Що стримує іпотечне кредитування в Україні?

Серед факторів, які стримують розвиток ринку іпотечного кредитування, — відсутність «довгих» гривневих ресурсів та низький рівень офіційних доходів населення.

Таку думку висловив директор департаменту роздрібного банківського бізнесу Тетяна Надточій.
За її словами, в першій половині 2011 року ринок іпотечного кредитування дещо пожвавився. Експерт підкреслила, що середні терміни кредитування в минулому році становили 10-20 років, початковий внесок — 30-50% від вартості нерухомості, комісія за видачу кредиту — 1,49%.

«До листопада 2011 року ставки на іпотеку варіювали від 15% до 21,5% річних. При цьому за плаваючою процентною ставкою банки пропонували вигідніші умови — близько 15-17% річних в гривні і термін кредитування до 20 років включно», — повідомила Надточій. Як сказала експерт, фіксована ставка була дещо вищою і становила в середньому 17-21% річних, термін кредитування при фіксованою процентною ставкою, як правило, не перевищував 10 років.

«З кінця листопада 2011 року у зв’язку зі зниженням ліквідності на ринку і подорожчанням кредитних ресурсів процентні ставки збільшилися і варіюють від 21,5% до 23,5% річних», — підкреслила експерт.

Однак, за словами Надточій, незважаючи на те, що спад на ринку іпотечного кредитування в минулому році і був істотним, вже зараз ми можемо спостерігати все більша кількість банків, що видають іпотечні кредити. «Ми очікуємо, що ринок кредитування буде активно відновлюватися в кінці 2012-го — початку 2013 років, а в найближчі два-три місяці іпотечні ставки можуть збільшитися на 2-2,5 процентного пункту», — підкреслила вона.

Темпи відновлення і збільшення обсягів іпотечного кредитування, як зазначила експерт, залежать в першу чергу від позитивного впливу на поліпшення економічної ситуації в країні і, відповідно, стабілізації фінансового стану позичальників. Також на це впливає посилення ресурсного грошового ринку і, як результат, зниження процентних ставок, додала Надточій.

«Очікується, що українські банки при іпотечному кредитуванні будуть застосовувати в основному плаваючі процентні ставки. У разі стабілізації грошового ринку можна припустити, що до кінця року ставки встановляться на рівні 19-20% річних», — прогнозує банкір.