ТОП-10 новобудов Києва з сумнівною репутацією

У Києві зараз діє ряд забудовників, насправді пов’язаних з однією людиною, які пропонують нерухомість за низькими цінами. Але загальновідомо, що ця компанія, яка «ховається» під виглядом різних забудовників, пов’язана з не одним проблемним об’єктом. В яких будинках Києва квартири купувати небезпечно?

Кожен хотів би купити новеньку квартиру за доступною ціною. Але що, якщо вона виявиться в незаконно зведеному будинку, або в такому, будівництво якого розтягнеться на десятиліття? Про те, які секрети приховують деякі київські новобудови, дізнавався Prostobank.ua

Загрози реальні і віртуальні

Найпростіше оцінити репутацію тієї чи іншої новобудови, зібравши інформацію про неї в інтернеті. Але важливо пам’ятати, що далеко не всі відгуки об’єктивні. Найчастіше забудовники піддаються інформаційним атакам конкурентів або просто недоброзичливців. При цьому найпоширеніші звинувачення стосуються незаконності будівництва та порушення термінів робіт.

Тому, якщо ви серйозно цікавитеся якимось об’єктом – не вірте всім підряд коментарів, звертайте увагу на їх змістовність. І, звичайно, не забувайте про необхідність скласти особисте враження: під’їхати на будівництво, поспілкуватися з представниками забудовника, вивчити разом з юристом зразок договору.

Prostobank.ua у свою чергу склав портрети деяких ризикованих новобудов Києва, проаналізувавши відгуки інвесторів, інформацію в ЗМІ, і відвідавши деякі об’єкти особисто.

«Заборонені» будинку

Відразу кілька об’єктів, що будуються в Києві викликають у діючих і потенційних інвесторів побоювання щодо законності свого існування.

Так, забудовника комплексу «Східна Брама», компанію «Укркаргобуд», за інформацією ЗМІ позбавили ліцензії ще в березні-2012. А в серпні-2012, за повідомленнями медіа, Господарський суд Києва і зовсім заборонив будівництво об’єкта. Однак жодної інформації про це на сайті комплексу немає, а квартири в ньому продаються і донині. За ціною 8000-9000 гривень за квадратний метр.

Для порівняння, середня ринкова ціна на нове житло в Києві складає, за даними компанії SVDevelopment на 28.02.2013 р., 1739 доларів чи трохи більше 13900 гривень за квадратний метр.

Житловий комплекс «Юність» на перетині вулиць Космічної та Юності у Дніпровському районі Києва будує компанія SunDevelopment, заснована двома фізособами. При цьому, як повідомляють депутати Київради, в січні-2013 Державна архітектурно-будівельна інспекція скасувала декларацію про початок будівництва об’єкта, а Київміськадміністрація оголосила будівництво незаконним.

Такі рішення були прийняті у відповідь на протести мешканців сусідніх будинків. При цьому на сайті забудовника інформація про інцидент відсутня, а квартири в комплексі пропонуються за ціною від 7800 гривень за квадратний метр. Крім цього об’єкта, забудовник зводить також житлово-офісний комплекс «Віконт» в Шевченківському районі Києва. В реалізації останнього явних проблем не виявлено. Втім, експерти стверджують, що якщо у забудовника є хоч один проблемний об’єкт, то треба дуже ретельно зважити всі «за» і «проти» інвестування в його інші новобудови, навіть якщо вони успішні (докладніше див. думка нижче).

Схожа ситуація склалася і навколо житлового комплексу «Печерський Бастіон», що знаходиться між вулицями Кіквідзе і Ольшанської. Його будівництво заборонив Госпсуд Києва. При цьому сайт повідомляє про рейдерські атаки на комплекс. А квартири в комплексі продовжують продаватися по більш ніж демократичною для Печерська ціною в 9900-12700 гривень за квадратний метр (при 100%-ної оплати). Забудовник – компанія «Сфера-Сіті», що входить до складу групи «Сіті Груп», під управлінням якої знаходиться будівництво ще 11-ти об’єктів у Києві: комплексів «Затишний», «Сосновий Бір», «Молодіжна ініціатива», «Елегант», «Будинок на Кузьмінській», «Совські ставки», «Мозаїка», «Белла віста», «Арт Хаус», «Тихорєцький» і котеджного містечка «Стольний град».

