Шахрайство в рамках державної іпотечної програми

Минулого тижня стало відомо про великому шахрайстві з квартирами в Києві, які продавались державою на пільгових умовах. У КМДА про подію дізналися одними з останніх. А в міліції на пряме запитання про причетність чиновників до справи відповідають ухильну «ймовірно» і все ще не можуть назвати навіть загальну суму по справі, хоча, мова йде приблизно про 10,5-13,5 млн. грн.

Головне слідче управління МВС зараз займається розслідуванням унікального для Києва і України випадки шахрайства з приблизно 50 квартирами в Дніпровському районі столиці, які брали участь у державній програмі видачі житла. Нагадаємо, 20 вересня було затримано семеро підозрюваних за те, що допомагали громадянам за хабар незаконно стати на квартоблік та отримати квартиру від держави на пільгових умовах.

Йдеться про державну програму допомоги в купівлю квартир за схемою 50/50, тобто покупець і держбюджет ділили між собою витрати на квартиру порівну. Як розповідає начальник ГУ житлового забезпечення Києва Володимир Денисенко, програма діяла до 2007 року, коли указом президента вона була замінена на іншу, зі схемою 30/70. Таким чином, за його словами, мова йде про досить давні події. Очевидно, саме з цієї причини в КМДА про подію дізналися одними з останніх, наприклад, ще в п’ятницю (через майже тиждень після появи повідомлення) голова міськадміністрації Олександр Попов зізнався, що ще не чув про шахрайство.

У МВС Києва про справу знають краще, але розповідати подробиці не бажають. Від заступника голови центру громадської зв’язку ГУ МВС Києва Володимира Дмитренка насилу вдалося дізнатися, що веде справу Головне слідче управління МВС України. На пряме запитання про те, чи причетні до справи можновладці, від ухилився, відповівши розмитим «ймовірно». Не зміг він також пояснити, в якості кого проходять по справі покупці зазначених квартир, пославшись на те, що їх процесуальний статус встановить суд. Хоча ще за чинним КПК України, до судової стадії всі рішення приймає слідчий, і він же вирішує, хто буде проходити у справі як підозрюваного.

Таким чином, питання про те, що буде з нинішніми власниками квартир і з самої нерухомістю залишається відкритим. Хоча згідно з інформацією на сайті МВС Києва, столичне УБОЗ закликає усіх, хто купив квартири з допомогою шахраїв, прийти в правоохоронні органи добровільно, все розповісти та допомогти встановити загальний обсяг збитків. В іншому випадку, очевидно, їхні дії кваліфікують як давання хабара. Але оскільки хабар, згідно УГУ, можна дати тільки посадовій особі, напрошується висновок, що без чиновників тут не обійшлося. А крім того, можна припустити, що покупців квартир все ж розглядають як співучасників злочину. Тому не виключено, що 50 сімей, за кілька років обжившихся в своїх будинках, просто викинуть на вулицю.

Більше подробиць розповіло джерело, знайоме з ситуацією – виявляється, все почалося з одного виявленого випадковим чином епізоду. «Головне слідче управління МВС розслідує кримінальну справу за фактом надання громадянином підробленого медичного документа, який надає пільги. За цим документом чоловік був прийнятий на квартирний облік Дніпровської РДА, а в подальшому отримала квартиру за програмою 50/50. Це було приблизно в 2005-2007 р. Розслідуючи цю справу, оперативники з’ясували, що є й інші люди, які отримали квартири таким же чином. Переліку цих людей поки ніхто не знає», – повідомило джерело. При цьому він додав, що решта 50 квартир були продані незаконним шляхом у тому ж Дніпровському районі.

Залишається інше питання до правоохоронців – про суму шахрайства. Ст. Дмитренко не зміг назвати її. Але шляхом нескладних підрахунків можна з’ясувати, що поки мова йде приблизно про 10,5-13,5 млн. грн. Так, квартири в новобудовах, наприклад, у 2005 р. обходилися приблизно в 3,5-4,5 тис. грн. за кв. м, або $690-890 за кв. м (за курсом 5,05). У програмі 50/50 тоді брали участь 1-, 2 – та 3-кімнатні квартири площею 45, 65-70 і 80-90 кв. м відповідно. Отже, одна квартира коштувала в цілому від $30-40 тис. до $60-80 тис.

З одного боку, 10 млн. грн. для одного району столиці – чималі гроші. Але з іншого, в Києві вже не раз виникали скандали, пов’язані найчастіше з розподілом земельних ділянок, на значно більші суми, і «кінці» так до цих пір і не знайдено. Зараз міліція взялася за справу серйозно. Як розповіло джерело, правоохоронці вже зверталася в КМДА за нормативними актами, якими регулювалася програма 50/50, і документами, якими приймалися рішення про взяття на квартоблік та видачі квартир. При цьому мова йде про широкому переліку документів, які діяли з 1993 р. по 2009 р.

За наявними даними, сума хабарів у справі про квартири становила $10-15 тис. Але тоді стає сумнівною вигода шахрайської угоди – якщо спочатку віддати ці гроші шахраєві, а потім ще стільки ж державі (особливо це стосується однокімнатних квартир), то ризик явно не виправдовував мета.