Скільки коштує земля в Карпатах?

Все більше охочих намір придбати землю в Карпатах. Сьогодні на дільниці в горах справжній бум, повідомляють ріелтори.

Дачі столичних віпів іноді займають по кілька гектарів, а гуцули, продавши шматок карпатської землі, можуть собі купити квартиру у Львові чи Івано-Франківську.

Років десять тому знайома автора цих рядків купила у співробітниці за 500 доларів старий будинок в селі Орявчик в Карпатах (недалеко від Славського). Батьки померли, а «смерекова хата» стала для жінок тягарем, ось вона і зважилася на продаж.

Як виявилося, разом з будинком покупцеві дістався і немаленький ділянка землі — близько 30 соток. Тепер вона з сім’єю майже всі вихідні проводить у горах: влітку збирають ягоди, взимку катаються на лижах.

А колишня власниця ділянки, напевно, кусає лікті — адже тепер тільки одна сотка землі в цьому селі коштує дорожче, ніж вона взяла за ділянку разом із будинком — від 500 доларів. І це при тому, що після кризи ціни на нерухомість в Карпатах істотно впали.

Ціна землі залежить в першу чергу від району. У Яремчанському, Надвірнянському, Верховинському районі Івано-Франківської області ціни вище (через близькість до витягів Буковеля), у Косівському та Коломийському земля дешевше (погано розвинена інфраструктура, розбиті дороги).

На вартість ділянки впливає все — від можливості провести газ, наявності дороги і мобільного зв’язку до виду з вікна майбутнього будинку. Але в першу чергу — цільове призначення землі.

Якщо в документах написано «для ведення підсобного господарства», вам потрібно буде ще домовитися з сільрадою, щоб це цільове призначення змінили. А в районах, де місцева влада тільки те і робить, що ділить землю, ціна питання може бути дуже високою. Тобто побудувати будинок ви, звичайно, зможете. Але от продати його потім буде проблематично.

«Якщо треба, ми самі можемо вирішити питання зі зміною цільового призначення землі. Хоча зараз досить і готових під забудову ділянок. Наприклад, є привабливі пропозиції в селі Дземброня у Верховинському районі.
Це саме серце Карпат, дуже мальовниче місце. «Сотка» — від 800 доларів. Якщо вас цікавить ділянка більше гектара — можемо вкластися в $500-600 за сотку», — нахвалює товар ріелтор Андрій.

Втім, якщо хочете придбати собі ділянку подешевше і красивіше, сідайте в автомобіль і їдьте в гори. Там майже в кожному селі є будинки і ділянки з написом «Продається». Так, місцевий житель Володимир Іванович продає будинок свого батька, який помер два роки тому. З тих пір хата пустує. Перше, що я почула, сказавши, що телефоную за оголошенням: «З посередниками не спілкуюся. Скільки можна…».

«У мене тато був учителем. Там невеликий, зате доглянутий будинок, 70 квадратних метрів. І дуже великий фруктовий сад — більше гектара, татова гордість. Є невеликий ставок. За все разом хочу 200 тисяч гривень. Але, розумієте, мені важливо бачити людей, які там будуть жити, важливо, щоб вони сад залишили.

Там же зовсім молоді яблуні, вишні. А ці агенти… Вони ж всі документи поміняють, розіб’ють на три-чотири ділянки під забудову, закатають все модною бруківкою», — надривно пояснює в трубку чоловік, по голосу вже немолодий.

Як і більшості людей, які народилися і виросли в Карпатах, але потім поїхали працювати в міста, Володимиру Івановичу важко розлучатися з батьківською землею. Але що поробиш. В горах сьогодні добре відпочивати, але не жити.

Ціни завмерли два роки тому

«Зараз рідше купують ділянки під готелі, все більше під дачі. Причому площа ділянок під дачі коливається від 25 «соток» до трьох гектарів. Найбільшим попитом користуються невеликі наділи по кілька соток, — говорить представник ріелторського агентства «Карпатія» Галина Табин. — Ціни вже майже два роки тримаються на одному рівні — не ростуть і не падають. В середньому це від 200 до тисячі доларів за «сотку».

В районі Буковеля з його сучасними підйомниками і трасами вони набагато вище. Найдорожче за останній час продали ділянку в селі Поляниця — по 10 тисяч доларів за «сотку». Для порівняння: ціна «квадрата» в новобудові у Львові зараз в середньому в $700-800.