Система оцінки та продажу майна боржників є малоефективною, – експерт

В Україні існуюча система оцінки та примусового продажу арештованого майна боржників є малоефективною.

Про це йдеться в повідомленні Українського Кредитно-Банківського Союзу, повідомили в прес-службі асоціації.

Існуюча система стягнення заставного майна в Україні може задовольнити лише дві структури – виконавчу службу і торгові організації. Першу те, що саме їй належить право вибору оціночної та торговельної організацій (звичайно, за «інтерес»).

Іншу – тому, що є можливість значно знизити вартість майна шляхом проведення фіктивних перших і других торгів, та провести продаж майна за копійки офіційно, але при цьому отримати свій неофіційний заробіток. Цілком очевидно, що така система не може задовольняти ні кредиторів, ні позичальників, які не отримують потенційно можливе повернення коштів від реалізації застави, не відмовляючись від боргів і практично ніяк не можуть вплинути на цей процес.

За даними експертів, сума, яка повертається стягувачу, коливається в межах 50% від оціночної вартості заставного майна в кращому випадку, а в гіршому – 30%, оскільки відбувається уцінка майна на 50% якщо продаж доходить до третіх торгів, мінус 10% виконавчий збір і мінус до 15% торгової організації.

Збільшити суми, які повертаються на погашення проблемної заборгованості боржника, можливо шляхом законодавчого відсотків зменшення виконавчого збору та заробітку торгової організації (раніше по іпотеці він становив 3%).

«Також необхідно повернути право вибору оцінювача та торгової організації тим, хто платить за їх послуги – кредитору та боржнику (на сьогодні ці права у державного виконавця). Адже непрозора система примусового продажу застави спускає майно боржників за безцінь, що створює необмежені можливості для зловживань і корупції.

Це питання має важливе державне значення, враховуючи, що за оцінками міжнародної антикорупційної організації Transparency International в Україні відзначений високий рівень корупції. У світовому рейтингу корупції – 2011 Україна посіла 152 місце, при тому, що в 2010 р. була на 134-му», – заявила гендиректор УКБС Галина Оліфер .