Що буде з курсом долара восени?

Уряду і Національному банку вдалося своїми діями знизити попит на валюту і наситити нею ринок. До кінця року приплив валюти в країну збільшиться завдяки активізації експортної діяльності і зниження обсягів імпорту.

Таку думку висловив Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру, коментуючи дані Національного банку про стан валютного ринку.

Експерт нагадав, що на відміну від минулого року, коли спостерігався дефіцит валюти — попит перевищував пропозицію на $ 3,4 млрд — в нинішньому спостерігається кардинально протилежна ситуація. За підсумками семи місяців поточного року пропозиція валюти над попитом перевищила $1,8 млрд.

«Багато в чому це стало результатом введення 50% продажу валютної виручки експортерами. Тепер охочих продати валюту стало більше, ніж бажаючих її купувати. В результаті це відбивається і на стані курсу долар/гривня. Фактично курс долар/гривня в цьому році коливається в невеликому діапазоні від 8 до 8,15 грн, як наслідок – це не створює девальваційних очікувань, і ринок функціонує стабільно», – зазначив Охріменко.

У той же час експерт вважає, що восени такі тенденції збережуться завдяки активізації експорту і зменшення імпорту — це знизить попит на валюту на українському ринку.

«По-перше, залишається вимога про обов’язковий продаж 50% валютної виручки експортерами. По-друге, в кінці року різко зросте приплив валюти за рахунок продажу на експорт нового врожаю. По-третє, запроваджено спецмита і утилізаційний збір на імпортні автомобілі. Це скоротить обсяги їх поставок і, відповідно, знизить попит на валюту. По-четверте, тенденція продажу готівкової валюти збережеться і восени і може навіть посилитися, якщо буде прийнятий закон про податок на валютні операції», — пояснив експерт.

Нагадаємо, згідно з інформацією НБУ, за підсумками семи місяців 2013 року пропозицію валюти перевищила попит на $1,8 млрд. За підсумками семи місяців 2012 року попит на валюту на $3,4 млрд перевищував її пропозицію.