Скандальні забудови Києва…Серпень 2011

Будівельна галузь нарешті выпуталась з мереж кризи. Про це свідчать знову з’явилися на колись заморожених будівництвах будівельні крани і повідомлення у пресі, швидше нагадують зведення з поля бою.

«Обозреватель» вирішив повернутися до «рейтингу» найбільш скандальних київських майданчиків і поцікавитися, що зараз відбувається за високими будівельними парканами.

Замість давніх фресок будемо милуватися «Fresco Sofia»

З приходом до влади команди Леоніда Черновецького в Києві почали з’являтися фірми-забудовники, які вирішили забудувати всю столицю. У «хід» пішли, навіть, дивом збереглися посеред кам’яних джунглів оази зелені, і навіть ті клаптики землі, які чіпати не можна було апріорі.

Втім, навіть міжнародний скандал та осуд дій київської влади ЮНЕСКО не змогли зупинити чи не найрезонанснішою київської будівництва – елітного житлового комплексу «Fresco Sofia» по вул. Гончара, 17-23, в нахабну «залезшую» в буферну зону Національної культурно-історичної пам’ятки Софія Київська.

Незважаючи на те, що по даному об’єкту давно існує письмовий припис столичної Прокуратури і рішення Київради про припинення будівельних робіт в історичному центрі міста, («Про призупинення будівництва в межах вулиць Володимирська, Рейтарська, Гончара, Велика Житомирська, Михайлівська та Михайлівський провулок»,- прим. авт.) йти на контакт з протестуючими забудовник – ТОВ «Інвестиційно-будівельна група», явно не має наміру.

– Деякі забудови очевидно невдалі. З-за цього, на мою думку, є потреба у програмі, так званої урбаністичної реабілітації. Будівля, яку зводять у буферній зоні Софії Київської, частково перекриє хрести Софії. Це є прямим порушенням і підставою для запису України в Червону книгу ЮНЕСКО, – заявив нещодавно заступник директора ЮНЕСКО Франческо Бандарін.

На «Театральній» будують навіть всупереч рішенню суду

Не перший рік тривають бої і біля станції метро «Театральна» на вулиці Богдана Хмельницького, де також незаконно будують торгово-розважальний центр. З-за будівництва стіни Національного академічного театру російської драми імені Лесі Українки пішли тріщинами. Як наслідок – може обвалитися звід вестибюля станції метро.Та й жителі сусідніх будинків не в захваті від будівництва.

Вони розгорнули потужну протестну кампанію, яка триває вже не перший рік. У 2007 році будівництво визнали небезпечною і після цього Київрада скасувала свої рішення щодо землевідведення для цього будівлі, але забудовник подав до суду і виграв справу. І в грудні того ж 2007 року вищезгаданий ділянку за адресою вул. Богдана Хмельницького, 7 рішенням Київради було продано «Альянс-Центру».

До речі, питання по даній земельній ділянці було внесено до порядку денного з голосу головою земельної комісії Олексій Євлах. При цьому проект рішення депутатам не роздавали.

Активісти, які виступають проти скандальної забудови, прийняли рішення звернутися до ЮНЕСКО, щоб воно рекомендувало Україні розширити буферну зону Софії від Золотих воріт до Хрещатика, включаючи непарний бік вул. Богдана Хмельницького, тим самим, захистивши Національний академічний Театр російської драми ім. Лесі Українки та Національний академічний театр опери та балету України імені Тараса Шевченка.

Така дія, на думку активістів, повинно було вплинути на Кабмін і КМДА і зупинити будівництво, як це було зроблено з забудовою на Гончара, 17/23 з-за загрози виключення Софії Київської і Лаври зі списку ЮНЕСКО. У лютому 2011 р. Кабмін пообіцяв зупинити будівництво на «Театральній», а 28 березня 2011 р.

Київський апеляційний господарський суд скасував рішення Господарського суду столиці, яким визнано укладеним між Київрадою та ТОВ «Альянс-Центр» договір купівлі-продажу цієї земельної ділянки. Здавалося б, битва виграна і можна зітхнути з полегшенням. Але, на жаль, відповідачі не звикли виконувати постанову суду і 8 квітня 2011 р. будівельники, незважаючи на заборону суду, продовжили свою «брудну справу».

Троєщина – зона особливої уваги

18 серпня 2011 р. конфлікт між забудовником компанією «Київміськбуд» і жителями Троєщини, які протестують проти незаконної, на їхню думку, будівництва за адресою вул. Маяковського, 40, переріс у криваву бійню.

