Тепер землевласником можна стати за 20 хвилин

У місті Гайсин Вінницької області 30 серпня Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство) провело презентацію дії автоматизованої системи ведення Державного земельного кадастру. Зроблено це було на прикладі роботи державного кадастрового реєстратора Гайсинського районного відділу земельних ресурсів.

В ході презентації був показаний процес одержання заявником акта на володіння земельною ділянкою. Співробітником Гайсинського районного відділу земельних ресурсів були прийняті і затверджені заяву про видачу кадастрового номера ділянки, внесені в базу, перевірені і затверджені дані технічної документації на ділянку, затверджено протокол перевірки цих даних. Після цього перевірені дані були внесені в базу земельного кадастру, відкрита обліковий запис у поземельній книзі і роздрукований для вручення заявнику затверджений акт на володіння земельною ділянкою. В результаті роботи з реальними даними був створений має законну силу земельний акт.

Ця робота зайняла близько 20 хвилин. Як пояснив завсектору держземкадастру Гайсинського району Володимир Водило, із застосуванням автоматизованої системи спілкування клієнта з фахівцем обмежується подачею заяви про видачу кадастрового номера та отриманням через 14 днів акта на землю. Згідно з чинним законодавством, цей час відведено для опрацювання проблемних питань, які можуть виникнути в ході перевірки технічної документації – обмінного файлу.

«Без застосування електронної системи проведення документообігу для отримання земельної акта покладено на заявника і займає від декількох місяців до декількох років», – розповіла начальник відділу госрегистрациии земель департаменту земельного кадастру Держземагентства Олена Соколюк.

В рамках поки ще діючого порядку, людина звертається до органу місцевого самоврядування за дозволом отримати землю, потім звертається до ліцензіату за розробкою технічної документації, потім знову затверджує документацію і дозвіл в органі місцевого самоврядування та земельного кадастру. У всі інстанції заявник зобов’язаний доставляти затверджуються документи особисто. «При дії автоматизованої системи заявник від переміщення документів звільнений, всі зміни в даних виробляються в місцевому відділенні кадастру і відразу стають видні всім відповідальним і контролюючим органам на рівні району, області та в єдиній загальнодержавній базі даних», – сказала фахівець.

«Законом передбачено, що земельний кадастр в Україні повинен почати діяти з 1 січня 2012 року. Зараз в електронному вигляді існують дані про 14 млн ділянках сільгосппризначення, дані про більш ніж 17 млн ділянок необхідно внести в кадастр», – повідомив перший заступник голови Держземагентства України Артем Кадомський. За його словами, інвентаризація земель усіх типів займе ще три роки. «Щоб відповідати вимогам законодавства, Держземагенство зосередилося на повній автоматизації головною складовою оформлення права земельної власності – видачі державних актів. Розроблена і впроваджується автоматизована система Державного земельного кадастру і в першу чергу – реєстраційна система. Її робота випробувана у Вінницькій області. У вересні система буде введена в Харківській області, а до кінця 2011 року під всіх областях України», – сказав Кадомський.

Довідка

Закон «Про державний земельний кадастр» затверджено Верховною Радою 7 липня. В земельний кадастр вносяться відомості про кожній земельній ділянці, якому присвоюється унікальний кадастровий номер, а також про державної кордоні України, про кордони розмежування земельних ділянок, про категорії земель, угідь, економічна та нормативна грошова оцінка земель, бонітування ґрунтів (порівняльна оцінка якості ґрунтів за їх основними природними властивостями постійного характеру, що впливають на родючість у конкретних природно-кліматичних умовах). Також до кадастру вносяться обмеження на використання земель і їх кадастрове зонування.

Згідно з прийнятим законом, у відкритому доступі в інтернеті будуть відображатися відомості про межі адміністративно-територіальних одиниць, кадастрові номери ділянок, дані про їх цільове призначення та функціональне використання, обмеження у використанні, форма власності, вид майнового права та дані якісного обліку (площа, межі, місце розташування). Імена власників ділянок залишаються закритими.