Сім найбільш поширених помилок іпотечних позичальників

Іпотечне кредитування, яке в останні роки активно розвивалося, відкривало для багатьох райдужні перспективи. Однак практика показала, що у зв’язку з погіршенням економічної ситуації не всі громадяни змогли виконати взяті на себе зобов’язання по виплаті кредиту.

Для того, щоб іпотека не перетворилася для вас у тяжку кабалу на довгі роки, переконайтеся, що ви не зробили жодної з перелічених помилок.

Помилка перша – безтурботність

Іноді буває, що через два-три роки проживання в квартирі, придбаної в іпотеку, у неї раптом оголошується «законний власник». Судовий розгляд затягнеться на роки і навряд чи приведе до бажаного результату. Вашу заборгованість банку виплатить страхова компанія, однак вкладені гроші вам ніхто не поверне. Для того, щоб цього не сталося, ретельно перевіряйте юридичну чистоту об’єкта нерухомості.

Помилка друга – лукавство

Не намагайтеся обдурити банк – все одно кредитний комітет виведе вас на чисту воду. Там засідають справжні професіонали і до того ж, прекрасні психологи. Ваш обман вони розкусять моментально. Крім того, обмеження щодо частини доходу, що спрямовується на погашення іпотечних платежів, цілком виправдані. Ви і самі не зможете платити більше 50% зарплати без того, щоб сильно зачепити власні інтереси і позбавити сім’ю багатьох необхідних можливостей.

Помилка третя – самовпевненість

Сьогодні у вас прекрасні відносини з другою половиною і з адміністрацією компанії, де ви працюєте. А завтра може виявитися, що сімейне щастя «тріщить по швах», а ваша фірма на межі банкрутства. Варто заздалегідь, ще до підписання іпотечного договору, передбачити ймовірні колізії спільного життя, так і можливість швидко підшукати інше місце роботи, з хорошим рівнем доходу – достатньою для погашення іпотечного кредиту.

Також, сумнівним моментом є і надія на те, що ви зумієте швидко знайти квартиру, яка буде відповідати вашим вимогам і вимогам банку!). Те, що пропонується по іпотеці, зазвичай гірше варіантів за стовідсоткову оплату. І ріелтори, як правило, воліють продавати хороше житло за реальні гроші, не вплутуючись в іпотечну суєту. Не сподівайтеся також і на дешевизну. Купити в іпотеку квартиру в панельній п’ятиповерхівці ви не зможете – банк на це не піде, так як в його плани не входять проблеми з житлом, яке може в перспективі піти під знесення.

Помилка четверта – неуважність

Перш ніж підписати іпотечний договір, уважно ознайомтеся з усіма його пунктами, з’ясуйте свої права та обов’язки, у тому числі – умови дострокового погашення, штрафні санкції за прострочення платежу, обставини негайного повернення кредиту, зміни процентних ставок і т. д. Ідеальний варіант – експертиза договору досвідченим юристом.

Помилка п’ята – забудькуватість

Будьте уважні до термінів внесення щомісячних платежів, не допускайте затримок. За кожен день прострочення банк нараховує штрафні санкції. А якщо клієнт регулярно зловживає довірою банку, то може опинитися віч-на-віч з жорсткою вимогою дострокового повернення кредиту в повному обсязі, разом з нарахованими відсотками, штрафами і пенею. Мало не здасться… І навпаки, пунктуальність при оплаті іпотечного кредиту може надалі послужити хорошу службу. По-перше, якщо виникнуть реальні проблеми – банк піде назустріч, а по-друге, це корисно для формування кредитної історії.

Помилка шоста – скупість

Як показує практика (і радять «бувалі» позичальники), слід завжди мати в запасі кілька тисяч доларів. Іпотека повна підводних каменів. Цілком можливо, що банк «нав’яже» вам конкретної страхової послуги чи оцінної компанії, і їх розцінки виявляться набагато вище середньоринкових. Можливі несподівані сюрпризи з боку продавця або навіть ріелтора. Так що краще мати «загашник», щоб у вирішальний момент «не сісти в калюжу».

Помилка сьома – поспішність

Вигідні на перший погляд умови іпотеки при детальному вивченні можуть виявитися зовсім не такими привабливими для потенційного претендента кредиту. Рекламуючи низьку процентну ставку, банки часто приховують інформацію про непомірно високих плати за надання кредиту, комісії за обслуговування рахунку і т. д. Крім цього, будьте готові до того, що процентна ставка буде для вас значно вище, якщо ви отримуєте заробітну плату в конверті…