Що вказати в договорі оренди житла, щоб не опинитися на вулиці

Для того, щоб убезпечити себе від шахрайських дій, договір оренди житла, який укладається у письмовому вигляді, можуть бути включені п’ятнадцять спеціальних умов.

Про це розповів 3 жовтня на прес-конференції на тему «Оренда житла: афери посередників» юрист Василь Білоус.

За його словами, щоб угода оренди житла була дійсною, необхідно в обов’язковому порядку укладати договір найму житла у письмовій формі. Бажано укладати договір в нотаріальній формі, яка не є обов’язковою, але дозволить з допомогою нотаріуса перевірити житло на предмет можливості передачі його в оренду і достовірність правовстановлюючих документів, проект договору на відповідність вимогам законодавства, а також засвідчити передачу грошей в оплату оренди.

Від орендодавця можна вимагати укладення договору в редакції, в якій будуть враховані всі істотні умови, необхідні для договору даного виду.

«Якщо всі умови у договорі оренди житла не визначено, можна додати істотні для сторін умови – всього їх п’ятнадцять», – зазначив Василь Білоус.

Він зазначив, що в обов’язковому порядку слід в договорі вказувати найменування сторін, а також список осіб, які можуть проживати з орендарем.

«Особи, які проживатимуть разом з наймачем, будуть нести права і обов’язки спільно. В договорі цих осіб необхідно вказати, щоб не виникло ситуації, коли орендодавець не буде допускати їх до проживання у своїй квартирі», – повідомив юрист.

Також в договорі необхідно вказати характеристику та стан житлового об’єкта, щоб після завершення терміну оренди власник квартири не виставив наймачеві захмарний рахунок.

«Якщо термін оренди не зазначений у договорі, то мається на увазі, що житло здається на п’ять років. Якщо наймач хоче уникнути оплати за той термін, який він не прожив у квартирі, то слід зазначати термін оренди у договорі», – розповів Василь Білоус.

Обов’язково виключити з договору пункт щодо того, що він може розриватися або переглядатися в односторонньому порядку. У договорі слід вказати порядок формування, спосіб, форма і строки внесення орендних платежів.

За словами Василя Білоуса, за загальним правилом, комунальні платежі оплачує наймач, але можуть бути і винятки. У договорі необхідно вказати розміри, порядок формування, спосіб, форму і терміни оплати за комунальні послуги та умови для їх перегляду.

«Можна переоформити рахунку на ім’я орендаря, тоді у нього буде можливість зареєструватися у відповідності з законодавством», – зазначив юрист.

«Розрахунки можна оформляти документально, краще перераховувати на банківський рахунок власника житла, якщо немає можливості писати розписку із зазначенням суми платежу, дати і імені орендодавця під його підпис про отримання», – додав він.

Також слід вказати в договорі оренди умови користування наймача телекомунікаціями, умови дострокового розірвання договору, права та обов’язки сторін, відповідальність сторін.

«Чим більше ви готові йти на ті умови, які вам нав’язують, тим більше зростає ризик того, що ви будете обмануті», – підкреслив юрист.

До речі, при укладанні договору оренди житла необхідно перевірити оригінали документів на житло, а також оригінали документів власника квартири.

Нагадаємо, з агентствами з пошуку житла необхідно укладати письмові договори, в яких повинні бути зазначені обов’язки, права сторін, порядок оплати, а також гарантії, що житло нікому не належить.

Також нагадаємо, за останні десять років кількість шахрайських операцій у сфері оренди житла зросла в два рази.