Царська стежка

Царська (Сонячна) стежка – славнозвісна кримська горизонтальна стежка від Гаспри до Лівадійського парку. Назву свою стежка отримала, тому що по ній любила прогулюватися царська сім’я. Відома також як Сонячна стежка розташована на висоті 130-140 м над рівнем моря. У цієї стежки немає складних для подолання спусків і підйомів, завдяки чому всі 6.7 км, що триває стежка, можна пройти досить легко.
Прекрасні скульптури та дивовижні рослини супроводжують на всьому шляху по царській стежці. Стомившись, подорожній може присісти для відпочинку на старовинні лавки в тіні дубів і грабів. Тут навіть в самий жаркий спеку завжди прохолодно. Пройтися по царській стежці рекомендують всім для оздоровлення. Лікувальні фактори місцевого клімату і природи діють безвідмовно. Саме тому сонячну стежку ще називають стежиною здоров’я.

Сонячна (Царська) стежка з’явилася в 1843 році і проходила лише під Нижньою Ореандою. А в 1861 році вона поєднала Лівадію з Ореандою після покупки царською сім’єю лівадійського маєтку у сім’ї графа Потоцького.

На Сонячній (Царська) стежка є кілька прекрасних оглядових майданчиків, з яких відмінно проглядаються чудові і легендарні види Південного берега Криму. Стежка бере свій початок в Нижній Ореанді і там же розташовуються самі цікаві оглядові майданчики. За невеликим стежках, які перетинають царську стежку, можна дістатися до розташованих поблизу санаторіїв і зупинок маршрутного транспорту. Весь шлях нешвидким кроком займає приблизно 2 години.

Царська стежка бере свій початок біля Лівадійського палацу. Там же розташована схема маршруту, поруч з яким знаходяться знамениті сонячні години, ґрунтуватися на свідченнях яких ми не радимо 🙂 На всьому протязі стежки встановлені таблички з інформацією про пройдений і залишився відстані і про висоту над рівнем моря. Закінчується стежка у Верхньому Місхорі.

Микола II уперше побачив стежку під час прогулянки з великим князем Олександром Михайловичем, який наказав провести її від свого маєтку Ай-Тодор до Лівадії. Проклали стежку, уникнувши крутих перепадів незважаючи на складну гірську місцевість в цьому районі.

Микола дуже любив подовгу прогулюватися пішки і він перейнявся проектом брата. Перед від’їздом до столиці цар розпорядився прокласти стежку від “Рожевих воріт” до ділянки, прокладеного від Ай-Тодора. Стежка була повністю готова в 1901 році і з цього моменту царська сім’я полюбила здійснювати по ній 6 верст 143 сажні “шляхи здоров’я” пішки або верхи. Стежку перетинали зручні спуски до “Чаиру” і “Хараксу” – маєтків братів Миколи II.