Середня школа на півдні Лондона визнана найкращим новим будинком у Британії

Премію Стірлінга, яка вручається у Великобританії за проекти, які “внесли найбільший внесок в еволюцію архітектури, отримала архітектор Захе Хадід.

Найпрестижніша нагорода Британії в галузі архітектури присуджена Захе Хадід за будівлю середньої школи на півдні Лондона.

Будівля академії Евеліни Грейс в Брікстоні обійшлося бюджету в 37,5 млн фунтів (майже 60 млн доларів).

Британка іракського походження Заха Хадід отримує премію Стірлінга другий рік поспіль. У 2010 році вона отримала цю нагороду за побудований у Римі Національний музей мистецтв XXI століття (MAXXI).

Глава Королівського інституту британських архітекторів Анджела Брейді, головуюча в журі конкурсу, особливо відзначила майстерність архітекторів, зуміли помістити настільки складну будівлю в дуже тісному просторі.
Академія Евеліни Грейс фактично об’єднує чотири школи.

Окремим завданням було створити на території школи максимально комфортні умови для занять спортом. Архітекторам вдалося вписати спортивний майданчик зі 100-метровою біговою доріжкою в центр комплексу – під мостом, що з’єднує два блоки.
“Академія Евеліни Грейс – винятковий приклад того, що можна досягти, коли ми акуратно вкладаємо кошти в чудово спроектовані нові школи”, – заявила Брейді.

У престижному конкурсі школа в Брікстоні обійшла лондонський олімпійський велодром, побудований за проектом Hopkins Architects і вважався фаворитом напередодні Ігор 2012 року.

У цьому році також були відреставрований Королівський шекспірівський театр у Стратфорді-на-Ейвоні, музей Фолькванг в німецькому Ессені, культурний центр An Gaelaras в Лондондеррі в Північній Ірландії і Angel Building, оновлений офісний комплекс 1980-х в лондонському районі Излингтон.

Премія, заснована в 1996 році і названа на честь архітектора сера Джеймса Стірлінга, присуджується за кращий нова будівля, побудована в Британії або спроектований британським архітектором. Приз вручається за проекти, які “внесли найбільший внесок в еволюцію архітектури за минулий рік”.Розмір премії становить 20 тисяч фунтів.

В цьому році церемонія нагородження проходила в освітньому центрі Магна у місті Ротерем в Південному Йоркширі. Центр Магна отримав премію Стірлінга в 2001 році.
Хадід, що знаходиться в США, на церемонії не була присутня.

Друга перемога у престижному конкурсі зміцнила репутацію Хадід, як одного з провідних британських архітекторів. Серед інших проектів в Британії: олімпійський водний центр в Лондоні і Музей Ріверсайд в Глазго.

Заха Хадід народилася і до 17 років жила в Іраку. Вона не була на батьківщині протягом 30 років, проте збирається найближчим часом відвідати Багдад, де їй запропонували спроектувати нову будівлю Центробанку.

Хадід відкрила власне бюро в Лондоні в 1980 році, але брикстонская школа стала її першою роботою в британській столиці.

“Не мені говорити, чому це був перший проект”, – сказала Хадід Бі-бі-сі, додавши, що вона докладала багато зусиль, щоб отримати інші замовлення.

Заха Хадід впевнена, що архітектура здатна впливати на поведінку і навчання дітей. “По-моєму взагалі не стоїть питання про те, що середовище впливає на всіх людей: у школах, житлових будинках або лікарнях, – каже Хадід. – Суспільне благополуччя і архітектура взаємопов’язані, це не питання”.

Брікстон вважається одним з непростих районів британської столиці. Цей район ставав ареною масштабних зіткнень в 1981 році. У серпні 2011 року Брікстон був одним з районів, охоплених заворушеннями.