Що змінилося на глобальному ринку нерухомості за рік?

За останній рік у більшості країн знизилися ціни на житло.

За період з II кварталу 2010 за II квартал 2011 у більшості країн знизилися ціни на житло.

До такого висновку прийшли аналітики порталу Global Property Guide. Згідно з їх рейтингом, складеним з урахуванням інфляції, тільки в 13 із 39 розглянутих держав спостерігалося подорожчання.

За підсумками 2010 року проводилося аналогічне дослідження. За півроку, що пройшли з тих пір, ситуація на ринку житла деяких країн помітно змінилася.

На азіатському ринку житла продовжується підйом

Незважаючи на охолоджувальні заходи, ціни на азіатському ринку житла ростуть. Особливо сильно подорожчала нерухомість у Гонконгу: на 19,8 % за рік та на 3,5 % за квартал. Це відбувається на тлі загального економічного зростання. Крім того, розвитку ринку сприяють низькі ставки за іпотечними кредитами.

В Таїланді ціни на будинки збільшилися на 7,8 % порівняно з II кварталом 2010, хоча в минулому році спостерігалося падіння вартості на 4,8 %. Можливо, подорожчання пов’язане з введенням нової програми, за якою можна оформити безвідсоткову іпотеку на придбання житла.

У Тайвані та Сингапурі урядові заходи дали ефект: темпи подорожчання значно знизилися. Ціни на житло в Тайвані збільшилися всього на 6,4 % в порівнянні з II кварталом 2010, хоча в минулому році подорожчання склало 11,5 %. У Сінгапурі за 2010 рік ціни зросли на 34 %, а в період з середини 2010 до середини 2011 — лише на 5,3 %.

У Токіо ціни знизилися на 0,5 %, а в Шанхаї — на 4,8 %.

Ринок житла в США знаходиться в серйозній кризі

З II кварталу 2010 за II квартал 2011 житло в США подешевшало приблизно на 9,0 %. Головною причиною спаду аналітики вважають велику кількість нерухомості, вилученої за несплату іпотечних кредитів. Незважаючи на найнижчі відсоткові ставки за останні півстоліття багато американські позичальники виявляються неспроможними. Рівень безробіття в країні досяг 9,1 %.

Латиноамериканський ринок житла йде у гору

За темпами зростання вартості житлової нерухомості Бразилія займає друге місце в світі після Гонконгу. В останні два роки відсоткове збільшення цін на житло в цій південноамериканській державі виражається тільки двозначними числами. Наприклад, у Сан-Паулу подорожчання з II кварталу 2010 за II квартал 2011 склало 19,5 %.

Зростанню цін сприяє сприятлива економічна і політична ситуація в Бразилії. Іпотечні кредити стають все більш доступними. В країні збільшується купівельна спроможність, зростає частка середнього класу. Багато інвесторів вважають бразильську нерухомість відмінним варіантом для вкладення коштів.

Аналітики Global Property Guide припускають, що ціни на житло в Аргентині, Колумбії і Перу теж на підйомі, хоча точних даних по цим країнам поки немає.

У більшості європейських країн ціни на житло падають

Європейський ринок житла розвивається нерівномірно.

У деяких країнах ціни на житлову нерухомість продовжили знижуватися, причому спад виявився навіть кращим, ніж у минулому році. До таких держав відносяться Ірландія (-14,8 %), Греція (-9,9 %), Іспанія (-8,4 %), Хорватія (-6,6 %), Словаччина (-6,5 %) і Нідерланди (-4,1 %).

В інших країнах падіння цін сповільнилося. У цю групу входять України (-8,4 %), Росія (-5,3 %), Литва (-4,3 %) і Туреччина (-1,6 %).

Є країни, де в минулому році ціни зростали, але зараз знижуються. Це Португалія (-5,7 %), Латвія (-5,4 %), Великобританія (-5,3 %), Швеція (-1,4 %), Німеччина (-0,7 %) і Фінляндія (-0,2 %).

Лише в декількох державах спостерігається стабільне подорожчання: у Норвегії (+5,9 %), Естонії (+4,9 %), Франції (+4,7 %), Швейцарії (+2,2 %) і Ісландії (+0,6 %).

На ізраїльському ринку житла сповільнилося зростання цін
Щоб сповільнити зростання цін, Банк Ізраїлю підвищив процентну ставку до 3,25 % і встановив нове обмеження на розмір кредиту для позичальників, які беруть іпотеку за базисної ставки, по відношенню до вартості об’єкта — 33 %. В результаті подорожчання з II кварталу 2010 за II квартал 2011 склало всього 5,4 %, хоча за підсумками попереднього дослідження цей показник дорівнював 13,4 %.

У порівнянні з I кварталом 2011 ціни впали на 3,4 % — це найбільш значний спад з останнього кварталу 2008 року. Обсяги будівництва зростають, тому аналітики прогнозують подальше зниження цін в 2012.