Сергій Доротич: Щоб зробити з квартири офіс, потрібно 30 тис. доларів на хабарі

Як стверджують у Раді підприємців Києва, в місті переведення квартири із житлового фонду в нежитловий неофіційно коштує до 30 тис. доларів.

Дрібний бізнес стурбований ініціативою місцевих властей повністю “очистити” місто від ларьків і кіосків і переводити їх на нижні поверхи будівель. Щоб відкрити магазин або офіс на першому поверсі житлового будинку в центрі Києва, доведеться заплатити до 30 тис. доларів за переведення приміщення з житлового фонду в нежитловий. Дорога і корумпована процедура не дає нормально працювати багатьом підприємцям. Про це розповів голова ради підприємців Києва Сергій Доротич в четвер під час обговорення «Стратегії розвитку Києва» в Інституті Горшеніна.

«Я готовий показати вам документи по конкретному приміщенню, яке переведено з житлового в нежитлове, і крім офіційних платежів, було заплачено 30 тисяч доларів хабара. Інакше процедура, яка тривала три роки, ніколи не була б завершена», – сказав Доротич.

Згідно стратегії Київська адміністрація має намір до 2025 року повністю звільнити місто про малих архітектурних форм (МАФ) – кіосків та яток, які псують вигляд столиці. Зараз у цій сфері працює понад 50 тисяч сімей. Щоб не залишитися без роботи, підприємці вимагають від влади спрощення процедури переведення приміщень з нежитлового фонду в житловий, повідомляє “Дело”.

Київські чиновники, з одного боку, готові піти назустріч малому бізнесу. «Ми готові зробити додаткове стимулювання для людей, які організовують торгівлю продовольчими товарами на перших поверхах. Якщо у людини кіоск або два кіоски, він може придбати квартиру на першому поверсі і торгувати», – сказав заступник голови КМДА Руслан Крамаренко.

З іншого боку, столична влада боїться втратити кошти, які надходять в бюджет від переведення приміщень у нежитлові. «Може вийти така лазівка. При введенні житлової нерухомості сплачується 4 % пайового внеску, при введенні нежитловий, згідно із законом України, сплачується 10 %. Відповідно, можна все торгово-офісні приміщення вводити як житловий фонд, а потім безкоштовно під егідою організації торгових точок переводити в нежитловий фонд», – розповів Крамаренко.

За словами чиновника, зараз за переведення квартири в нежитлове приміщення потрібно доплатити 6% різниці між пайовими внесками. Як вважає голова ради підприємців, насправді ціна питання набагато вища. «Існують спеціальні фірми, які цим займаються не без участі міської влади», – натякнув Доротич.
«Коли ви залишаєте свої документи в дозвільному центрі, вам відразу ж передзвонюють і запитують, яким чином ви хочете їх оформляти – ви залишаєте свій телефон», – розповіли «Делу» в громадській організації «Правозахист».

На заяви про корупцію в органах влади Руслан Крамаренко відреагував порадою звернутися в Єдиний дозвільний центр, який нещодавно відкрили в Києві. «Дніпровська набережна 55,б, підходите до інформаційного кіоску, натискаєте кнопочку і отримуєте всі документи, які вам необхідно отримати для переведення житлового в нежитлове», – сказав Крамаренко.

Однак у раді підприємців кажуть, що дрібний бізнес незадоволений роботою центру, так як багато відомства відмахуються від людей і пускають їх «по колу». Один з активістів організації «Правозахист», підприємець Олександр Московченко не розуміє, яким чином влада збирається вирішувати проблему кіосків у місті. Раніше для того щоб отримати дозвіл на встановлення малої архітектурної форми, підприємець повинен був узгодити документацію у 10 профільних інстанціях, що могло займати 1,5-2 роки. Хоча всю роботу перевели в Єдиний дозвільний центр, влади ускладнили систему: для того щоб отримати дозвіл на МАФ, треба укласти з КП «Благоустрій» договір на моніторинг. «Схема перетворилася на викачування грошей з підприємців», – вважає власник кількох кіосків.

Дрібні підприємці не впевнені, що в разі спрощення процедури переведення приміщень у нежитлові історія не закінчиться тим же. Як тільки влада «відпустять», як говорить Крамаренко, перші поверхи будівель, не виключено, що ця нерухомість тут же сильно подорожчає і залишиться такою ж недоступною для більшості дрібних торговців.