Що станеться з курсом гривні та економікою після виборів?

11 прогнозів від провідних економістів.

«Тільки пройдуть вибори, відразу на наступний місяць входимо в нормальний ритм роботи», – заявила в п’ятницю, 26 жовтня, Віра Ричаківська, заступник голови НБУ. Ніяких фундаментальних підстав для дестабілізації валютного ринку немає, запевняє вона.

Вибори – дійсно, час «Ч». Протягом усього останнього року на «після виборів» переносили всі погані прогнози: не тільки падіння курсу гривні, але й перегляду видаткової частини бюджету, підвищення цін і тарифів на ЖКГ і т. д. І якщо здатність Нацбанку впоратися з падінням курсу нацвалюти економісти, із застереженнями, але ще вірять у обіцянки Кабміну утримати від падіння економіку і закінчити рік з дефіцитом бюджету в 25,1 млрд грн. – ні.

Кабмін і Нацбанк, у свою чергу, дорікають економістів у спекуляціях і спробі підірвати довіру до керівництва країни. Хто з них правий, а хто лукавить?

Нижче – 11 прогнозів щодо курсу гривні до долара США, розміру дефіциту бюджету, зростання ВВП і промислового виробництва.

Goldman Sachs

Курс гривні до долара США: 8,16/USD
Зростання ВВП: 1,9%

З урахуванням нульової інфляції реальні процентні ставки в Україні сягають 25%. Це – неприпустимий рівень для економіки, і рано чи пізно він призведе до девальвації. Вона, у розмірі 30%, допоможе позбутися дефіциту поточного рахунку і знизити тиск на міжнародні резерви Нацбанку. Водночас поки що немає ознак того, що населення масово позбувається гривні, хоча у другому кварталі 2012 р. українці збільшили частку валютних депозитів у банківському секторі з 46,6 до 49,1%. Тому в найближчі три місяці, за нашими оцінками, курс буде залишатися стабільним.

Олена Бєлан, головний економіст ІК Dragon Capital

Курс гривні до долара США: 8,2/USDРост ВВП: 0%
Дефіцит бюджету: 3,1% ВВП

Якщо після виборів, девальваційні очікування населення знизяться, внутрішній попит зменшиться і/чи покращиться зовнішня кон’юнктура, девальвації гривні можна буде уникнути. Але якщо попит на інвалюту не стане менше, то ціною стабільного курсу буде подальше погіршення економічного зростання. У такому випадку курс гривні в діапазоні 9-10 грн./USD, або 10-20% девальвації від поточного рівня був би оптимальним для економіки.

Олександр Вальчишен, керівник аналітичного підрозділу групи «Інвестиційний Капітал Україна» (ICU)

Курс гривні до долара США: 8,3/USD
Зростання ВВП: 1,4%
Дефіцит бюджету: 3,0% ВВП
Промвиробництво: -2,0%

Поточний стан економіки обумовлено політичною скутістю перед програмою МВФ. Але після виборів ця скутість повинна пройти. Програма співпраці з МВФ (неважливо – пролонгована нинішня або нова) забезпечить зниження ризиків навколо гривневих активів і пом’якшить розмови про девальвацію. Вони перейдуть у площину дискусій про гнучкості обмінного курсу та монетарної політики.

Юрій Товстенко, фахівець з торгівлі цінними паперами ІК Concorde Capital

Курс гривні до долара США: 8,3/USD

Багато з тих, хто очікував зниження курсу гривні після виборів, вже встигли купити валюту, тому після виборів тиск на курс гривні, можливо, трохи зменшиться. При цьому в листопаді і грудні НБУ продовжить проводити плавну девальвацію гривні, приблизно по 5 коп. в місяць. В результаті за два місяці курс опуститься ще на 10 коп.

Олександр Савченко, екс-заступник голови НБУ

Курс гривні до долара США: 8,3 – 8,4/USD
Зростання ВВП: 0,5 – 1%
Дефіцит бюджету: 5% ВВП (з урахуванням дефіциту НАК «Нафтогаз»)
Промвиробництво (середнє за період): -5 – -10%

Сьогодні в наявності погані тенденції, які тиснуть на курс – низький зріст ВВП, дефіцит поточного рахунку. Але є й позитивні фактори, що не дають курсом впасти. Це низька інфляція, а також те, що гривня сьогодні – одна з найбільш недооцінених валют. Тому підстав для сильної девальвації немає.

