Стало відомо, що треба для розвитку програми «Оренда з правом викупу»

Для успішного розвитку соціальної програми «Оренда з правом викупу» потрібно сформувати чіткі механізми її реалізації.

«Нова соціальна програма «Оренда з правом викупу» зможе стати гідною альтернативою чинній програмі «Доступне житло», але для цього потрібні деякі доопрацювання та впровадження чітких механізмів її реалізації», – вважає Валерій Мещеряков, голова ради директорів M CONSULTING GROUP.

В кінці квітня українці отримають нову соціальну програму, основна мета якої – зробити житло доступнішим. Йдеться про ініціативу держави надавати квартири в оренду з правом викупу.

Про швидкий запуск програми говорили ще в середині минулого року, однак офіційний старт постійно відсувався, програма обговорювалася і вдосконалювалася. Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Темник передбачає, що до травневих свят, програма «Оренда з правом викупу» буде офіційно запущена.

Розробники програми стверджують, що вона стане гідною альтернативою пільговими кредитами, які стали доступні українцям у минулому році. На відміну від вже діючої програми «Доступне житло», у новій схемі відсутня необхідність в первинному внеску. Орендарю відразу ж надається готове житло. Вся сума буде рівномірно розподілена на 15 років, на залишок боргу буде нараховуватися 3% від первісної вартості квартири. Такі умови повинні залучити потенційних учасників, які не мають коштів для внесення первинного внеску за кредитом.

Передбачається, що держава буде викуповувати квартири у забудовників, а потім вже здавати в оренду. Це має пожвавити ринок нерухомості та стимулювати забудовників будувати житло, придатне під умову програми (для сімей з двох осіб – 40 кв. м, при наявності дитини, площа збільшується на 18 кв. м. на кожну дитину, але не більше 76 кв. м).

Однак експерти налаштовані більш прагматично, ніж розробники програми. «На перший погляд умови нової програми досить привабливі. Однак є ряд нюансів, які можуть відштовхнути потенційних учасників. По-перше, згідно з програмою власником квартири можна стати тільки після того, як орендар повністю розплатиться з орендодавцем. Де гарантія, що за 15 років – термін, на який укладається договір – новий уряд не згорне програму або не змінить умови. По-друге, за цей час орендодавець теоретично може закласти квартиру, і орендар навіть після всіх виплат не зможе її оформити на себе, так як вона буде в заставі у банку», – коментує Валерій Мещеряков, голова ради директорів M CONSULTING GROUP.

Крім того, для цієї програми характерні ті ж проблеми, що й для попередньої соціальної ініціативи «Доступне житло»:

– недостатня кількість об’єктів нерухомості, які б вписувались в умови програми;
– вартість 1 кв. м не повинна перевищувати 7,5 тис. грн для Києва, 5,5 тис. грн — для обласних центрів та 4,3 тис. грн. — для інших населених пунктів, реальні ринкові ціни, як правило, перевищують зазначені межі.