Ще один особнячок Януковича

В Україні з’явиться 25-й регіон. Таке собі князівство Монако сім’ї Янкукович.

Жителі і гості Криму, здається, назавжди втратили одну з його перлин – заповідне узбережжя від Балаклави до бухти Ласпі. 14 тисяч га пляжів і гір, включаючи мис Айя та однойменний курорт, викуплені фірмами сім’ї президента. Туристів вже женуть під дулом пістолетів. Пристрасть президента України Віктора Януковича до нерухомості загальновідома. Його структури намотують на себе заповідники, мисливські угіддя, ліси, поля, дороги — як їжачок осіннє листя. Однак масштаби приватизації не втомлюється вражати. Якщо так піде і далі, через кілька років родина Януковичів стане найбільшим латифундистом України. А її простим громадянам, по нещастю опинилися в Криму, на Сухолуччя і може бути, ще в якомусь гарному місці, доведеться літати по повітрю. Бо ступити там без пропуску буде нікуди, а порушників вельможного прайвіті будуть відстрілювати. «Чия це країна, люб’язний кіт?» — «Маркіза, маркіза, маркіза Карабаса…»

Віктор Янукович любить приватизувати заповідні та святі місця України, пише у розслідуванні, опублікованому 5 листопада, київська газета «Лівий берег». Взяти хоча б «Міжгір’я». Раніше на території нинішньої резиденції президента, був великий козацький монастир. Вважається, що саме тут сховали бібліотеку Ярослава Мудрого.

Ліси під Сухолуччям відомі тим, що на територію Дніпровсько-Тетерівського лісопромислового господарства громадян пускають лише за перепустками. Тож Янукович може насолоджуватися 30 тисячами га лісу, якщо не одноосібно, то у «вибраному» товаристві. При цьому – це не повний список заповідних володінь Януковича.

Родина Віктора Федоровича облюбувала собі також місцевість в Криму. Конкретно – в державному заказнику на мисі Айя, що в перекладі означає «Святий».

Автор статті Тетяна Чорновіл нагадує, що чутки про причетність Януковича до приватизації мису ходили давно. Перевірка підтвердила – величезний шматок території мису був приватизований тими ж людьми, що приватизували Міжгір’я – і в той же самий час, що Міжгір’я: у липні-жовтні 2007 року, коли Віктор Янукович був прем’єр-міністром України. Мова йде про приватизацію бази відпочинку автодорожників «Мис Айя».

Ця база являє собою чотириповерховий будинок з номерним фондом на 86 апартаментів. Крім того, там же розташовані 45 дерев’яних котеджів. З заходу «Мис Айя» поряд з заповідником, має власний пляж в 150 метрах від головного корпусу.

Все це багатство було приватизоване 21 серпня 2007 року через Фонд держмайна України за смішні $800 тисяч. Прокуратура Криму тоді звинуватила Фонд Держмайна в незаконній приватизації об’єкту. За даними слідчих, була занижена реальна вартість майна. Але, коли в прокуратурі розібралися, хто стоїть за угодою, справу закрили.

Причому приватизували базу відпочинку якраз після реконструкції, зробленої за державний кошт. Крім нерухомості під приватизацію потрапив парк в 3,5 га. Одна лише ринкова вартість парку була такою, яку структури Януковича заплатили за все майно і землю разом узяті.

Встановити причетність родини Януковича до приватизації бази ” мис Айя допомогла постанова Вищого господарського суду за 2009 рік №5020-6/083. Документ відкритий у вільному доступі для всіх бажаючих.

З цієї постанови автор встановила, що база відпочинку «Мис Айя» разом з парком була приватизована фірмою «Арктур-Крим». Через Мінстат автор дізналася, що фірма зареєстрована в Сімферополі на засновників – Мотузка Владислава Івановича (частка внеску у страховий фонд – $75 тисяч) та товариство «Укркиївресурс» (внесок — $870 тисяч, якими і сплатили покупку бази).

Реальним власником бази відпочинку став саме «Укркиївресурс». Це підприємство зареєстровано у Броварах, його директор і засновник – донеччанин Добнєв Михайло Сергійович.

Ця людина добре відомий журналістам, що досліджували бізнес родини нинішнього президента. Зокрема, саме він – засновник фірми «Веспром», на яку було оформлено яхту «Центуріон», яка належала старшому сину Януковича. При цьому у самого Добнєва доля у «Веспроме» невелика – основний капітал належить Колеснику Олександру Юрійовичу. Він відомий тим, що є основним «технічним» засновником фірм старшого сина Віктора Януковича.

Візьмемо, наприклад «Українсько-інвестиційний союз», що будує яхт-клуб, рекреаційний комплекс та реставрує історичні будинки на набережній Балаклави. У цій фірмі у Колесника доля – $5 тисяч, у Олександра Януковича – $500 тисяч. Цей же Колесник є засновником охоронної фірми «Делліт», яка патрулює «Межигір’я» і ліси під Сухолуччям.

Причому на той же адреса, за якою зареєстрований «Укркиївресурс» зареєстрована і фірма «Дом лісника», що приватизувала Сухолуччя, а також фірми, які приватизували «Межигір’я».

