ТОП-5 інвестиційно привабливих курортів Туреччини в 2013 р.

П’ятірка безумовних лідерів з продажу нерухомості, а також – за рівнем якості обслуговування в готелях та розвитку туристичної інфраструктури.

Слід зазначити, що Стамбул не увійшов до ТОП-5 за обсягами продажу іноземцям в силу того, що зараз активізувалися саме інвестори з Росії, України і країн СНД, які, на жаль, не можуть купувати нерухомість в цьому найбільшому місті країни. Саме тому Стамбул став європейським лідером з інвестицій серед інших міст Європи, але програв регіонах Туреччини.

Мармарис

Мармарис став курортом зовсім недавно. Почасти – завдяки своїм винятковим історичним пам’яткам і архітектурі. Але ще більшою мірою – завдяки унікальному географічному розташуванню: у зоні злиття Егейського і Середземного морів. А це означає, що клімат, що утворився тут – єдиний на всій планеті. Крім того, в Мармарис їдуть відпочивати люди, охочі оздоровитися. В даний час відпочинок з лікувальною метою став найсвіжішим трендом. І природний пам’ятник Памуккале як раз найбільш відповідає цьому тренду. Адже ці всесвітньо відомі соляні картини не тільки радують око, але і лікують бронхи. А біля кожного соляного каскаду утворився свій басейн, в якому температура не опускається нижче 37 градусів за цельсієм. Проте туристам слід врахувати, що температура тут нижче, ніж на Середземномор’ї – на 5-8 градусів в середньому. Зате і влітку немає такої пекучої жари.

Квартиру на вторинному ринку можна купити за 40-50 тис євро в середньому, а на етапі будівництва – від 40 тис. Але елітний сегмент тут тримає ціни на високому рівні: вілла обійдеться в 375 тис євро, а садиба – 695 тис євро в прилеглому до Мармарису селищі.

Белек

Белек — наймолодший курорт в Туреччині регіону Анталья, історія якого починається з 1984 року. Однак курорт вже встиг прославитися завдяки своїй «родзинку»: Белек є загальновизнаним світовим центром гольфу. Звичайно, тим, кому не вистачає історичних пам’яток, мають чудову можливість відвідати інші міста Анталії. Але для тих, хто хоче і може інвестувати в цей регіон, важлива хороша база сучасної нерухомості і її ціноутворення. Оскільки гольфом захоплюються люди небідні, в районі утворилося досить щільне скупчення виключно фешенебельних будівель преміум-класу. Тут вілли здаються в оренду за ціною не менше 2 тис євро в місяць, а коштують вони від 140 тис. і вище, ті ж, що найближче розташовані до гольф-полями, сягають 400 тис євро і вище. Апартаменти також недешеві: 85 тис євро і вище. Квартири здаються в середньому за 1300 євро в міс.

Сіде

Розташування курорту Сіде на мальовничому півострові в оточенні безлічі архітектурних (не дарма його називають «музеєм під відкритим небом) пам’яток на узбережжі Середземного моря, що потопає в зелені лісових масивів робить його надзвичайно привабливим місцем для інвестицій. Тут також добре розвинена туристична інфраструктура. Відомий також під назвою «Стара Анталія» (його стали так називати, коли жителі переселилися в Анталії). Також Сіде славиться своїми чистими піщаними пляжами в східній і західній частинах мису. Східний – більш тихий і затишний. Саме він найкращим чином освоєний комфортабельними готелями. До курорту Сіде належать і селища-сателіти: Чолакли, Кумкей, Титреенгел і Соргун.

Місце ідеально підходить для сімейного відпочинку. Але не морем єдиним багатий Сіде. Також в передмісті міста є водоспади річки Манавгат. Пентхаус в Сіде (з басейном у дворі) обійдуться покупцеві від 95 тис євро (середня ціна – 140 тис євро), вілли – від 290, але на етапі будівництва можна купити квартиру дешевше – в середньому за 70 тис євро.

Кемер

Кемер – ще одна перлина Середземного узбережжя. Він також потопає в буйній рослинності і балує м’яким кліматом. А гостей зустрічає незмінно високою якістю обслуговування у місцевих готелях з туристично розвиненою інфраструктурою. Його сателіти умовно складають райони. Південний Кемер – Чамъюва («колиска сосни») смт в 5 км від Кемера з хорошим гальковим пляжем. Однак тут не можна будувати будинки вище 2 поверху. І все ж, незважаючи на це, в регіоні триває будівельний бум. Тут представлені апартаменти та дуплекси, вілли, комплекси вілл і на два власника. Також тут ростуть ціни за рахунок близькості лижного комплексу Тахтали (16 км від Чамъювы). Різниця в цінах на подібну нерухомість з центральними частинами Кемера становить до 10%.

