Складська нерухомість України опинилася в найбільш складному становищі, – експерт

Погіршення економічної ситуації в Україні негативно позначилося на сегменті складської нерухомості. Якщо порівнювати з іншими типами комерційної нерухомості – торговельної та офісної, то складська нерухомість переживає не кращі часи.

За словами старшого консультанта за складською та промислової нерухомості СBRE (Україна) Ярослава Горбушко, обсяги введення в експлуатацію нових складських комплексів в Україні скоротилися більше ніж у 5 разів (порівнюючи 2008 і 2012 рр..), а попит на якісні складські приміщення знизився на 40%.

Експерт також зазначив, що в останні три роки знижується введення в експлуатацію нових приміщень.

«У 2012 році приріст нової пропозиції склав менше 100 тис. квадратних метрів – найнижчий показник з 2006 р., коли почалося стрімке зростання даного сегменту ринку нерухомості. Попит, після 40% падіння в 2009 році, знаходиться на позначці близько 200 тис. кв. м в рік і практично не змінюється. Ставки оренди, після різкого зниження в 2009 р. до $4-6 кв. м, трохи зросли і стабілізувалися на рівні $5-7 за «квадрат»», – розповів Горбушко.

За оцінками CBRE, в найближчі рік-два, пожвавлення на ринку складської нерухомості малоймовірно. У компанії не бачать передумов для зростання цього сегмента комерційного ринку.

«Сьогодні економічні показники, які є основними драйверами розвитку складської нерухомості, демонструють уповільнення зростання. Також низькі орендні ставки і висока вартість позикового капіталу не дозволяють девелоперам входити в нові проекти будівництва складських об’єктів», – пояснив Горбушко.

Крім того, до реалізації у 2013 році очікується мінімальний введення в експлуатацію нових площ за останні п’ять років. За підрахунками аналітиків CBRE, в цьому році на відкритий ринок, можливо, буде введено в експлуатацію всього близько 40 тис. квадратних метрів площ.

Між тим, експерти CBRE прогнозують подальше скорочення кількості вільних площ. Так, наприклад, якщо на кінець минулого року вакантність становила близько 13%, то на 1 січня 2014 р. обсяг вільних площ може знизитися до 6-8%. А існуючі орендні ставки будуть залишатися на існуючому рівні ($5-7 кв. м) з незначною тенденцією до зростання.