Що відбудеться на ринку нерухомості, якщо соціальні ініціативи Президента по забезпеченню житла українців втіляться в життя?

Після останнього засідання Кабінету міністрів України, на якому президент Янукович пообіцяв доступну іпотеку для населення, столичний ринок нерухомості завирував.

Спільнота ріелторів, довгий час монополізували продаж і купівлю житла в Києві відчуло загрозу від держави, мабуть, вирішив перетягнути значну частину нерухомого ковдри на себе. Адже якщо ідея про доступну іпотеку буде реально втілена в життя, прокладка з ріелторів виявиться не потрібна – державні забудовники будуть спілкуватися з покупцями безпосередньо.

Ріелторам залишиться сегмент, загальноприйнятий у світовій практиці – елітне житло, котеджі Київ все одно нікуди не подіне і їх реалізація продовжиться і надалі.

Однак рішення президента може почати так давно необхідну революцію на ринку київського житла, нарешті, визначивши нормальні ціни і класове розходження об’єктів нерухомості. Адже квартири, які залишаться для ріелторів, ніхто не буде купувати за завищеними цінами. Крім того, маржа ріелторів буде обмежена трьома відсотками, згідно готують закону про ріелтерської діяльності.

Навіть якщо керуватися простою логікою, на даний момент ціни в Києві складаються не з певних моментів, а виключно з голови і «хочу». Приміром, двокімнатна квартира хрущовського типу в районах Відрадного або ДВРЗ, звідки до центру міста добиратися не менше години, на даний момент пропонується від 60-80 000 доларів. Окремий котедж з невеликою ділянкою землі в передмісті столиці, звідки добиратися до центру міста приблизно стільки ж часу коштує тих же самих грошей. Однак, є різниця між квартирою в старій хрущовці (з усіма витікаючими звідти проблемами), де є проблема з контингентом населення і відсутністю інфраструктури (цим хворіє весь місто) та приватним будинком, де життєвий простір можна моделювати так, як хочеться.

Крім того, котеджні селища гарні ще й тим, що екологічна ситуація там набагато краще, ніж де-небудь в межах міста.

Експерти підрахували, якщо програма «Доступне житло» буде реально втілена в життя, ціни на вторинне житло в українській столиці знизяться, як мінімум, на 20-30%, що буде абсолютно об’єктивно порівняно з існуючим порядком цін зараз.

Що навряд чи подешевшає? Котеджі в Києві та в передмісті – на них не буде держдотацій, крім того, вони, найімовірніше, перейде в сегмент елітного житла. Не стане дешевше і історичний центр Києва. Там навіть старе житло буде затребуваним через місцерозташування оного.