Ігор Путілін, керівник аналітичного департаменту ІК «Арт Капітал»

Курс гривні до долара США: 8,4/USD
Зростання ВВП: 0,5%
Дефіцит бюджету: 5% ВВП
Промвиробництво (середнє за період): -2,5%

Платіжний баланс за 8 місяців року є збалансованим (дефіцит поточного рахунку покривається профіцитом фінансового). Є побоювання, що платіжний баланс може піти в мінус, але поки цього не сталося, спекуляції про глибоку девальвацію гривні залишаться спекуляціями.

Ерік Найман, керуючий партнер ІК «Капітал Таймс»

Курс гривні до долара США: 8,4 – 8,5/USD
Зростання ВВП: 0 – 0,5%
Дефіцит бюджету: 5,5% ВВП (включаючи дефіцит НАК «Нафтогаз»)
Промвиробництво: -10%

З-за відсутності інфляції номінальний ВВП в Україні до кінця року буде на 70 млрд грн. менше, ніж закладено в бюджеті. Це означає недонадходження в розмірі 20 млрд грн. до держбюджету. Оскільки в уряду не буде ресурсів для виконання дохідної частини, воно включить друкарський верстат. В результаті курс гривні буде знижуватися в середньому на 1% в місяць, і таким чином Новий рік ми зустрінемо з курсом 8,4-8,5.

Ірина Піонтковська, економіст ІК «Трійка Діалог Україна»

Курс гривні до долара США: 8,5/USD
Зростання ВВП: 1,5%
Дефіцит бюджету: 5% ВВП

За вересень чисті купівлі іноземної валюти населенням склали $1,8 млрд проти $0,7 млрд в серпні. Хоча додаткове розміщення суверенних єврооблігацій принесло бюджету $0,6 млрд, весь приплив іноземного капіталу був нижче обсягу погашень зовнішнього боргу, внутрішнього попиту на готівкову валюту і фінансування дефіциту рахунку поточних операцій. Скорочення золотовалютних резервів, ймовірно, продовжиться до кінця року, і їх рівень поступово наблизиться до безпечного порогу.

Дмитро Боярчук, директор «CASE-Україна»

Курс гривні до долара США: 8,5/USD
Зростання ВВП: 0,4%
Дефіцит бюджету: 4,5% ВВП

Курс гривні необхідно опускати, оскільки торговий дефіцит зростає. Але поки у Нацбанку є ресурс стримувати спекулятивні атаки і можливість проводити девальвацію повільно, так і буде відбуватися. Курс 8,5 грн./USD – це гарний орієнтир на певному проміжному етапі.

Ігор Уманський, колишній в.о. міністра фінансів України

Курс гривні до долара США: 8,5/USD
Зростання ВВП: 0 – 0,2%
Дефіцит бюджету: 5,5% ВВП (включаючи дефіцит НАК «Нафтогаз»)
Промвиробництво: -1,5%

Якщо не станеться надзвичайних подій, то, щоб не створити паніку на ринку, Нацбанк буде проводити м’яку девальвацію, і до кінця року курс просяде ще на 30 коп. Куди більш складне питання – дефіцит. Його розмір буде залежати від того, наскільки профінансують витрати бюджету – адже план по доходах, очевидно, не буде виконано (його фактичний дефіцит складе 75 млрд грн.).

Чарльз Севіль, глава департаменту суверенних і міжнародних фінансів Fitch Ratings

Курс гривні до долара США: 8,8/USD
Зростання ВВП: 0,5%
Дефіцит бюджету: 5% ВВП (включаючи дефіцит НАК «Нафтогаз» у розмірі 2% ВВП)

До кінця 2012 р. дефіцит поточного рахунку України досягне 6-7% ВВП, означаючи, що йому буде необхідний механізм для коригування. Нею може стати девальвація. Крім того, на тлі зростання дефіциту поточного рахунку, попиту приватного сектора на валюту та інтервенції НБУ резерви падають. Якщо тренд не зміниться, це обмежить здатність НБУ далі підтримувати нинішній курс гривні.