Столичний ринок нерухомості «піде на канікули» на час новорічних свят

Як повідомляє генеральний директор АН «Благовіст» Ірина Луханіна, не варто очікувати підвищення вартості оренди житлової нерухомості, оскільки знизиться активність орендарів і орендодавців.

А ось в кінці січня – початку лютого ціни підуть вгору, кажуть фахівці з нерухомості. Ціни на оренду житлової нерухомості в Києві останній раз показали зростання в кінці серпня – початку вересня поточного року. «Він був пов’язаний з початком нового навчального року і напливом в столиці студентів.

Подорожчання було пов’язано виключно з сезонним підвищенням попиту і не перевищило 10-15% місячної орендної ставки, – розповіла Ірина Луханіна, – воно Торкнулося тільки бюджетних варіантів (вартістю до 5-6 тис. грн./міс.) і вже до кінця жовтня – початку листопада ціни повернулися у свої звичні рамки.

Всі інші сегменти утримують свої ставки на стабільному рівні і періодично відбуваються коливання (попит на певні види нерухомості в залежності від сезону, наприклад на заміські будинки влітку) не виходить за рамки 7-10%».

В Асоціації фахівців з нерухомості кажуть, що на початку осені ціни підскочили в основному на 1-комнатыне квартири.

«Тоді на них попит був настільки високий, що вартість їх оренди піднялася до вартості оренди 2-х і навіть 3-х кімнатних квартир», – говорить Артур Пилипчук, голова київського відділення Асоціації.

Варто нагадати, що станом на серпень 2011 року середня вартість оренди київської квартири зросла до 4100 гривень. Зараз же Київ готується до зими. Фахівці з нерухомості кажуть, що ніяких глобальних змін очікувати не варто.

«Ми прогнозуємо збереження цінової стабільності на весь 1 квартал 2012 року. На сьогоднішній день, об’єктивних передумов для подорожчання, так само як і для здешевлення довгострокової оренди квартир у столиці, ми не бачимо», – вважає Ірина Луханіна.

Але новорічні свята можуть вплинути на цінову політику в даному сегменті нерухомості. Після грудневого затишшя варто очікувати невеликого пожвавлення на ринку нерухомості, відповідно – ціни піднімуться. «У другій половині грудня очікується зниження активності орендарів. І цієї активності не буде до середини січня.

Досить велика кількість людей в роз’їздах. Крім того, до кінця року будуть закриватися договору. У січні буде компенсація – збільшиться активність орендарів. Це пов’язано з тим, що студенти, і люди, які працюють у Києві, почнуть повертатися в столицю. У цей період (швидше за все в лютому) вартість оренди може збільшитися на 10-15%», – вважає Артур Пилипчук.

Підвищення цін на оренду житлової нерухомості в кінці зими прогнозують ріелтори. «Варто очікувати підвищення цін на 10-15% після незначного їх просідання в грудні. Однак не у всіх районах. Думаю, що в першу чергу подорожчає оренда квартири в центрі Києва», – вважає Олена Ходаковська, спеціаліст АН «Світ Нерухомости».

Нагадаємо, раніше «Багнет» публікував рейтинг найдешевших районів Києва з точки зору оренди житла. Орендодавці в свою чергу будуть переглядати цінову політику після новорічних свят, орієнтуючись на загальну економічну ситуацію в країні.

«До Нового року ціни на оренду точно підвищувати не будемо, – каже Іванна Ундер, орендодавець трьох квартир. – Так як половина мешканців поїдуть додому, і їм такий сценарій розвитку подій не до чого. Та й мені, чесно кажучи, теж не хочеться втрачати хороших орендарів. А вже після новорічних канікул подивлюся, як буде змінюватися ситуація у нас в країні». Нагадаємо, раніше «Багнет» публікував інформацію про те, що криза змусив киян масово здавати житло в оренду.

А ось орендарі зараз з побоюванням очікують майбутнього рішення орендодавців.

«Вже зараз важко знайти однокімнатну квартиру дешевше 3 тис. гривень. Я більше місяця витратив на пошуки відповідного варіанту. Те, що пропонують за ціною менше 3 тис. – або зовсім убита хрущовка, або гостинка на околиці міста», – засмучується Василь, приїжджий з Южноукраїнська.

У довгостроковій перспективі ціни на оренду житлової нерухомості в Києві продовжать планомірно рости. Це спостерігалося в 2011 році, продовжиться і в 2012. Тому що попит на житлову нерухомість зростає, армію орендарів поповнюють кияни, які не можуть собі дозволити придбати столичну нерухомість, кажуть фахівці.

«Проте зростання цін рано чи пізно дійде до критичної точки. Тоді орендарі почнуть розглядати варіант покупки житла в кредит. Очікується, що в наступному році банки відновлять кредитування. Думаю, що тоді і збільшиться кількість угод з купівлі-продажу», – говорить Артур Пилипчук.

Поки ж покупку нерухомості в столиці можуть дозволити собі лише одиниці. Основна маса приїжджих віддає перевагу орендувати квартири. Проте варто відзначити, що в липні поточного року спостерігався попит на купівлю київської нерухомості.