Скандальне будівництво на Гончара: коли настане час Ч?

На початку весни ситуація навколо зведення житлового комплексу “Фреско Софія”, яке тягнеться вже четвертий рік, в черговий раз зазнала змін. Забудовник виграв суд, який своїм рішенням дозволив проводити подальші будівельні роботи на місці скандальної забудови.

СУД ТА ДІЛО

Здавалося б, у долі будівництва на вул. Гончара, 17/23, поставлена крапка. Київський апеляційний господарський суд скасував заборону на зведення об’єкта, визнавши необґрунтованість претензій опонентів будівництва, про яку ми неодноразово писали.

Можливо, висновок апеляційного суду і можна було б вважати остаточним і безповоротним визнанням права забудовника та після тривалих скандалів і суперечок нарешті завершити розпочату справу. Адже у девелоперів проекту є в наявності всі необхідні дозвільні документи, які вони неодноразово публікували і демонстрували громадськості. Але, як уже не раз бувало, розгляд справи може знову втрутитися “його величність” адмінресурс.

Фактично відразу після зняття заборони послідувала реакція КМДА, яка останнім часом висловлює граничну зацікавленість в цьому питанні. Київміськадміністрація доручила якогось юриста Гончаруку подати касаційну скаргу на постанову апеляційного суду, що і було зроблено в рекордно короткі терміни.

ЛОГІКА ЧИНОВНИКІВ

Негайно справу пішло у Вищий господарський суд. І що найцікавіше, єдиним обґрунтуванням для скасування постанови про зняття заборони на будівництво, згідно касаційній скарзі, стало повна відсутність збитків у забудовника в результаті простою. Не варто навіть говорити про те, що подібне обґрунтування суперечить елементарній логіці, не кажучи вже про матеріалах справи.

Адже до цього моменту в будівництво вкладено вже понад 400 млн грн., а кожен місяць простою обходиться забудовнику в суму близько 5 млн грн. Якщо це не збитки, то що ж тоді вважати збитками? Якась дивна логіка у столичних чиновників.

Потрібно зазначити, що основним фінансовим партнером проекту є російський банк ВТБ. Велика частина вкладених коштів – це кредит саме цього банку. Якщо враховувати вартість кредитних ресурсів в Україні на сьогоднішній день, то забудовник тільки на відсотках по кредиту втрачає величезні кошти. А тривалий простій, обумовлений судовою тяганиною, яка може тривати більше року, призведе до банкрутства проекту, відповідно, і втрат для самого банку.

А адже ВТБ є найбільшим інвестором як української економіки, так і кредитором самої держави Україна, і наносити йому настільки значної шкоди без будь-яких підстав як мінімум неетично.

Вже сама присутність ВТБ в проекті свідчить про те, що претензій до законності його втілення у життя настільки шанованої і пошановуються свою репутацію компанії не знайшлося. Внешторгбанк є одним з найбільших і найуспішніших у світі фінансових установ, в якому працюють фінансисти найвищої кваліфікації. І здоровий глузд підказує, що вони ніколи б не дозволили собі вступати в проект, що має ризики щодо законності (див. ОФІЦІЙНО).

ЩО В ЄВРОПІ ДОБРЕ, ТО В УКРАЇНІ…

Для кращого розуміння суті того, що відбувається необхідно заглибитися в історію питання. ТОВ “Інвестиційно-будівельна група” в 2004-2008 роках набула аварійний будинок за адресою Гончара, 21, викупивши квартири у мешканців цього будинку, які до того часу встигли створити один з перших в місті ОСББ. Заодно забудовник придбав і землю під цим будинком, яку згаданий ОСББ зміг до того часу приватизувати. Мешканці погодилися поміняти своє місце проживання – з не придатних для проживання нетрів на квартири в новобудовах в центрі міста. Інвестор зніс аварійний будинок і почав на його місці реалізацію нового проекту, попередньо отримавши в оренду довколишній ділянка землі, на якому раніше також стояло два житлових будинки, знесених через ветхість ще в 80-е роки.

Для цінителів архітектури відразу обмовимося, що інвестор проектує не бетонну висотку, а 8-поверховий будинок у стилі модерн, яким і відрізнявся цей район в період його забудови на рубежі XIX-XX століть. Проект вийшов настільки вдалим, що у 2010 році був визнаний західними фахівцями одним з трьох кращих проектів житлових будинків в Європі. На даний момент “Фреско Софія” вже знаходиться на рівні 70%-ої готовності.

Крім того, інвестор взяв на себе низку зобов’язань, які підуть на користь цілого району, що оточує територію будівництва. Зокрема, у планах забудовника – відремонтувати 5 прилеглих будинків на вулиці Гончара, які не придатні до нормальної експлуатації. На даний момент вже проведена повна реконструкція електричної підстанції, де замінено все обладнання, і побудована ще одна додаткова, щоб забезпечити безперебійне електроживлення всього району.

Забудовник замінив кілька кілометрів кабелів і до кінця проекту планує замінити близько трьох кілометрів водопровідних труб і каналізації. Фактично всі ці вкладення і є початком реконструкції тієї самої буферної зони “Софії Київської”, про яку так турбується громадські активісти, чиновники і політики, що виступають проти будівництва. Щоправда, гроші виділяти на ці ж заходи чиновники не поспішають.

Так що ж такого поганого в цьому проекті, чому він став скандальним? Шкоди “Софії Київської”? Але новобудова розташована на відстані 250 м від собору, між ними знаходяться три ряди будинків, а з території історичного заповідника споруджуваний будинок взагалі не видно. Перед початком будівництва інвестор провів всі можливі експертизи: будівельну, геологічну, гідрогеологічну, і експертні висновки провідних інститутів країни говорять про одне: будівництво не впливає на “Софію Київську”. Об’єкт також відвідало кілька місій ЮНЕСКО, і жодна з них не побачила загрози історико-культурному заповіднику з боку новобудови, про що свідчать матеріали сесій цієї поважної міжнародної організації.

ЗАМІСТЬ ПІСЛЯМОВИ

Якщо проаналізувати ситуацію, то весь імідж скандальної забудови зроблений зусиллями кількох людей. Активність цих громадських діячів вже давно викликає підозри в їх крайню зацікавленість у тому, щоб забудовник терпів значні збитки. Іноді створюється враження, що така громадська діяльність є сучасним “рекетом”. Шкода тільки, що не видно цього ляльковода, який керує всім потоком звинувачень та судових переслідувань щодо проекту “Фреско Софія”.

ОФІЦІЙНО

Фінансисти дивуються

Для отримання інформації з перших вуст ми звернулися в представництво ВТБ в Україні. Офіційна позиція банку щодо будівництва на вул. Гончара, 17/23, звучить так: “Фінансування проекту будівництва житлового комплексу на вул. Гончара, 17/23, яке здійснює “Інвестиційно-будівельна компанія” є комерційним проектом ВТБ Банку. Банк, будучи бізнес-структурою, завдання якої – вести прибуткову діяльність, не може дозволити собі списати борг позичальника. При цьому логічно, що наявність у банку проблемного позичальника, терпить збитки, відбивається на успішній діяльності фінансової структури. Коментуючи ситуацію, яка склалася навколо “ІБГ”, можна тільки висловити здивування, на якій підставі компанії, що володіє повним комплектом дозвільної документації та правом на будівництво, підтвердженим у судових інстанціях і офіційною позицією ЮНЕСКО, не дають можливості закінчити будівництво”.