Терміни підкачали

Інша ситуація, яку бачать в страшних снах інвестори в новобудови, – затягування термінів здачі об’єкта в експлуатацію. На жаль, в реальності вона зустрічається нерідко.

Так, одна з найбільш «довгограючих» новобудов Києва – багатофункціональний комплекс «Мега-Сіті» на Харківському Шосе. У грудні-2012 комплекс був зданий в експлуатацію після семи років будівництва. Однак мешканці досі скаржаться на неможливість оформити документи на право власності.

Крім цього, посообщениям Київводоканалу, безпосередньо під комплексом знаходиться каналізаційний колектор, доступ до якого тепер перекритий залізобетонними конструкціями паркінгу. При цьому ціни на квадратні метри житла «Мега-Сіті» досить демократичні: від 900 до 1170 доларів за квадратний метр. Забудовником виступає компанія «Укоінвестбуд», керує будівництвом фінансова компанія «Уко-Капітал», яка реалізує також житлові комплекси «Стародарницкий», «Сосновий Бір» та комплекс по вулиці Руданського.

«Запуск» житлового комплексу «Перлина Нивок» по вул. Щербакова, 52, зводиться ПП «Під ключ», планувався ще на кінець 2009 року. Зараз будинок формально зданий в експлуатацію, але фактично не готовий до заселення: не підключені водопровід та опалення. При цьому сайті забудовника наведено ціни на 2009 рік, а на сайтах продажу нерухомості квартири в будинку пропонують за ціною від 8900 гривень за квадратний метр.

Інший проект того ж забудовника – комплекс «SkyView» в провулку Машинобудівному, 26, повинні були почати зводити в 2010 році. Але, за відгуками інвесторів, до кінця 2012 року ще навіть не був повністю розчищено ділянку під будівництво. Роботи на будмайданчику просуваються повільно і невпевнено. Останній анонсований термін здачі в експлуатацію – другий квартал 2014 року, а квартири в комплексі пропонують за ціною 7990 гривень за квадратний метр. Крім цих об’єктів, забудовник зводить також житловий комплекс в Пущі-Водиці і будинок на вул. Кудрі, 26, а також планує до реалізації комплекс по вул. Мате Залки, 10-Р.

Будівництво комплексу «Лазурний блюз» по вул. Туманяна ведеться з 2005 року і за цей час припинялося кілька разів: з-за зміни проекту в 2007-му, з-за фінансової кризи в 2008-му, через перевірки будівництва новими власниками Банку Форум , який брав участь у фінансуванні будівництва, з-за зміни підрядника. Як можна дізнатися на форумі інвесторів, у лютому-2013 в комплексі все ще ведуться монтажні роботи.

А останньою перешкодою на шляху власників квартир до щасливого заселення стали тяганина з документами: інвестори досі не можуть оформити належним чином право власності на житло. Квартири в цьому комплексі зараз пропонують за 1200-1600 доларів за квадратний метр. Забудовником виступає «НГБ-Промцивільбуд». За інформацією сайту компанії-продавця квартир, цей же забудовник зводить об’єкти у Росії (Калінінград), а в Києві побудував будинок по вул. Пирогова, 6-А, зводить комплекс по вул. Мурманської, 2-А і будинок по вул. Зарічній.

А ось наскільки добре вкладається в терміни забудовник комплексу «Молодіжне містечко» в передмісті Києва (с. Крюківщина) – оцінити складно. Справа в тому, що на сайті комплексу відсутня будь-яка інформація про плановані терміни завершення будівництва. Не багато інформації і про забудовників: ними виступають дві фізособи. Але, за відгуками інвесторів, при укладенні договору їх представляють якісь довірені особи. А на будмайданчику об’єкта Prostobank.ua застав лише кілька недобудованих будівель і відсутність яких-небудь робіт. Зате квартири в комплексі пропонують по привабливим цінам: 620-760 доларів за квадратний метр.

