Сьогодні нерухомість вигідніше депозиту: експерти

Інвестиції в житлову нерухомість на сьогодні є більш ефективним інструментом збереження і примноження коштів порівняно з банківськими депозитами. До такого висновку прийшли фахівці відділу маркетингу компанії «Харківське агентство нерухомості» в результаті моніторингу ринку житла. За їх даними, індекс дохідності* вторинного житла в Харкові протягом усього 2011 року демонстрував стабільне зростання.

Експерти підкреслюють, що з початку 2010 року найбільші українські банки в 2,5 рази знизили процентні ставки за депозитами в іноземній валюті — з 9,4% до 3,7% в рік (в розрахунку враховувалися тільки ставки за вкладами в доларах США, терміном на три місяця від восьми найбільших банків з іноземним капіталом). І в даний час зниження процентних ставок за депозитами припинилося.

При цьому динаміка зниження цін квартир у Харкові була досить стриманою і в період з серпня 2010 по серпень 2011 року середня вартість вторинного житла знизилася на 4,2%. Розміри орендних ставок, а також рівень попиту на оренду квартир практично не знижувалися. У серпні поточного року середня вартість оренди квартири підвищилася на 17% порівняно з червнем-липнем, досягнувши позначки 1900-2000 грн./місяць, зазначають фахівці.

На думку експертів, найбільш привабливими для інвестування в даний час є одно-двокімнатні квартири у висотних будинках, розташованих у спальних районах з розвиненою інфраструктурою. Причому, економічно доцільно вкладати кошти в придбання об’єктів як на вторинному, так і на первинному ринках житла.


*Довідка: логічний сенс індексу прибутковості житла полягає в порівнянні ефективності двох фінансових інструментів: вкладення великої суми грошей (як правило, у валюті) у банк на депозит і придбання квартири з метою здачі її в оренду (враховується також зміна вартості квартири).

Індекс прибутковості розраховується на підставі обчислення потенційної ставки прибутковості від володіння квартирою. Вона складається з двох джерел: по-перше, з величини орендних платежів за умови здачі квартири в оренду, по-друге, зміни вартості квартири протягом цього часу. Для отримання індексу прибутковості потенційна ставка відноситься до середньої ставки прибутковості за банківськими валютними депозитами (використовується середнє значення відсотків за депозитами у найбільш стабільних банках з іноземним капіталом).

Індекс прибутковості = (Дохід від оренди + Зміна вартості квартири)/(Дохід банку)

Індекс носить ознайомчий характер, оскільки не враховує оподаткування, інфляцію, коливання курсів валют.

Малюнок 1 — Індекс прибутковості вторинної житлової нерухомості,

серпень 2010 — серпень 2011