В Кемері є 2 приватних і 2 загальноосвітніх школи, 2 лікарні та клініки, організовані заняття з таких видів спорту: трекінг, сафарі, верхова їзда (є клуб любителелей верхової їзди), лижний спорт, дайвінг, яхтовий спорт, їзда на велосипеді. Також тут у широкому асортименті найсвіжіші фрукти з щотижневого ярмарку.

До Південного Кемеру відноситься район Кіріш. Тут ще більшою мірою зосереджена елітне житло: вілли і таунхауси. Крім обмеження поверховості, тут є обмеження відстані між будівлями: дотримуються максимально великі відстані. Тут відкривається вид на гору Тахтали. На узбережжі розташовані елітні готелі. Тому цей регіон Кемера є районом високоліквідного житла. Текірова та Бейджик (Південний та Південно-Західний Кемер). Тут кількість пропозицій обмежена, оскільки об’єкти унікальні і нечисленні. У безпосередній близькості до античної архітектури. Сосни і сухе повітря створюють цілюще тандем і унікальний мікроклімат. Асланбучак (Західний Кемер) – це регіон самого доступного житла: від квартири до вілли. Однак якість тут не нижче. Сучасний дизайн, гарне планування і все це за ціну, на порядок нижче, ніж на Півдні Кемера. Правда і море тут далі. В селищі є свій клуб любителів верхової їзди, а також – водоспади гірської річки. По співвідношенню ціна-якість поступається лише Аланії. Купити квартиру тут можна за 80 тис євро. Віллу – від 120 тис євро до 450 тис євро, дворівневу квартиру за 70 тис євро.

Аланія

В Аланії (найяскравіший представник Турецької Рів’єри) – найбільші обсяги будівництв і ринок нового житла в Туреччини після Стамбула. У даний момент ринок нерухомості Аланії – наймолодший і найбільш затребуваний у іноземних інвесторів. Особливо це стосується інвесторів з країн СНД, зокрема Росії та України.

Аланія має екзотичний середземноморський клімат, флора і фауна, дивовижної краси природні ландшафти і багатющу історичну спадщину, збережене в архітектурі багатьох епох. Аланья розташована в 120 км на південному сході від Анталії. В Аланьї сама розвинена туристична інфраструктура на узбережжі. Тут також безліч визначних пам’яток, унікальна національна кухня і м’який середземноморський клімат, який особливо приваблює сіверян. Також недалеко від міста є всесвітньо відома сталактитова печера «Дамлаташ». Курортна зона Аланії простягається від Карабуруна до Махмутлара.

Згідно з даними Торгово-Промислової Палати, іноземці придбали в Туреччині 41 тис об’єктів. З них – 15 тис (майже 24%) – в Аланії. Таким чином сателіт Анталії (обласного центру) Аланья вийшла в лідери. Для порівняння: в області з проданих нерезидентам 17850 об’єктів 12 331 (70%) припадає на Аланію. Причому не тільки в області, але і у всій Туреччині за обсягами інвестицій Аланія є лідером в середовищі російських і українських інвесторів.

У Туреччині не меншою популярністю, ніж житло користуються земельні ділянки. (як і на ринку нерухомості Іспанії та Італії).

У Туреччині більше 20% земельних ділянок під забудову знаходяться у володінні іноземних інвесторів. Загальна площа земель з цільовим призначенням для зведення будівельних об’єктів в Аланії становить 32 млн. метрів квадратних. З них 336 900 метрів квадратних належить нерезидентам країни – це 501 земельна ділянка – 2,4% від загальної площі цільових земель Аланії. Останнім часом темпи і обсяги продажів закономірно знижуються, оскільки кількість вільної нерухомості все ж лімітовано. Однак очікується земельна реформа, яка, надасть інвесторам ще більше можливостей, ніж зараз. Оскільки квота на продаж землі іноземцям зросте до 10%. Згідно з даними Торгово-Промислової Палати, 146 га з 12 тисяч наданих для реалізації квоти, що належать іноземним інвесторам. За даними 2010 року Аланія посіла перше місце в Туреччині за кількістю об’єктів у володінні іноземних громадян: 19 тис. А тільки за 1 рік в 2010 році іноземці придбали 2000 об’єктів нерухомості.

І якщо в 2010 році більше всього нерухомості купували фіни, данці і голландці, то зараз пальму першості перейняли німці, австрійці і росіяни. Не менш популярна Аланья і регіон Анталія в арабів, які також вплинули на збільшення попиту. Основна мета арабських громадян при відвідуванні Туреччини – оздоровча.