Що може сприяти подоланню стагнації в продаж квартир?

Готовність купити квартиру в Києві висловлюють на даний момент не більше 3% опитаних респондентів, які планують в найближчий рік придбання нової нерухомості.

Це пов’язано з тим, що на даний момент рознос цін і зарплат на українському ринку не відповідає ціновим очікуванням, які були б прийнятні для середньостатистичного покупця нерухомості.

Якщо в Європі середня ціна квадратного метра порівнянна з середньомісячною середньою зарплатою, то в Україні цей коефіцієнт наближається до значення 2,5. Тому, природно, більшість експертів називають ціни на столичне житло завищеними, проте, варто зазначити, що йдеться лише про офіційну статистику.

Якщо подивитися на прайси квадратних метрів основних столиць Східної Європи, то українська столиця далеко не перша і ціни на квартири в Києві нижче, ніж у Варшаві чи Празі. При цьому основним негативним фактором є рівень зарплат. Якщо у Варшаві середня зарплата становить близько 900 євро, то в Києві вона ледь наближається до 400. Тим не менш, не варто забувати, що половина української економіки перебуває в тіні, що автоматично збільшує среднекиевскую зарплату і тоді вийде, що деякі люди заробляють цілком пристойно навіть за європейськими мірками. Єдине, що в Києві дуже великий розліт зарплат – в одній і тій же сфері різниця може складати 200 і більше відсотків.

Крім того, ситуація на ринку київського житла затьмарюється непрозорістю ціноутворення в новобудовах, що тягне за собою і ціни на вторинному ринку. Не тільки експерти, але навіть і уряд констатують надмірну монополізацію на ринку нерухомості Києва, а також грандіозний рівень корупції в цій сфері. А природно, корупційна складова закладається у вартість квадратного метра і в кінцевому рахунку за чиновникам хабарі і відкати в супутньої сфері платить покупець. В недавньому минулому В Кабіні розрахували, що якщо ліквідувати корупційні схеми, вартість середньої київської квартири може знизитися на 25-30 відсотків.

Ще один нюанс – це продаж квартир у Києві допомогою ріелторських агентств, зацікавлених у високих цінах на житло, оскільки вони отримують за вчинений правочин відсоток з розрахунку вартості квартири. Чим дорожче об’єкт – тим вище прибуток агентства. І ріелторський ринок у столиці також є монополізованим.

Експерти галузі вважають, що ситуація кардинально зміниться вже у найближчий рік. Для цього є певні передумови. Однією з них є демонстрація готовності уряду навести лад у сфері житла, оскільки прем’єр-міністр не двозначно заявив про те, що будівництво має стати однією з провідних позицій в економіці країни. З іншого боку, стагнація на ринку нерухомості, в якій він зараз перебуває, не може тривати вічно і галузь обов’язково зазнає змін потрібен лише поштовх. Їм можуть стати політичні або економічні резонансні події, які розгорнуть інертний ринок і внесуть в нього певні корективи.