн тонн).

Міжвідомча комісія з питань розподілу квот 17 травня розподілила їх на літо цього року, задовольнивши заявки металургів, але відмовивши 10 з 28 претендентів. Серед останніх були, зокрема, ДП “Крымцемент”, ПАТ “Івано-Франківськцемент”, ПАТ “Подільський цемент”, ПАТ “Югцемент” та ПАТ “Волинь-Цемент”.

Водночас окружний адміністративний суд Києва за позовами Алчевського коксохімічного заводу і Алчевського металургійного комбінату, що входять в корпорацію ІСД, 10 червня визнав незаконним березневе постанову уряду. При цьому суд встановив ряд порушень законодавства України, допущених при прийнятті постанови Кабінету міністрів України № 225 від 13 березня 2013 року, у тому числі вимог закону про зовнішньоекономічної діяльності, оскільки застосування режиму ліцензування імпорту товарів та застосування кількісних обмежень є безпосередньою формою втручання уряду у зовнішньоекономічну діяльність.

У той же час, як повідомив у середу міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький, уряд оскаржив рішення Окружного адміністративного суду Києва про визнання незаконною постанови про квотування імпорту коксівного вугілля і заборони імпорту коксу в 2013 році. “Ніяких проблем немає, ми провели кілька нарад і всі питання врегулювали. Окрім однієї компанії, задоволені всі учасники ринку”, — сказав міністр.

За даними “Укрцементу”, станом на сьогодні жоден цементне підприємство не отримало квоту на вугілля.