Складно придбати житло, не ризикуючи

Повністю уникнути ризиків при покупці квартири в споруджуваному будинку практично неможливо.

Про це заявила адвокат Марина Саєнко, передає «Інтерфакс-Україна».

Між тим, на її думку, існують дієві методи, які дозволяють не стати жертвою аферистів.

В першу чергу, перед тим як укласти договір, необхідно поцікавитися репутацією забудовника. У цьому можуть допомогти безліч сайтів, форумів, зазначає Саєнко.

За її словами, необхідно стежити за динамікою діяльності, останніми реалізованими проектами, історією компанії.

«Вже на цьому етапі потенційний покупець може визначитися, чи варто взагалі з нею зв’язуватися», – зазначає експерт.

Також юрист підкреслила, що слід дізнатися, чи є у забудовника права на будівництво будинку:
«Це документи на землю. При цьому земельна ділянка повинен мати у власності або в довгостроковому користуванні. Обов’язково наявність усіх дозволів на будівництво, проектної документації. Покупець має повністю запросити ці документи».

Що стосується проекту договору, то його краще вивчити разом з юристом. Також не варто підписувати документи, в яких не прописана відповідальність забудовника або містяться незрозумілі споживачеві умови.

Часто люди потрапляють у квартирні афери з-за низького рівня правової культури, підкреслює Саєнко.

“Багато хто починає читати договори тільки після того, як виникла складна ситуація, і розуміють, що якби прочитали документ раніше, то навряд чи підписали б його. Крім того, договори, пропоновані будівельними компаніями, які не є документами, які неможливо змінити. Це просто проект, який пропонує одна із сторін. Тому раціональні зміни вносити можна і треба. І якщо забудовник відмовляється вносити зміни в документи, то це може стати підставою для сумніву у виконанні ним своїх зобов’язань. Однак, слід врахувати, що зараз на ринку житлової нерухомості пропозиція перевищує попит, тому забудовникам невигідно відлякувати покупців жорсткими умовами, і вони найчастіше йдуть на поступки», – зазначає юрист.