Світить молодим сімям житло у 2013 році?

У черзі на квартирному обліку стоїть понад 1 млн. чоловік. Хоча, це багато в чому умовна чергу. Так як це сума розрізнених даних різних реєстрів черговиків, які ведуть різні відомства і держструктури.

Про це пише в своєму блозі президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Не виключено, що в цій черзі знаходяться і люди, які вже за рахунок своїх коштів придбали собі житло, але поки з черги йти не збираються. А раптом? Різні випадки в житті бувають. Тому, зараз планується створити єдиний державний реєстр осіб, які потребують поліпшення житлових умов, і очікується, що загальна кількість черговиків зменшиться за рахунок відсіювання випадкових осіб. Хоча, не варто думати, що черга може зменшитися радикально. Все ж життя триває, і вже підросли діти тих батьків, які коли-то давно стали в цю саму чергу.

Не варто чекати дива в 2013 році. Дива не буде, але деякі зрушення будуть. Та тому, що заплановані цифри невеликі, є надія, що це будуть здійснимі цифри.

У 2013 році Фонд сприяння молодіжному будівництву відповідно до Державної програми активізації розвитку економіки на 2013-2014 рік КМ №187 27.02.2013 року буде зобов’язаний профінансувати покупку житла 2 287 молодим сім’ям за програмою «30% на 70%». Це програма працює давно і, хоча були проблеми в 2009 році, але зараз таких проблем немає. Як кажуть, пішли помилки минулого. Перестали ганятися за нереальними цифрами. Пов’язали обсяги фінансування з кількістю реальної доплати молодим сім’ям. Тому, дві тисячі квартир для молодих сімей це трохи виходячи з кількості бажаючих мати житло в Україні. Але, дуже цікаву думку висловив керівник Фонду сприяння молодіжному будівництву Русихин Леонід Іванович: «Дві тисячі – мало квартир? Може й мало, але більше ніж просто «нуль». Дійсно, краще нехай дві тисячі реальних квартир, ніж обіцянки про неіснуючих сотні тисяч, які потім перетворюються на звичайнісінький нуль цілих і нуль десятих. Фактично програма «30% на 70%», покупка квартири зі знижкою. Існує затверджений перелік будинків і квартир, де можна придбати квартиру з 30% за рахунок грошей Фонду сприяння молодіжному будівництву. Це будинки, які будуються в різних регіонах України. Вдома різні і квартири різні, але тільки економ-класу. При цьому методика розрахунку 30% знижки враховує площу квартири.

Згідно з чинним українським законодавством держава за рахунок держбюджету надає пільгу тільки на квартиру загальною площею 21 м2 плюс 10,5 м2 додатково на сім’ю. Іншими словами, знижка в 30% поширюються тільки на 31,5 м2 квартири, за іншу площу покупець оплачувати самостійно вже без знижки. Доплата дозволяє заощадити на купівлі квартири, але не дозволяє за рахунок її купити квартиру. Може тому не всім ця програма підходить. Але знову-таки все залежить від квартири і будинки. У тому ж Києві через програму «30% на 70%» можна купити квартиру за ціною від 7 до 10,5 тис. грн за 1м2 . Як говориться, вибирайте.

Згідно з тією ж Держпрограмі уряду на 2013-2014 рік Фонду сприяння молодіжного будівництва будуть видані гроші на видачу пільгових кредитів для молодих сімей у кількості 2670 в 2013 році і 2900 кредитів в 2014 році. Чим ближче вибори, тим щедріше уряд. Молодіжний кредит існує в Україні вже досить таки довго, і бажаючих його отримати теж багато. Багатьох приваблює ставка 3% за кредитом, а ще можливість зменшення кредиту в міру народження дітей. При народженні дитини відсотки по кредиту взагалі не утримуються, якщо народжується друга дитина суму заборгованості по кредиту зменшується на 25%, а при народженні третьої дитини на 50%. При цьому з’являється горезвісна цифра 21 м2 загальної житлової площі і плюс 10,5 м2 на сім’ю, на яких поширюється пільгове кредитування. Але, це не бентежить людей, і тому сьогодні черга охочих отримати пільговий молодіжний кредит становить більше 11 тис. чоловік, і вона зростає. Тому явно уряд заощадив на молодіжні кредити. Вже давно було б бажано довести щорічний обсяг цих кредитів хоча б до п’яти тисяч, а краще до десяти тисяч, це реально вирішувало б проблему житла для молоді. Але поки що стимулюють тільки бажання людей мати можливість отримати пільговий кредит.

Хоча, всім кому не дістанеться пільгового молодіжного кредиту, Державна програма активізації розвитку економіки на 2013-2014 рік пропонує скористатися компенсацією відсотків за кредитами для молодих сімей. Тут більше можливостей. На 2013 рік Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву буде мати можливість компенсувати частину відсотків по 8459 кредитами молодих сімей. Заплановано суттєве зростання у порівнянні з 2012 роком, тоді такого роду пільги отримало менше тисячі бажаючих. Згідно цієї програми Фонду молоді сім’ї можуть отримати кредит у держбанку під 16% річних, а вже Фонду сплатити 13%, щоб загальна ставка була 3% за кредитом. Знову-таки, існують обмеження по площі квартири, на яку поширює компенсація, але вже не такі жорсткі, як за класичним кредитом. За цією програмою компенсація відсотків поширюється на квартири площею від 40 до 76 м2. Це дещо в наш час. Тому ось ця програма Фонду дійсно можна бути цікавою для молодих сімей, яке зможуть отримати кредит у держбанку. А для цього бажано працювати або в держструктурі, або у великій компанії і мати гроші на перший внесок. Без цього ніяк. Пільга, це ще не означає безкоштовно.

Мало, мало грошей виділяється з держбюджету для молодих сімей на придбання житла. Це зрозуміло, що багато ніколи не буде. За підсумками 2012 року зростання держфінансування за цією програмою зріс у кілька разів, а потрібно, щоб зростання було в десятки разів, тоді дійсно можна говорити про ривку та прорив у цьому напрямку. Але це нереально з нашим держбюджетом. У цій ситуації вихід може бути тільки один – застосувати закордонний метод залучення грошей на фінансування житла для молоді. До речі, наш Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву, це класична копія європейського аналогічного фонду. У країнах Західної Європи існують аналогічні фонди і теж відчувають постійну нестачу фінансування з боку держбюджету. Тому для вирішення цієї проблеми, уряд таким фондам дає не гроші, а свої держгарантії. Суть цього методу фінансування дуже проста. Фонд випускає свої облігації з держгарантіями і продає їх на фондовому ринку. Так як це цінні папери з держгарантіями, то вони вважаються по надійності трохи нижче держоблігацій, але вище муніципальних облігацій. Ці цінні папери з великою охотою купують недержавні пенсійні фонди та страхові компанії і таким чином забезпечують такого роду Фонди сприяння молодіжному будівництву необхідною кількістю грошей. У нас за рахунок надання держгарантій під облігації Фонду сприяння молодіжному будівництву можна лише частково вирішити проблему з грошима. В Україні пенсійні фонди і страхові компанії – погані покупці цінних паперів, самі грошей не мають. Реальними покупцями таких цінних паперів можуть бути лише банки. Але навіть при такому стані нашої фінансової системи, варто було б запустити систему держгарантій на цінні папери Фонду сприяння молодіжному будівництву. Тому що з такими темпами держфінансування буму на ринку молодіжного житла зробити не вийде.