Репутація деяких об’єктів страждає не з вини, а іноді навіть всупереч зусиллям забудовника. Так, новобудову на вулиці Петропавлівській, 50-50б компанія «Спецжитлофонд» повинна була закінчити в жовтні-2012, але будинок все ще знаходиться в процесі будівництва.

За інформацією інвесторів, забудовник свої фінансові зобов’язання виконав. А проблема полягає в тому, що цей будинок був включений в пільгову програму «Доступне житло 70/30», але Київська держміськадміністрація свої 30% повністю так і не перерахувала, і коли перерахує – невідомо. У цього ж забудовника в Києві є ще чотири проекти: по вул. Фрунзе, 85/87-А, по вул. Гарматній, 20 (реконструкція гуртожитку під житловий будинок), будинки у провулку Моторному, і реконструкція гуртожитку під житловий будинок по вул. Мартиросяна, 5.

Дешево, але не сердито

Як бачимо, квартири за цінами значно нижче ринкових іноді приховують у собі аж ніяк не приємні сюрпризи для інвестора. А часом між проблемними об’єктами економ-класу навіть простежується певний зв’язок. Наприклад, компанія «Уко-Капітал», що реалізує тривале будівництво комплексу «Мега-Сіті», на сайті серед своїх об’єктів заявляє комплекс «Сосновий Бір». Останній же, за інформацією його власного сайту , зводить забудовник, який входить у групу «Сіті-Груп», будує також заборонений судом «Печерський Бастіон».

І хоча у самого «Соснового Бору» явних проблем поки немає, причетність до нього відразу двох забудовників, що відзначилися проблемними об’єктами, може викликати настороженість інвестора.

Так що якщо ви не хочете ризикувати своїми грошима і термінами заселення в новеньку квартиру – будьте уважні не тільки до технічних характеристик новобудови, але і до репутації забудовника.

Деякі новобудови Києва і дані про забудовників:

ДУМКА

Сергій Костецький, провідний спеціаліст департаменту маркетингу компанії «SV Development».

Якщо один з об’єктів забудовника став «проблемним» (не здано в строк або законність будівництва під сумнівом), то однозначно потенційному покупцеві варто ставитися з побоюванням і до інших його об’єктів. Справа в тому, що якщо податкові або інші держоргани мають претензії до забудовника, то на його майно може бути накладено арешт. При цьому накладається арешт на все майно забудовника, навіть на споруджувані об’єкти.

Звичайно, в майбутньому, таке майно може бути виведено з-під арешту, але до цього моменту може пройти значний час, а інвестори, звичайно ж, не зможуть спати спокійно. Оскільки якщо майно, що виступає предметом договору, знаходиться під арештом, то такий договір не може вважатися дійсним.

Тому моя рекомендація однозначна: не зв’язуватися з забудовниками, на рахунку яких є проблемні об’єкти. Особливо якщо це підтверджено судом та винесено на загальне обговорення: про таких ситуаціях легко дізнатися з ЗМІ та на форумах інвесторів.

Зверніть увагу, зустрічається інша ситуація, яка поширена останнім часом: коли одна компанія створює різні юридичні особи, які виступають забудовниками різних об’єктів. Тут вже приймати рішення потрібно самому інвестору. Якщо у одного з забудовників виникнуть проблеми, і на його майно накладено арешт, то інші забудовники і, відповідно, об’єкти, не постраждають. Однак немає ніяких гарантій, що всі інші компанії працюють за законом і до них не будуть пред’явлені аналогічні претензії пізніше. Тому потрібно добре подумати, перш ніж інвестувати в об’єкти таких забудовників.

Наприклад, у Києві зараз діє ряд забудовників, пов’язаних насправді з однією людиною, які пропонують нерухомість за низькими цінами. Але загальновідомо, що ця компанія, яка «ховається» під виглядом різних забудовників, пов’язана з не одним проблемним об’єктом.

Тому я рекомендую купувати житло тільки у того забудовника, який вже здав не один об’єкт, у якого не було проблем з законом і термінами будівництва.