Три ситуації, коли краще відмовитися від покупки квартири

Буває, що житло начебто всім добре: ціна відповідна, планування і розташування просто ідеальні… Але є і ще один момент — юридичний.

Про те, коли і чому найпрекрасніша нерухомість може виявитися настільки сумнівним придбанням, що від нього краще відмовитися, розповідає адвокат Олег Сухов.

Квартира з мешканцем

– Від угоди відразу треба відмовитися, якщо на момент підписання договору в купованому житловому приміщенні зареєстровані особи, колись відмовилися від приватизації даної нерухомості. У цих громадян є довічне право користування такою квартирою. Якщо колишній власник нерухомого майна оформив заповіт, вказавши в ньому осіб, що мають право користування квартирою після його смерті, такі особи також не можуть бути виселені ні спадкоємцями, ні новими власниками, — попереджає Олег Сухов. — Новий власник квартири з таким “вічним мешканцем” фактично стане власником кімнати або кімнат у комунальній квартирі, з проживаючим на ній сторонньою особою.

Однак якщо вищевказані «мешканці» до підписання договору купівлі-продажу самі «випишуться», то вподобану нерухомість, перевіривши її юридичну чистоту по іншим пунктам, купувати можна.

За 2011-2012 роки в районних судах міста Москви було розглянуто приблизно 150 позовних заяв, в яких нові власники житлових приміщень намагалися звільнити придбані квартири від громадян, що володіють довічним правом користування нерухомістю. Як показує практика, шанси на виселення таких осіб в судовому порядку мінімальні.

Угода по довіреності

Мова йде про випадки, коли житло продається за дорученням, а сам продавець з якихось причин з покупцями на особистий контакт не виходить. Типу дуже зайнятий, знаходиться у від’їзді… Причому так зайнятий і так далеко поїхав, що навіть по телефону поговорити не може.

До такої операції слід поставитися з великою обережністю. А краще від неї відмовитися.

Перша можлива засідка з довіреністю полягає в тому, що вона дійсна або до закінчення строку дії, або до моменту, коли вона скасована продавцем у нотаріуса. Останній момент — вкрай важливий, оскільки про скасування довіреності ні Росреестр, ні покупець можуть і не знати. Укладений ж за недійсною довіреності договір згодом легко оскаржити.

Друга засада пов’язана з причинами, за якими власник нерухомості «ховається». Буває і так, що «продавець» поняття не має про те, що його квартиру хтось продає. Або він є недієздатним або обмежено дієздатним. Зовсім худий, але можливий випадок – продавця і зовсім вже немає в живих.

Якщо все-таки зважитися на операцію по довіреності, то необхідно ретельно перевірити достовірність та дійсність довіреностей, а також історію квартири і, що важливо, долю її власників. Перед підписанням договору про придбання нерухомості обов’язково потрібно отримати інформацію з психоневрологічного та наркологічного диспансерів за місцем реєстрації продавця про те, чи не полягає останній на обліку.

Незаконне перепланування

Цей недолік квартири не настільки істотний, як ті, що були названі вище. Але теж загрожує неприємностями. Незаконне перепланування може принести новому власнику, як мінімум, додаткові бюрократичні проблеми і витрати в майбутньому. А в деяких виняткових випадках — і втрату квартири.

Перевірити, чи була в квартирі незаконне перепланування, досить просто — слід уважно вивчити документи БТІ на нерухомість і порівняти реальні елементи квартири з тими, що намальовані на плані. Якщо є серйозні розбіжності, від покупки краще утриматися.