Скільки витратила держава на резиденції Януковича?

У Президента Віктора Януковича-безпрецедентна навіть за мірками значно заможніших країн кількість державних резиденцій.

На їх ремонт у 2012 році держава витратила десятки разів більше, ніж європейські сусіди, – пише Христина Бердинських у № 48 журналу Корреспондент від 7 грудня 2012 року.

В українському бюджеті розростається нова чорна діра, що вимагає все великих фінансових вливань, – це державні резиденції, в яких відпочиває, працює або планує працювати Президент Віктор Янукович. За 2012 рік на їх ремонт Державне управління справами (ДУС) витратила $ 49 млн, удвічі перевищивши торішній показник. Причому влада ремонтують не тільки історичні будівлі, приміром Маріїнський палац у Києві, але і побудовану всього десять років тому прикарпатську президентську резиденцію Синьогора. Зведення однієї лише альтанки на цьому закритому об’єкті обійшлося бюджету в $ 3 млн – майже стільки ж держава виділила у 2012-му на дотації роботодавцям для забезпечення молоді першим робочим місцем.

Ремонтна навантаження, зросла за рік на $ 26 млн, нівелювала всі старання Адміністрації Президента (АП), яка скоротила безпосередні витрати на утримання глави держави у 2012-му на $ 5 млн.

Те, що держрезиденції вимагають все зростаючих бюджетних витрат, експертів не дивує. Український Президент, за даними екс-голови ДУС Ігоря Тарасюка, використовує 14 подібних об’єктів, що в рази перевищує показники більшості навіть більш заможних країн: Польщі їх шість, у Фінляндії – три, а в багатьох країнах ЄС, як і в США, глави держав мають лише парою резиденцій.

Змагатися з Президентом України може тільки лідер РФ, якого, за даними російської опозиції, обслуговують два десятки резиденцій.

“За розмахом витрат на керівництво країни ми зараз перебуваємо десь між раннім і середнім Середньовіччям”, – вважає Микола Томенко, віце-спікер і представник Об’єднаної опозиції.

Вічний ремонт

Переглянувши щорічний кошторис витрат ГУД, можна зробити висновок, що в українській владі працюють перфекціоністи. Вони готові нескінченно удосконалювати майно, призначене обслуговувати перших осіб країни – перш за все, Президента. Особливо якщо мова йде про державних резиденціях.
Кожен бажаючий легко переконатися в цьому, прогулявшись по столичному “трикутнику влади” – району між Верховною Радою, Кабміном і АП.

Так, ГУД затіяв глобальну реконструкцію комплексу держрезиденцій вулицями Грушевського та Липській, призначених для прийому вищих посадових осіб іноземних держав. Тільки на підготовку робочої документації для цих об’єктів у 2012-му держава витратила майже $ 2,2 млн, але основні роботи, як і витрати, ще попереду.Бюджетні кошти пішли і на реставрацію іншого об’єкта, що стоїть на Грушевського, – Маріїнського палацу, церемоніальну резиденцію Президента. Будівлю, що відноситься до XVIII століття, побудований за проектом знаменитого Бартоломео Растреллі, намагаються привести в порядок протягом семи років. У нинішньому році на це вже витратили $ 21 млн.

Ремонт цього архітектурного шедевра представники президентської команди пояснюють просто. “Є таке поняття, як “тягар володіння”. Якщо держава чимось володіє, воно повинно підтримувати це майно в нормальному стані”, – каже Кореспонденту Владислав Лук’янов, регіонал, перший заступник голови парламентського комітету з питань бюджету.

Лук’янов запевняє, що витрати на резиденції не особиста примха Януковича, а лише продовження справи його попередників: мовляв, ніхто з українських лідерів не економив на збереження національного надбання. “Це не президентські дачі, як ви [журналісти] намагаєтеся показати, а історичну спадщину”, – пояснює нардеп.

