Що стане з банками після виборів?

Які банки не переживуть черговий рік стабільності?

Іноземний банківський капітал продовжує бігти з України. У цьому році група SEB продала свою доньку колишньому главі Укрсиббанку Олександр Адарич. Банк Форум змінив власника: німецький Commerzbank продав його Смарт-холдингу Вадима Новинського. Українська “дочка” Сбербанку Росії активно намагається продати Фольксбанк.

Ми провели опитування українських банкірів, намагаючись з’ясувати – які банки залишать Україну в найближчому майбутньому, а у яких є шанс отримати, для початку, тимчасову адміністрацію НБУ. Експерти на умовах анонімності поділилися з кореспондентом ЛІГАБізнесІнформ своїми прогнозами.

Порятунок втечею

Задавати власникам питання: чи збираєтеся ви продати банк? – у більшості випадків безглуздо. Поки передпродажна підготовка не закінчена, банкіри або спростовують інформацію про продаж, або не коментують ситуацію. У свій час банк Форум активно спростовував чутки про продаж, які виявилися зовсім не чутками.

Є ймовірність того, що українські підрозділи Universal Bank, Astra Bank, Piraeus Bank, Idea Bank, Bank of Cyprus, Credit Agricole Bank, Volksbank можуть бути продані вже в 2013 році. Джерело в банківських колах, що побажав залишитися неназваним, так прокоментував цю тенденцію: “Іноземні власники українських дочок не бачать перспектив для роботи в нашій країні. Працювати по-українськи вони не можуть, а робити бізнес на те, щоб залучати дешеві ресурси з-за кордону і видавати валютні кредити в Україні, зараз не виходить”.

Однак основна проблема власників фінустанов з іноземним капіталом – відсутність покупців. Тим не менш, їх нинішня стратегія свідчить саме про передпродажну підготовку: вони залучають дорогі депозити, щоб поліпшити баланси і перекрити за рахунок такого фондування збитки за старими кредитами. У цьому випадку простіше буде знайти покупця.

Ставка смерті

Високі відсоткові ставки за депозитами – діагноз для всієї банківської системи України. Депозити під 20-25% річних за нульової інфляції говорять про те, що погано всім. Але деяким ще гірше. Судячи з високими депозитними ставками серед невеликих банків, за будь-яку ціну прагнуть залучити ресурси Єврогазбанк (ставки за депозитами доходять до 25% річних), Промекономбанк (20%) і згаданий Idea Bank (26%).

Очевидний лідер у групі ризику – Ерде Банк. Фінансові труднощі установи посилюються тим, що його основний власник Руслан Демчак опинився в СІЗО (після того як Демчак прийняв рішення балотуватися в парламент, правоохоронні органи запідозрили його у легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом).

Якщо уважно проаналізувати баланси окремих банків, які залучають вклади майже під 30% річних, картина вимальовується песимістична. Ще можна якось пояснити таку тактику, якщо за банком стоїть великий промисловий холдинг. Але якщо фінансова структура сама по собі, то це означає, що працює вона, в кращому випадку, в нуль. В гіршому – в режимі піраміди: за рахунок нових депозитів старі погашаються в розрахунку на те, що з часом ситуація покращиться.

Вибравши банки з самими високими депозитними ставками на ринку і виключивши з них фінустанови з сильними промисловими власниками можна зрозуміти, які структури найближчим часом чекають серйозні неприємності, аж до введення тимчасової адміністрації НБУ. Втім, у Fitch Ratings вважають, що сьогодні українська банківська система більш стійка, ніж у 2008 році, тобто масового падежу не буде. Джерело ЛІГАБізнесІнформ, близьке до керівництва НБУ, повідомив, що регулятор вже підготував дві постанови про введення тимчасової адміністрації, проте напередодні виборів було вирішено не давати цим паперів хід. Всього ж, за оцінками опитаних банкірів, на порозі краху знаходиться як мінімум чотири фінустанови.

З серйозними проблемами зіткнутися тільки невеликі банки. Великі поки можуть собі дозволити і далі залучати дорогі депозити, так як залишки коштів на розміщених у них рахунках дозволяють істотно здешевлювати вартість грошей. Дрібні банки такої конкуренції не витримують.

Один з можливих варіантів вирішення проблем, таких фінустанов – входження в капітал нових інвесторів, що в умовах вітчизняного банківського ринку практично завжди веде до продажу активу.

Олігарх-банк

Що стосується конфігурації вітчизняної банківської системи, то в найближчий рік частка зарубіжних банків активно скорочуватися на тлі посилення позицій великих вітчизняних фінустанов. А головну партію будуть грати банки, що належать українським олігархам. “Зараз на ринку є два лідери: ПриватБанк і Дельта Банк. Можливо, до них приєднається Брокбізнесбанк і ПУМБ. Будуть здавати свої позиції Укрсоцбанк та УкрСиббанк. Російським ВТБ Банку, Ощадбанку Росії і Промінвестбанку доведеться підлаштовуватися під українських лідерів”, – прогнозує один з відомих українських банкірів.

Час показав, що іноземці поки не змогли адаптуватися до специфічного українського ринку. Навіть росіянам, незважаючи на всю міць російського капіталу в Україні, складно працювати. А далі буде ще складніше.