Споживачі ріелторських послуг будуть застраховані від «сірих» ріелторів

Проект Закону «Про особливості здійснення ріелторської діяльності» підготовлений Мінекономрозвитку за дорученням КМУ на виконання доручення Президента України, для того, щоб створити надійну систему захисту прав споживачів ріелторських послуг, а також сформувати рівні конкурентні умови для розвитку ринку нерухомості.

«На сьогодні риелтерская діяльність здійснюється як «підприємницька діяльність з надання інформаційних послуг». Однак ця сфера, пов’язана з серйозними фінансовими і майновими питаннями, в Україні ніяк не регулюється і не контролюється з боку держави. Тобто, споживачі ріелторських послуг не застраховані від так званих «сірих» ріелторів та використання шахрайських схем заволодіння чужим майном. Це негативно позначається як на рівні захисту прав та законних інтересів споживачів ріелторських послуг, так і в цілому на розвиток ринку нерухомості», – зазначив директор департаменту державної регуляторної політики та розвитку підприємництва Мінекономрозвитку Ігор Шевердін.

Міжнародна практика показує, що посередницька діяльність в операціях з нерухомістю в більшості країн суворо регламентована. Ріелторські послуги підлягають ліцензуванню, споживач цих послуг на законодавчому рівні захищений від отримання неякісних послуг, оплата послуг ріелтора законодавчо фіксована, а її отримання контролюється державними органами.

Наприклад, неліцензована рієлторська діяльність в Австрії заборонена законом. Ліцензії на цей вид діяльності видають і в Італії, і в країнах Бенілюксу, Туреччині, Єгипті. У США Національна асоціація ріелторів складається з приватних брокерів, які отримали ліцензії на свою діяльність. Вони працюють в компаніях, але при цьому несуть персональну відповідальність за дотримання законодавства та якість наданих послуг. У Фінляндії в агентстві нерухомості хоча б один працівник повинен мати таку ліцензію. По-перше, без ліцензії неможливо відкрити своє агентство. По-друге, це статус компанії. Для клієнта – це показник професіоналізму, досвіду і надійності. Для роботодавця – важливий аргумент при виборі працівника.

«Проектом закону передбачається делегування частини повноважень щодо регулювання ринку ріелторських послуг саморегулівним організаціям. Зокрема, це стосується навчання, кваліфікації фахівців, захисту прав суб’єктів ріелторської діяльності. Передбачається створення системи гарантування захисту споживачів ріелторських послуг за допомогою введення страхування цивільно-правової відповідальності; введення Державного реєстру ріелторів та суб’єктів ріелторської діяльності з відкритим доступом, а також обмеження максимального розміру оплати ріелторських послуг», – пояснив Ігор Шевердін.

Таким чином, реалізація закону сприятиме створенню рівних конкурентних умов для розвитку ринку нерухомості, оскільки будуть встановлені єдині норми і правила надання ріелторських послуг, а також введено саморегулювання.