Що буде з цінами на квартири в Києві і регіонах?

У першому півріччі 2013 року в Києві та області було проведено 29,9 тис. угод на ринку житлової нерухомості. Це на 4% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Такі дані надали в Асоціації спеціалістів банківської оцінки України (АСБОУ) з посиланням на Держреєстру майнових прав на нерухоме майно.

За їх інформацією, київський регіон — єдиний, який продемонстрував зростання угод за січень-червень 2013 року. Наприклад, у Житомирській області за перші шість місяців поточного року кількість покупок і продажів житла відносно відповідного періоду 2012 року. скоротилося на 7,7 % (до 4,9 тис.), Івано-Франківській — на 14 % (до 3 тис.). Найбільше падіння зафіксовано у Львівській області — на 21 % (до 7,3 тис.). У Криму кількість угод практично не змінилося.

Така ситуація пояснюється тим, що в Києві зосереджено платоспроможний попит, підтвердив генеральний директор дніпропетровської будівельної компанії «Созидатель» Олександр Турчин.

«Наприклад, на ринку первинної нерухомості Дніпропетровська продажу за перше півріччя 2013 року знизилися на 15 20 % порівняно з аналогічним періодом минулого року», — підкреслив він.

Перший заступник голови правління Укргазбанку Станіслав Шлапак пояснив, що фінустановам цікаво кредитувати успішні і великі компанії, і додав, що «в регіонах будують мало».

«Початковий внесок на вимогу деяких фінансових структур досягає 50 % від вартості об’єкта», — каже директор львівського ріелторського бюро «Варіант» Андрій Борисов.

Восени тенденція скорочення кількості угод торкнулася і Київ. Віце-президент Асоціації професійних управляючих нерухомістю Анатолій Топал зазначив, що у вересні нинішнього року в столиці зареєстровано угод на 30 40 % менше, ніж у вересні 2012-го.

На колишньому рівні залишилося кількість угод у деяких регіонах — у Львові, Харкові та Дніпропетровську. Виняток склала Одеса, де, за словами президента АСБОУ Сергія Фролова, триває сплеск активності, який почався ще влітку.

Це пов’язано з тим, що з 1 вересня 2013 року набули чинності обмеження за розрахунком готівкою до 150 тис. грн, тому більшість потенційних покупців постаралися придбати нерухомість в червні-серпні, прокоментував ситуацію Топал.

З 1 листопада вступає в силу нові правила оцінки нерухомості, і тепер Фонд держмайна буде відслідковувати оцінку, що не дозволить продавцям і покупцям занижувати реальну вартість нерухомості. За прогнозом президента АСБОУ Сергія Фролова, до 1 листопада на ринку буде спостерігатися активність покупців, а після «слід очікувати спаду».

З-за введення нових правил оцінки угод на вторинному ринку стане менше, вважає директор з маркетингу та продажу житлового комплексу RiverStone Ангеліна Деревльова.

Вона пояснює, що на первинному ринку працюють схеми інвестування житла, які не передбачають не тільки оцінки, але і наявності майна — воно з’являється тільки після оформлення права власності.

«Якщо ж забудовники продають вже готові квартири з документами, то тут працюють інші процедури. Якщо, наприклад, продає замовник будівництва, оцінка не обов’язкова. А якщо фонд, майно підлягає обов’язковій оцінці у акредитованого оцінювача. Таким чином, нововведення на ринку оцінки не торкнулися первинного ринку”, — прокоментувала Деревльова і дала прогноз, що столичні новобудови подорожчають за підсумками 2013 року порівняно з 2012 року на 6 %.

Столична ж вторинка, на думку президента Союзу фахівців з нерухомості України Олександра Рубанова, подешевшає на 3 5 %. Він додає, що аналогічна ситуація спостерігатиметься і в інших регіонах країни, оскільки попит на вторинну нерухомість там теж знижується.