Ставки за пільговою іпотекою злетіли до захмарних висот

Кредити від ДІУ вже дають не 15, а 27 банків, але процентні ставки злетіли на 6-7%.

Схоже, у людей, яким потрібен кредит на покупку квартири, намагаються вирвати з рук останню соломинку, схоплену під час фінансової кризи. Адже ще зовсім недавно ситуацію з захмарними ставками по іпотечних кредитах всіма силами розрулювати Державна іпотечна установа (ДІУ). Вона частково компенсувала відсотки по банківських позиках на покупку житла, дозволяючи звичайним людям брати їх під 13-15% річних. Але наприкінці 2012-го все змінилося.

ОБВАЛ. «У листопаді минулого року я вирішив взяти у банку кредит для покупки квартири, — розповідає Андрій Ст. — Придивився ставку по спільній програмі з ДІУ — 13,5% річних. Але коли прийшов оформляти документи, дізнався, що мій банк вже такі кредити не дає. Інші банки теж пригальмували ці програми. А коли відновили, ставки вже були 21-22%». Такий сюрприз Андрію підготували не самі комерційні банки, а ДІУ. Через дорожнечу гривні на банківському ринку воно було змушене підняти свою ставку рефінансування з 11% до 18%. Тому саме настільки (7%) зросли і відсотки банків. У результаті середній щомісячний платіж (тіло кредиту + відсотки) зріс майже вдвічі — на 2 тис. грн: з 4,4—4,8 тис. грн до 6,4—6,8 тис. грн.

БІЛЬШЕ ЗЛО. Втім, навіть такі високі ставки, які пропонує ДІУ, нижче звичайних банківських відсотків. Судіть самі: середня ставка по стандартному кредиту на житло, за даними банкірів, 23-25% річних. А деякі банки навіть пропонують іпотеку під 30% і навіть 35% річних! Це означає, що, взявши на 5 років 150 тис. під 30% річних, ви заплатите за користування ними майже стільки ж, скільки отримали в борг, — 141 тис. грн (для порівняння: якщо ваша ставка буде 21%, ви переплатите 93 тис. грн). Але і це не все. Адже майже всі ці ставки — плаваючі. Це означає, що банк має повне право підвищувати їх після видачі кредиту, не попереджаючи вас. Причини можуть бути різними: подорожчання гривні на банківському ринку, черговий виток фінансової кризи і т. д. Під такі «слизькі» ставки банк готовий видати іпотеку на строк до 5 років. Але якщо хочете фіксований відсоток, більше ніж на рік кредит вам мало хто дасть. А мінімальний перший внесок, який можуть вимагати в середньому, — 70% від вартості квартири.

ВИГОДА. Але держава для банків — надійний партнер. Тому вони хочуть співпрацювати з ДІУ. І для цього готові виконувати всі його умови: видавати кредити на 30 років з першим внеском — 25%. Більше того, один із банків-партнерів ДІУ навіть обіцяє видати вам кредит без першого внеску, якщо ви зможете оформити в заставу ще одну вашу квартиру. При цьому вимоги, які висуваються до позичальника при отриманні іпотечного кредиту по спільній програмі з ДІУ, стандартні. Приміром, одержувач позики повинен мати постійне місце роботи, стабільний, офіційно підтверджений дохід, позитивну кредитну історію і бути не молодше 18 років. А розмір його зарплати має мінімум в 2 рази перевищувати суму щомісячного платежу по іпотеці.

ПІДСТУПИ. Втім, є у іпотеки від ДІУ та відмінності від звичайної. Наприклад, сума кредиту повинна бути більше 75 тис. грн, термін — від 5 років. До того ж потрібно обов’язково застрахувати придбану нерухомість. Це щорічно обійдеться вам від 0,3—0,5% від оціночної вартості квартири.

Крім того, багато банків беруть ще й обов’язкову разову комісію при оформленні кредиту — 1-2,99% від суми позики. Також майте на увазі, що якщо у ДІУ виникнуть проблеми з грошима і воно не зможе компенсувати банку частину ваших відсотків, вам доведеться платити за підвищеною ставкою — приблизно на 3% вище.

ХІД ПРОЦЕСУ. «У цьому році програми з ДІУ вже працюють, — ділиться своїм досвідом Андрій. — Мені були готові видати кредит, як тільки мій банк відновив співпрацю з ДІУ. Але я не думаю, що після зростання ставок знайдуться люди, готові влізти в таку кабалу». Втім, Андрій помиляється. Такі бажаючі знаходяться. За словами голови правління ДІУ Валентина Рибачука, за грудень 2012-го (тобто вже після зростання ставок) кредити «від ДІУ» отримали 198 осіб. А за весь 2012 рік ця держустанова рефінансувала 1231 іпотечний позику на загальну суму 293,4 млн грн. При цьому найактивніше, за даними ДІУ, такі кредити видавали «ВТБ Банк» (203 кредиту), «Фінанси і Кредит» (176), «Юнекс Банк», «Меркурій», «Діамантбанк», «Енергобанк» та «ПриватБанк».

ПРОГНОЗ. Якщо в березні минулого року кредити від ДІУ давали 25 банків, то на початку грудня 2012-го таких сміливців було лише 15. Зараз їх видає вже 27 контор. Причому скоро, як розповіли нам фінансисти, їх ряди поповняться. Глава ДІУ допускає, що скоро ставка рефінансування може знизитися з 18% до 15%, а це означає, що кредит можна буде взяти під 20%.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що українські банки будуть змушені підвищувати процентні ставки за кредитами.