Однак державні чиновники, схоже, розуміють під словами “історична спадщина” не те, що їх колеги з інших країн. На відміну від європейських держав, де доступ до подібних об’єктів відкритий для всіх бажаючих і вони по суті є національним надбанням, Маріїнський палац закритий для звичайних громадян і служить лише для вищих чиновників країни.Крім того, в Україні реставрують не тільки “історична спадщина”, але і недавно побудовані держрезиденції. Наприклад, об’єкт “Синьогора”, що розташований у Карпатах, на Івано-Франківщині, ввели в експлуатацію у 2001 році, що не завадило місцевої облгосадминистрции замовити нині реконструкцію і витратити на це близько 9,8 $ млн.

Синьогора, наймолодша з держрезиденцій, без ремонту виглядає цілком презентабельно: гарний особняк, приткнувшийся біля схилу гори, з триповерхової бібліотекою, ЅРАкомплексом, мармуровими підлогами, масивними люстрами та прилеглою територією площею 10 тис. га.

Досконалості немає межі, і місцеві чиновники не тільки вирішили поєднувати Синьогору, але і тут затіяли будівництво гостьового будиночка, комплексу для супроводжують главу держави осіб, а також павільйону з альтанкою. Всі об’єкти обійдеться казні приблизно в $ 3 млн кожен.

Вартість альтанки Януковича так вразила журналістів програми Тендер News, що виходить на телеканалі ТВі, що вони приїхали в село Гута, де розташована Синьогора, щоб зробити про неї сюжет. Але місцева влада, що виступила замовником робіт, відмовилися давати які-небудь коментарі на цей рахунок, а журналіста Любомира Ференца на територію резиденції не пустила держохорона.

Все, що вдалося вивідати у будівельників, як розповів Кореспонденту Ференц, -це інформацію про те, що під виглядом альтанки в Синьогорі зводять ресторан.

В Івано-Франківській ОДА проігнорували прохання видання обґрунтувати необхідність проведення будівельних робіт у резиденції і детальніше розповісти, на що конкретно вони витрачають державний кошт. Не захотів спілкуватися з виданням і Володимир Повій, один з керівників фірми ” УНР ПІБ, отримала багатомільйонні держзамовлення на будівництво альтанки, гостьового будинку та будівлі для супроводжуючих осіб

Частина витрат призначена і зовсім не на історичні пам’ятки і оновлення існуючих резиденцій, а на більш надійний захист Президента від звичайних громадян. Мова йде про зовнішньому огородженні території держрезиденції Залісся, розташованої в Київській області. Місце відоме тим, що тут Янукович святкував своє 60-річчя. Оскільки резиденція займає 40 тис. га землі, то і довжина паркану тут чимала – 60 км. Щоб оновити цю огорожу, ГУД витратив близько $ 1,2 млн.

Ще $ 14,5 млн отримали від держави на ремонт кримські офіційні резиденції, де Президент зазвичай проводить свою літню відпустку. У 2012 році будівельники реконструювали в них інженерні мережі, займалися берегоукреплением і робили інші роботи.

Негативний баланс

Українська влада так завзято взялися за справу, що всі спроби АП довести, мовляв, Президент став обходитися платникам податків дешевше, ніж раніше, пішли нанівець.

В минулому році Корреспондент підрахував витрати на утримання Януковича, порівнявши їх з вартістю змісту лідерів США, Росії і найбільш розвинених держав Європи. Для цього редакція порівняла, якій кількості середніх зарплат в країні відповідають витрати на перших осіб. Виявилося, що за цим показником Януковича випередили лише мешканець Білого дому і господар Кремля.

У 2012-му в АП зробили висновки. Адміністрація надала виданню статистику, згідно з якою, забезпечення діяльності глави держави в 2011 році обійшлося казні в $ 30,4 млн, а в цьому – лише $ 25,4 млн. тобто Президент зекономив для бюджету $ 5 млн, за оцінками Дениса Іванеска, керівника Головного управління забезпечення доступу до публічної інформації АП, відповідав на запит.

