Страх банкрутства обєднує

Нацкомфінпослуг запропонувала створити фонд гарантування виплат на випадок банкрутства страховиків. Він може бути створена на основі одного з галузевих об’єднань. Однак учасники ринку скептично ставляться до такої ідеї, вважаючи її складно реалізується.

Вже багато років страховики безуспішно намагаються добитися від держави створення фонду гарантування виплат за договорами страхування життя, тому поки дуже рано вести мову про гарантії для всіх видів страхування.

Голова Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сфері ринків фінансових послуг Андрій Стасевський вчора повідомив журналістам про можливості створення в Україні єдиного об’єднання страховиків, при якому буде працювати фонд гарантування страхових виплат. Він повинен брати на себе зобов’язання перед клієнтами збанкрутілих СК. “На ринку зараз працюють більше 400 компаній. Якщо завтра якась з них збанкрутує, то ми повинні розуміти, що у нас є об’єднання страховиків і якийсь фонд, який зможе компенсувати людям гроші”,— сказав пан Стасевський. Участь у фонді буде обов’язковим. “Учасники, які не приймуть такі правила роботи на ринку, змушені будуть піти”,— пригрозив він. Фонд, по суті, буде “страхувати” відповідальність страховиків.

Ідею створення фонду гарантування страхових виплат реалізувати вкрай складно. “У деяких країнах є фонди, які покривають не тільки обов’язкові види страхування, але й добровільні, але таких прикладів-одиниці. Вірогідність створення такого фонду в Україні близька до нуля”,— пояснює президент Української федерації страхування ” Андрій Перетяжко. Ще в 2009 році Держфінпослуг ініціювала створення фонду гарантування страхових виплат за договорами страхування життя. До парламенту було подано два законопроекти, які не прийняті до сих пір. “Частково ідея гарантування виплат (по ОСАГО.—”Комерсант”) реалізована в рамках Моторного бюро, і, хоча в ньому менше 100 компаній, проблем там чимало”,— сказав екс-глава Держфінпослуг Віктор Суслов. Більш того, на його думку, недоцільно створювати фонд гарантування виплат по ризиковим видам страхування. “У страхуванні все розраховується математично, і є нормативи, дотримання яких компанії необхідно формувати резерви і мати ліквідні активи. Все це потрібно контролювати,— вважає він.— До того ж у страхуванні є перестрахування — цивілізована система розподілу ризиків”.

На нинішньому етапі розвитку українського ринку його учасники не готові платити за свій ризик збанкрутувати. “Мегафонд може стати приводом для низки компаній свідомо перекласти відповідальність з себе на інших страховиків”,— каже пан Суслов. “Такий фонд швидше за все буде передбачати солідарну відповідальність. Тому мені здається, що навіть заяву про можливості його створення може відлякати потенційних і нинішніх інвесторів страхового ринку України”,— говорить президент Ліги страхових організацій Наталія Гудима. Проблеми виникнуть вже на етапі об’єднання у єдину організацію. “Це можливо тільки в рамках саморегулівної організації, але наш страховий ринок поки не готовий до створення СРО — ми навіть прибрали цей пункт з проекту нового закону “Про страхування””,— сказав Андрій Перетяжко.