ТОП -10 найбільш гарячих ринків нерухомості у світі

Представляємо десять країн світу, в яких спостерігалося найбільше зростання цін на житло у 2006-2011 роках.

10. Швейцарія

Незважаючи на дорожнечу швейцарської нерухомості, кількість покупців не зменшується

Подорожчання за 5 років: 27,5 %

Не дивно, що Швейцарія входить в цей рейтинг: адже там знаходяться Санкт-Моріц, Гштад і Женева — три міста, що входять в десятку найдорожчих населених пунктів світу за вартістю квадратного метра. За даними за IV квартал 2011 року, середня ціна елітної нерухомості в Женеві становить близько 31 900 дол./м2.

Інтерес до швейцарської нерухомості зростає завдяки низьким іпотечними ставками і стабільного подорожчання місцевої валюти. Правда, деякі експерти побоюються, що на ринку може дозріти «міхур». Наприклад, аналітики банку UBS оголосили в IV кварталі 2011 року, що індекс імовірності «міхура» досяг найвищої позначки за останні 20 років — 0,80. Якщо цей показник зросте до 1, ринок буде вважатися ризикованим.

У січні 2012 Організація економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) запропонувала Швейцарії скасувати податкові пільги для позичальників, щоб уникнути утворення «бульбашки». Керівництво Національного банку Швейцарії вже не раз обіцяв прийняти заходи по охолодженню» іпотечного ринку, але поки цього не сталося.

9. Малайзія

У Малайзії іноземцям заборонено купувати житло дешевше 163 тис. доларів. В майбутньому ця планка може піднятися ще вище

Подорожчання за 5 років: 28,5 %

Лише з III кварталу 2010 року по III квартал 2011 житло в Малайзії подорожчало на 6,6 %. Середня вартість елітних об’єктів в Куала-Лумпурі досягла 5 000 дол./м2. Економіка країни теж йде в гору: у 2011 році обсяг ВВП виріс більш ніж на 5 %.

Щоб призупинити зростання цін, уряд планує ввести додаткові обмеження для зарубіжних покупців. Це робиться під тиском місцевого середнього класу: із-за того, що заможні іноземці роздувають ціни, багатьом корінним жителям нерухомість виявляється не по кишені. Зараз мінімальна вартість, за якою нерезиденти можуть придбати житло, становить 162 972 долара, і уряд збирається підняти планку до 325 944 доларів.

Останнім часом збільшується попит на маленькі квартири в елітних житлових комплексах, де є басейни і тренажерні зали. У 2011 в Куала-Лумпурі було добудовано 11 таких комплексів, і загальна кількість пропозицій про продаж розкішних квартир перевищила 29 тис. В 2012 завершиться будівництво ще близько 2 600 квартир.

8. Норвегія

Жителі благополучній Норвегії не бояться брати іпотеку

Подорожчання за 5 років: 28,7 %

Норвегія — одна з двох європейських країн, включених в цей рейтинг. На відміну від більшості держав свого регіону, багата нафтою Норвегія практично не постраждала від економічної кризи. Очікується, що в 2012 році ВВП країни зросте на 2,7 %.

Іпотека в Норвегії стає все більш затребуваною, тому що ставки залишаються низькими. Крім того, можна отримати податкове вирахування в розмірі 28 % від переплати. Зростаючий попит на житло сприяє швидкого подорожчання, тому є ризик утворення «бульбашки».

У лютому 2012 експерти МВФ підрахували, що ціни на норвезьке житло завищені на 20 %. За даними уряду, вартість нерухомості зростає вдвічі швидше, ніж середня заробітна плата. В Ставангері — нафтової столиці Норвегії — зростання цін з 2005 по 2011 склав 92 %.

7. Канада

Ванкувер — найдорожчий канадський місто вартості нерухомості

Подорожчання за 5 років: 28,7 %

Канада зараз переживає підйом на ринку нерухомості, на відміну від своїх сусідів — Сполучених Штатів, які досі не можуть впоратися з наслідками глобальної фінансової кризи.

У лютому 2012 у Канаді було продано на 8,6 % більше готових будинків, ніж у тому ж місяці 2011. В березні 2012 розпочалось зведення 215 600 нових одиниць житла на 10 тис. більше, ніж у лютому. Особливо швидко зростає обсяг будівництва апартаментів. Багато інвестори вкладають кошти в нерухомість Онтаріо — самого густонаселеного канадського регіону.

За даними МВФ за грудень 2011, будинки і квартири в цій країні переоцінені в середньому на 10 %. Найдорожче нерухомість коштує у Ванкувері, який стабільно займає високі місця в світових рейтингах кращих міст для проживання. Він приваблює багатьох іноземних покупців, у тому числі китайців. З III кварталу 2010 року по III квартал 2011 ціни на елітне житло в Ванкувері зросли на 10,4 %. У грудні 2011 середня ціна об’єкта житлової нерухомості в цьому місті була дорівнює 734 207 доларів, хоча в цілому по країні — 358 261 долар.

6. Тайвань

Тайвань — одна з найбільш плотнонаселенных країн світу

Подорожчання за 5 років: 30,1 %

У 2011 уряд Тайваню встановив податок на розкіш, щоб стримати зростання цін. В результаті подорожчання не тільки припинилося, але і змінилося падінням вартості — на 4,1 % за 2011 рік. Тим не менш, зараз ціни більш ніж на 30 % вище, ніж п’ять років тому.

