Тепер платити за перепланування доведеться вдвічі?

Перенесення депутатами на рік початку роботи Держреєстру правочинів щодо нерухомості викликав різні оцінки експертів.

На їхню думку, з одного боку, він запобіг ступор на ринку житла, з іншого, є небезпека, що виростуть хабара в БТІ за ризик, якщо квартира незаконно перепланована, а її хочуть терміново продати.

Нагадаємо, в п’ятницю Рада відстрочила до 1 січня 2013-го передачу обліку операцій з БТІ в Держреєстр – створеної при Мін’юсті спеціалізованої структури, яка повинна була з 1 січня 2012 року вести електронний реєстр операцій з усією нерухомістю країни.

За БТІ з цієї дати повинні були залишитися тільки технічні функції – інвентаризувати нерухомість і видавати за вимогою власників її технічний план. Причини перенесення термінів, за словами нардепів, дві: недостатньо підготовлена законодавча база плюс саботаж передачі повноважень з боку рядових співробітників БТІ.

Справа в тому, що останні позбавляються можливості заробляти гроші на корупційних схемах, найпростіша з яких – «не помітити» за винагороду ($300-500 і більше, залежно від складності випадку) не узаконене перепланування житла, яке змінює власника.

Урядовий уповноважений з питань дерегуляції госпдіяльності Михайло Бродський вважає перенесення об’єктивним. «Те, що не робилося десятиліттями, неможливо відразу змінити.

Тому, щоб не зробити ще гірше, потрібно більш ретельно підготувати закон. Якщо б не перенесли, на ринку нерухомості почався б ступор і все одно довелося б зрушувати терміни. Але на рік – занадто великий термін, півроку було б достатньо», – говорить Бродський.

З ним згоден і юрист Володимир Сталітній, що спеціалізується на питаннях нерухомості. «Так, з передачею справ не встигли б, тому перенесення рішення на рік – це плюс для бюджету. Інакше ринок був би паралізований мінімум на три місяці, а адже з кожної угоди в бюджет і Пенсійний фонд йшло по кілька тисяч гривень (2% від вартості житла).

Мінус в тому, що зберігається нинішня тривала процедура – БТІ-нотаріус-БТІ, так і платити доводиться більше: за довідку до того реєстрацію після того».

На думку незалежного експерта Зої Федорової, перенесення строків на рік призведе до того, що БТІ опиняться під жорстким контролем Мін’юсту та Мінрегіонбуду (стежитимуть за дотриманням строків видачі документів, корупцією), а значить, перевіряючи або змусять «перепланувальників» узаконити переробки, або хабарі значно зростуть за ризик.

У самих БТІ категорично заперечують і корупцію, і саботаж. Начальник київського БТІ Василь Сенчук сказав нам, що фактів хабарництва не виявлено, а якщо хто-то виявляється нечистим на руку, його відразу звільняють. А терміни їх передачі справ зірвані тому, що процедура почалася занадто пізно і, мовляв, ніякого саботажу не було.