Що робити, якщо вашу квартиру заарештували?

Звичайно, несподіваний візит судового виконавця – це ще не тюрма. Але все ж нічого хорошого він не обіцяє, особливо якщо виконавець вручає вам постанову на арешт вашої нерухомості.

Сумчанка Юлія теж не повірила, що ось так, на рівному місці, без видимих причин тебе можуть позбавити квартири, якщо б сама не опинилася в подібній ситуації.

– У грудні минулого року до нас прийшов судовий виконавець і вручив постанову суду. З нього випливало, що частина квартири, в якій я живу, буде оцінена в рахунок погашення якогось боргу! Я почала з’ясовувати, в чому справа. Мене звуть Юлія Миколаївна Дубініна (дані змінені. – М. Н.). Так от, якийсь Юрій Веніамінович Дубінін заборгував комусь цілих 25 тис. дол.

Суд прийняв рішення на користь кредитора, але оскільки Дубінін лише отримує пенсію, з якої в рахунок погашення боргу обчислюють 20%, суд прийняв рішення реалізувати нерухомість боржника, щоб швидше погасити його борг.

Першим ділом арешт був накладений на його авто. Але потім у ході судового процесу з’ясували, що Дубінін одружений з 1974 року і за даними рацсу не розлучений. Значить, у подружжя є спільна власність, яку також можна реалізувати.

Судовий виконавець звертається в БТІ і запитує там інформацію про те, де зареєстрована його дружина – Юлія Миколаївна Дубініна. Моя повна тезка! В БТІ за неповними даними повідомляють судовому виконавцю мою адресу.

Останній, одержавши цю інформацію і не спромігшись навіть звірити дати народження, надає її суду, який у свою чергу виносить рішення про визначення частки майна боржника.

І це при тому, що на момент одруження Дубініна мені було лише п’ять років! Апріорі я не могла бути його дружиною. Я негайно звернулася із заявою у виконавчу службу, а потім в суді, виступаючи в якості зацікавленої особи, довела, що виконавець отримав в БТІ невірну інформацію.

Адже якщо би він відправився за місцем проживання боржника, то з’ясував, що його дружина живе разом з ним у квартирі, яка на неї ж і зареєстрована. До того ж в загсі, який, як і виконавча служба є структурним підрозділом управління юстиції, можна було дізнатися дані дружини Дубініна, перш ніж відправляти запит в БТІ. Тоді помилки можна було б уникнути.

Цікаво, що і в БТІ чомусь видали виконавцю інформацію тільки по одній Юлії Миколаївні Дубініної, хоча нас в Сумах як мінімум дві. І нехай все закінчилося благополучно, мені і моїм близьким грудень 2012 року додав сивого волосся, а матері моєї просто підірвав здоров’я. Я вважаю, що в такій системі, як виконавча служба, недбалість просто неприпустима!

За коментарями ми звернулися до начальника відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції Сергію П’ятниці.

– Дійсно, така історія мала місце. Але ця помилка була виявлена відразу ж, як тільки Юлія Миколаївна подала виконавцю свій паспорт. За законом, якщо є рішення суду, ми зобов’язані негайно накласти арешт на майно без розгляду. Для цього ми відправляємо запити, щоб встановити місце проживання того чи іншого громадянина. І якщо в процесі, як і в ситуації з сумчанкой, виявляється, що людина не має відношення до боржника, виконавець порушує клопотання в суді про зняття арешту.

Що ж, закон є закон, і з цим важко не погодитися. Але історія з Юлією – не єдина у своєму роді. За минулий рік це вже третя подібна ситуація. Всі вони схожі в одному.

Судовий виконавець за неповними даними запитує інформацію про людину в рагсі або паспортному столі, де йому надають дані осіб, що не мають відношення до боргів. У результаті людям доводиться доводити свою непричетність, витрачаючи час, нерви і кошти. І це лише те, про що нам відомо завдяки самим потерпілим. А скільки таких історій так і не було оприлюднено?..