Що в одному місці скоротили, то витратили в іншому. Загальна кошторис усіх ремонтних робіт в держрезиденції в нинішньому році потягнула, за підрахунками Корреспондента, на $ 49 млн. Приріст у порівнянні з 2011-м – $ 26 млн, що з лишком перекриває суму, заощаджену особисто на Януковичі.

“Чим більше майна у сфері управління, тим більше грошей потрібно на його утримання, реконструкцію, розширення та інше”, – говорить Денис Черніков, керівник програм Лабораторії законодавчих ініціатив.

На широку ногу

У сусідній Польщі резиденції президента Броніслава Коморовського в цьому році теж ремонтували, і цей процес спричинив хвилю критичних публікацій у місцевій пресі. Невдоволення ЗМІ викликала сума, витрачена на проведення робіт: близько $ 1,8 млн – солідний внесок для країни, що активно бореться з наслідками загальноєвропейського кризи.

В Україні ВВП на душу населення в 3,7 рази нижче аналогічного польського показника, але це не завадило офіційному Києву витратити на свої резиденції у 27 разів більше, ніж поляки.

Польща вигідно відрізняється не тільки меншими ремонтними витратами. За кількістю резиденцій країна значно поступається Україні – там шість подібних об’єктів. Причому ремонтували лише чотири з них, тому що тільки вони являють собою архітектурну та історичну цінність.

“Ремонти історичних об’єктів, які одночасно є президентськими резиденціями, необхідні. На всьому іншому в період кризи потрібно економити”, – каже Кореспонденту польський депутат Артур Денбский.

За кількістю офіційних резиденцій Україна дасть фору не тільки Польщі. У фінського лідера, за даними посольства цієї країни в Україні, їх три, у президента США -дві. Глава Латвії використовує і зовсім одну – це Ризький замок, побудований в XIV столітті. Оскільки зараз замок перебуває на реконструкції, Андріс Берзіньш переїхав у тимчасову резиденцію -Будинок Чорноголових, також відноситься до XIV століття.

Позмагатися з українським лідером за кількістю офіційних резиденцій може лише його колега з Кремля. За даними російського опозиційного політика Бориса Нємцова, які він опублікував в спеціальній доповіді, у Володимира Путіна близько 20 резиденцій, хоча офіційно Управління госделами РФ визнає наявність лише чотирьох.
Європейці та американці вигідно виглядають на українському тлі ще й тому, що у них держрезиденції – це найчастіше об’єкти громадські, тому їх ремонт виправданий в очах платників податків.

У США будь-хто може потрапити на екскурсію в Білий дім, де живе і працює президент. Така практика характерна і для більшості європейських країн. У Польщі, наприклад, майже у всіх резиденціях проводять безкоштовні екскурсії за попереднім записом. А в двох із них приватні фірми орендують приміщення для проведення конференцій та інших подібних заходів.

В Україні ж на екскурсію можна потрапити хіба що в одне місце -в столичну резиденцію Будинок з химерами. Інші об’єкти закриті від сторонніх оберігаються збройної держохороною.

Офіційний Київ приховує не тільки свої резиденції, але і дані про витрати на них. Єдине джерело знань про витрати на ці об’єкти – інформація про загальну кошторисі ГУД, що фігурує в бюджеті країни. Конкретні напрями фінансування там не розписані.

Секретність погіршили й зміни, які останні три роки вносилися в базовий закон про держзакупівлі, вважає Алла Волошина, віце-президент об’єднання ТОРО”, контактної групи в Україні Transparency International. Корективи обмежили доступ громадськості до інформації про тендери.

“Держзакупівлі не потребують обґрунтування. Звідси і незрозумілі витрати на резиденції, будівництво павільйонів з альтанками і так далі”, – говорить експерт.

Опозиція пропонує вирішити питання кардинально: Томенко виступає за те, щоб скоротити кількість держрезиденцій, а до решти поставитися дбайливо – ті приміщення, які Президент не використовує, здавати за польським прикладом приватним фірмам.