В результаті постраждали місцеві жителі. І ось, напередодні, стали відомі імена постраждалих і подробиці події. Так, 68-річний Віктор Григорович Данченко, повертаючись з роботи повз ділянки по Маяковського, 40, став розпитувати у будівельників, що відбувається.

Після цього, за словами його дружини, Ази Миколаївни, в нього кинули каменем, а коли він впав, будівельник замахнувся і хотів вдарити залізним прутом. Внаслідок зіткнення у Віктора Григоровича постраждали очі, і зараз він перебуває під наглядом лікаря, у той час як його дружина несе караул на місці події.

– У мене шестеро онуків і я хочу, щоб у них був парк, каток, а не центр для наркоманів, – заявляє жінка. Найбільше постраждала в конфлікті активістка і поетеса Тетяна Миколаївна Саволина (жінці вже більше 70-ти років). Вона з травмою голови була доставлена в лікарню швидкої допомоги, де йому накладали шви.

Нагадаємо, що рішенням Київради № 483/3317 від 01.10.2007 р. ця земельна ділянка була передана в довгострокову оренду холдингової компанії «Київміськбуд» для будівництва житлового комплексу з підземним паркінгом. Швидко сфальсифікувавши результати громадських слухань, компанія планувала приступити до будівельних робіт, але тут, у 2008 р. вибухнула криза і всі плани, забудовнику довелося перенести.

Дерев’яний паркан, за яким повинен був бути парк, а на новому проекті вже красувався житловий комплекс, люди знесли. Самі посадили кілька дерев, збудували дитячий майданчик, обладнали місце для вигулу собак. І всі чекали, поки столична влада дасть грошей, щоб перетворити пустелю в щось на кшталт якщо парку, то хоча б зеленої зони. В подальшому було ще кілька безуспішних спроб забудовника встановити на ділянці паркан.

Навчений минулими невдачами, до 15 серпня 2011 р. вже підготувалися грунтовно. Приготували будівельну техніку і найняли команду з 150 спортивних молодиків для «охорони території». Вночі приїхали машини і робочі. Почали встановлювати огорожу, всередині якого, поставили будівельні вагончики і розбили наметове містечко для «охорони».

Вранці кілька місцевих жителів підійшли поцікавитися, що молоді люди роблять біля їх будинків, були просто побито. Ініціативна група мешканців звернулася до Деснянської РДА, від якої дізналася, що будівництво ведеться незаконно. Договір оренди ділянки закінчився в 2010 р., так і жодних інших дозволів ніхто нікому не надав.

Тим часом, на будмайданчику продовжувала працювати техніка. Екскаватори копали котлован, а робітники готувалися заливати фундамент. Акція протесту на 18 серпня була запланована, як мирне зібрання громадян, що прийшли висловити свій протест проти незаконної забудови. Як тільки люди підійшли до огорожі, з тієї сторони в них почали бризкати з вогнегасника. Після декількох ударів по зеленого паркану «охоронці» почали кидати каміння.

З декількох вибитих прорізів в паркані, на людей накинулися озвірілі молодики і почали бити усіх підряд. Ногами, кулаками і залізною арматурою. Ті, хто стояв позаду – кидали камінням. Літнього чоловіка винесли з закривавленою переніссям, жінці – то каменем, то прутом розбили голову. Дісталося і кількох охоронців.

Одному дали камінчиком в око. Ще кілька отримали в обличчя і по ребрах. Міліція, до цього весь час мовчки спостерігала за подіями в стороні, втрутилася тільки коли з «поля бою» почали виносити поранених. Правоохоронці стали між «охоронцями» і жителями. У цей час у обидві сторони, продовжували летіти камені. Побачивши, що на шляху до будівництва стали правоохоронці, люди перестали наступати.

Цим скористалися «будівельники» підняли зламаний паркан і виставивши «периметр». Інформація про побоїще в той же день дійшла від представників ЗМІ до голови КМДА Олександру Попову, однак останній досить розпливчасто пояснив, що, доки не буде встановлено законність будівництва що-небудь коментувати або вставати на чийсь бік він не буде. Мовляв, розберемося.

Забудовник вже п’ять років працює ночами

Ще одним спірним місцем, де місцеві мешканці ведуть справжню війну з забудовниками є будівництво по вул. Пирогово,2. За словами очевидців, будівництво тут йде тільки вночі, а ось «достукатися» до когось днем практично неможливо.