Тобто сьогодні база відпочинку «Мис Айя» однозначно потрапила в активи родини Януковича.

Правда зараз фірми «Арктур-Крим», що приватизувала «Мис Айя», вже не існує – її ліквідували в 2008 році, коли в інтернеті поповзли чутки про причетність родини Януковича до цієї купівлі.

Також в 2008 році Янукович розширив свої володіння на мисі Айя за рахунок 900-метрового пляжу, який раніше належав реабілітаційному центру інвалідів-чорнобильців. Його передали на 25 років в оренду структурам сім’ї нинішнього українського президента.

Після приватизації мису Айя там почався терор простих смертних. Під приводом охорони екології у державний заказник по сусідству з приватизованою базою відпочинку просто закрили вхід. В’їзд на територію заказника сьогодні перекритий залізним парканом. Ось що пишуть на присвячених Криму інтернет-форумах:

«Якщо раніше можна було вільно пройти по стежці, вдихнути цілюще запах ялівців, помилуватися мальовничими стрімкими скелями, придатними до моря – то нині стежка і доступ в заказник перекриті «екологами». Беру це слово в лапки, тому що ці люди хоч і прикриваються «ксивами» будь-Севастопольських і Київських екологічних організацій, насправді є охоронцями, найнятими орендарем.

Якщо спраглий поспілкуватися з природою заказника «Мис Айя» все ж таки проникне на його територію – над ним негайно нависне загроза фізичної розправи.

У цьому році рейдери пішли «зачищати» територію далі у заказник.Тепер їх об’єктом став важкодоступний пляж, іменований в ряді публікацій в засобах масової інформації як пляж Загубленого світу…

В один із таких наїздів один з таких «екологів» кілька раз вихоплював пістолет і наставляв його на різні предмети, потім витягнув ніж і в люті проштрикнув ним близько двох десятків балонів з питною водою, залишивши, таким чином, людей у важкодоступному місці в спеку без води…

Коли проти чотирьох рейдерів стали вісім рослих хлопців – один з «екологів», злякавшись, негайно по мобільному телефону зв’язався з… босом з Києва. Бос з Києва, виявляється, жваво цікавився ходом «природоохоронних операцій» (коли таке було?) і, ймовірно, подзвонив ще далі. Приблизно через годину на швидкохідному прикордонному катері з мигалкою примчалось з Балаклави підрозділ ОМОН в бронежилетах і з автоматами. Завидна оперативність, якщо врахувати, що по морю належало подолати 13 кілометрів!»

Далі – більше. Навесні 2008 року Севастопольська міськради передає 14 тисяч га узбережжя від Балаклави до мису Айя приватній структурі «Орлинівська мисливське господарство» на 25 років в оренду за смішною ціною – $62 тисячі в рік. Депутатів не насторожив той факт, що велика частина земель належить до заповідного фонду, де полювання заборонене. Хоча автор і не знайшла доказів причетності Януковича до «Орлинівська мисливському господарству», вона зазначає, що інтереси президента на цій території свято дотримуються. В цьому році в день народження Януковича, коли він на декілька днів приїздив до Криму, з території заказника міліція вигнала всіх відпочиваючих, включаючи тих, хто стояв там легально.

Крім того, останнім часом почалися розмови про нові претензії сім’ї Януковича на кримські землі. Зокрема, старший син Януковича зацікавлений розширити свої землеволодіння в Балаклавській бухті. Сьогодні він є власником фірм, які викупили та забудували частину Балаклавської набережної в районі будинку Лесі Українки.

У молодшого Януковича є амбіції побудувати в бухті яхт-клуб. Однак навпроти його частини набережної бухта доволі вузька. Для яхт класу «Бандідо» там мало місця. Не виключено, що ці амбіції Олександра Януковича стали причиною проблем з СБУ у його сусіда бютівця Андрія Сенченка. Але син українського президента може вирішити свої проблеми за рахунок Міністерства оборони.

30 червня 2010 року нинішній міністр оборони Михайло Єжель видав наказ про відчуження майна підприємства Міноборони – Балаклавського судноремонтного заводу «Металіст». Цікаво, що раніше за аналогічний підпис під планом санації іншого держпідприємства – «Феодосійського судномеханічного заводу» тепер сидить у в’язниці пан Іващенко.

Після рішення Єжеля, під приватизацію піде 8,4 га земель в районі бухти «Балаклава» прямо по сусідству з набережною Януковича-молодшого та 1,8 га землі в урочищі Батіліман — мис Айя, які були видані держпідприємству під розміщення там бази відпочинку.

І це ще не все. В районі мису Айя, знов таки по-сусідству з нинішніми володіннями Януковича триває процес відчуження, ще одного ласого шматочка – бази відпочинку «Батилиман», яка займає 10 га землі. В Донецькому господарському суді (!) активно слухається справа про банкрутство Комунального підприємства Севастополя – «Севтроллейбуса». За борги в $1,25 млн підприємство хоча позбавити бази відпочинку, вартістю в кілька мільйонів доларів. Цікаво, що представником приватного підприємства, яке і банкротить «Севтролейбус» є заступник голови міської адміністрації Севастополя Ігор Локтіонов, нещодавно призначений на цю посаду новою владою.