При перепродажі нерухомості протягом двох років після покупки потрібно заплатити 10-відсотковий податок. Якщо ж строк володіння складе менше одного року, то ставка податку збільшується до 15 %. Однак ці правила застосовуються до будинках і квартирах тільки за умови, що власник не проживав там особисто.

5. Колумбія

Нерухомість Колумбії приваблює багатьох іноземних інвесторів

Подорожчання за 5 років: 39,4 %

Колумбія — єдина латиноамериканська країна в рейтингу. Її ВВП за 2011 рік зріс майже на 6 % — це кращий показник за останні чотири роки. Швидкий економічний розвиток значно вплинуло на ринок житла: представники середнього класу тепер все частіше купують будинки і квартири.

Багаторічна боротьба з злочинністю в Колумбії призвела до помітних результатів: країна стала більш безпечною, в тому числі і для ведення бізнесу. Закордонні бізнесмени стали вкладати в цю країну більше коштів: у I кварталі 2012 року обсяг прямих іноземних інвестицій склав 4,2 млрд доларів — на 30 % більше, ніж у I кварталі 2011.
За 2011 рік ціни на житло в Колумбії зросли на 3,2 %, причому за перше півріччя 2011 року було продано на 19 % більше нових будинків, ніж за той же період 2010.

4. Сінгапур

З азіатських міст тільки Гонконг і Токіо перевершують Сінгапур за цінами на оренду житла

Подорожчання за 5 років: 50,5 %

Ціни на нерухомість в Сінгапурі — найвищі в Південно-Східній Азії. Елітне житло тут продається в середньому за 25 600 дол./м2.

Серед азіатських мегаполісів Сінгапур займає третє місце за розміром орендної плати, поступаючись лише Гонконгу і Токіо. Попит на житло тут зростає завдяки низьким іпотечними ставками і великого числа іммігрантів. Як великий фінансовий центр, Сінгапур приваблює безліч людей з різних держав. Кожен третій місцевий житель — іноземець. У III кварталі 2011 на частку іноземних громадян припало 18 % угод з купівлі нових будинків.

Під тиском громадськості, незадоволеної стрімким подорожчанням нерухомості, уряд стало приймати «охолоджувальні» заходи. З грудня 2011 іноземні покупці повинні платити додатковий гербовий збір у розмірі 10 % від вартості об’єкта. Результат не змусив себе чекати: вже в I кварталі 2012 ціни почали падати. Правда, поки вони знизилися лише на 0,1 %.

3. Ізраїль

Ізраїльському уряду вдалося зупинити надмірне зростання цін на житло

Подорожчання за 5 років: 54,5 %

За 2009 рік ціни на житло в Ізраїлі підскочили на 21 %, а за 2010 — на 16 %. У результаті на ринку утворився недолік пропозиції, а вартість оренди різко зросла.

Обурені громадяни влаштували кілька акцій протесту, вимагаючи від уряду, щоб він втрутився в цю ситуацію. Керівництво країни пішло назустріч людям, початок програму по охолодженню ринку, і в 2011 році вдалося знизити ціни на 1,2 %.

Однак у лютому 2012 іпотечні ставки впали з 3,25 % до 2,5 %, і попит на нерухомість знову пішов у гору.

2. Гонконг

Гонконгський ринок житла — один із найдорожчих у світі

Подорожчання за 5 років: 93,7 %

Гонконг — один з найдорожчих ринків нерухомості на планеті. Крім того, в 2011 це місто став світовим лідером з вартості офісної оренди, зайнявши місце Лондона.

В IV кварталі 2011 середня ціна будинку в престижних районах Гонконгу склала 47 500 дол./м2. Розвитку ринку сприяє загальне економічне зростання в Китаї, а також обмеження для іноземних покупців, не поширюються на Гонконг. Приблизно три з десяти угод на гонконгському ринку елітної нерухомості укладають жителів континентального Китаю.

Місцеве населення виступило проти високих цін і багатьох зарубіжних покупців, тому в 2011 році Управління грошового звернень Гонконгу все-таки ввів обмежувальну міру для іноземців. Тепер, якщо основне джерело доходів знаходиться не в Гонконзі, завдаток при покупці будинку повинен бути на 10 % більше. Після введення цього правила підйом на ринку сповільнилося. За весь 2011 рік ціни зросли на 11,3 %, хоча в 2010 цей показник дорівнював 20,1 %. У перші місяці 2012 продажі розкішних будинків пішли на спад.

1. Китай

Основна причина буму на покупку нерухомості в Китаї — стрімке економічне зростання в цій країні

Подорожчання за 5 років: 110,9 %

За даними за IV квартал 2011 року, за квадратний метр житла в найбільш популярних районах Шанхая потрібно заплатити 19 400 доларів. Аналогічні об’єкти в Пекіні продаються за 17 400 дол./м2.

Щоб не допустити утворення «бульбашки», в останні два роки китайський уряд прийняв цілий ряд «охолоджувальних» заходів. Наприклад, з’явилися обмеження на кількість нерухомості, що купується іноземцями. Крім того, посилилися умови іпотеки. Завдяки цим нововведенням, у другому півріччі 2011 ціни повільно пішли вниз. У 2012 році спад продовжився.

Однак прем’єр-міністр Китаю Вень Цзябао вважає, що нерухомість в країні все ще коштує занадто дорого, тому в 2012 очікуються нові зміни в законодавстві. В результаті ціни повинні впасти на 10-20 % за рік.

Незважаючи на обмежувальні заходи, найбільші китайські забудовники Vanke і China Overseas Land говорять про значне збільшення продажів на початку 2012.