Учасники акції протесту хотіли вручити компанії-забудовнику «Герц» припис прокуратури р. Києва про припинення незаконного будівництва на цій території. До аналогічного висновку дійшла і спеціально створена урядова комісія, яка займалася вивченням обставин цієї будови, яку оточують три пам’ятки архітектури. На проекті біля залізних воріт красується мальовничий скверик з фонтанами і футбольним майданчиком. Що тут буде точно – ніхто не знає. Кажуть, що житловий будинок з офісними приміщеннями.

В одному місцеві жителі впевнені точно – ніякого «благоустрою прилеглої території» тут не буде, інакше забудовник не став так ретельно приховувати свої плани від громадськості і працювати ночами. Вручити припис самому забудовнику виявилося непросто.

За «дивним» збігом обставин у розпал робочого дня на будмайданчику не було жодної живої душі. Може в честь православного свята Спаса, п’ятницю зробили вихідним днем. А можливо, це дійсно будівництво-фантом. Принаймні, зі слів місцевих жителів, так воно і є.

Вдень – тут нікого. А вночі – їздять бетономішалки, вантажівки і перевозять підйомні крани. На наступний день – знову тиша. І так вже тиждень. Але громадськість все-таки домоглася свого: впевнено постукавши в паркан, вони просто зірвали в’їзні ворота.

На майданчику відразу ж з’явилися два охоронці. Вони лише знизали плечима, почувши про прокурорський постанові, і кудись подзвонили, але представник будівельної компанії так і з’явився.

Заради дорогоцінної землі на вулицю викидають навіть медустанови

Ще однією «гарячою точкою» на карті Києва стало більше після інформації про те, що в минулу п’ятницю, 19 серпня в Києві була здійснена спроба захоплення приміщення амбулаторії сімейної медицини за адресою вул. Трьохсвятительська, 7 з подальшим виселенням медустанови з займаного приміщення.

Як заявив «Обозревателю» завідувач амбулаторії Руслан Добровольський в усному порядку йому було наказано звільнити приміщення протягом доби, перевезти все обладнання, меблі, архіви і документи і співробітників в дві кімнати по вул. Саксаганського, 100.

– У 2008 році наш будинок було продано, однак, за протестом Прокуратури його знову повернули у власність громади і виключили з програми приватизації, – говорить Руслан Іванович. Виключити виключили, а ось розірвати договір про продаж приміщення нікому ТОВ «Профі-Блінкер» – забули.

Як з’ясував Оглядач» дана фірма в кінці 2009 року приватизувала дуже дорогий об’єкт комунальної власності, який виставив на продаж Київрада будинок на вул. Трьохсвятительській, 7А, 7Б, 7В, 7Г загальною площею понад 1500 кв. м. В 2008 році «Профі-Блінкер» оформив договір з Київрадою на покупку ще одного престижного об’єкта нерухомості в центрі столиці – приміщень загальною площею понад 500 кв. м. по вул. Червоноармійська, 101А.

Що примітно, юридичний супровід «угоди» і меркантильні інтереси «Профі-Блінкер» є офшорні компанії «Altimak limited» і «Satilina limited», (обидві зареєстровані на Кіпрі), які раніше також були причетні до незаконної приватизації «Київміськбуду» та книгарні «Сяйво».

Нагадаємо, що на початку 2011 р. Постійна комісія Київради з питань власності схвалила виключення з Програми приватизації будівель амбулаторії Центральної районної поліклініки Шевченківського району та кабінету довіри Київського міського центру профілактики та боротьби зі Снідом.

За словами голови депутатської фракції «Республіка Київ» у Київраді, заступник голови комісії з питань власності Дениса Москаля автори Програми приватизації планували просто виселити ці заклади на вулицю всупереч вимогам Конституції України, згідно з яким існуюча мережа державних і комунальних закладів охорони здоров’я не може бути скорочена.

Як заявив «Обозревателю» голова Комісії Київради з питань культури Олександр Бригинець, він буде вимагати від міської влади втрутитися в конфлікт і повернути будівлю амбулаторії, яке, до того ж є пам’яткою архітектури, у міську власність.

І, нехай, по Трьохсвятительській, 7 мова про незаконну забудову зараз не йде, на умовах анонімності співробітники амбулаторії повідомили нам, що серед іншого в планах у власника будівлі був його знесення і будівництво на цьому місці чергового «монстра».