Сектор торгової нерухомості відкриває нові можливості для девелопера

Ринок торговельної нерухомості в Україні залишається нерозвиненим з точки зору насиченості і різноманітності форматів існуючих об’єктів.

Київ, Дніпропетровськ, Одеса, Харків, Донецьк і Львів є найбільшими містами України і привертають особливий інтерес торгових мереж, девелоперів та інвесторів. У листопаді 2011 р. загальний обсяг сучасних торгових приміщень у цих шести містах склав приблизно 2,6 мільйонів кв. м або 325 кв. м на 1 000 жителів (на основі офіційних статистичних показників чисельності населення).

З шести найбільших обласних центрів України, ринок торговельної нерухомості найбільш розвинений у Києві, де загальний обсяг сучасних торгових приміщень складає близько 1 001 400 кв. м орендної площі, у той час як найменший абсолютний показник зареєстрований у Львові на рівні 206 540 кв. м. Виходячи з офіційних показників чисельності населення в кожному з аналізованих обласних центрів, найбільший обсяг ринку торговельної нерухомості з розрахунку на 1 000 жителів був відзначений в Одесі на рівні 379 кв. м орендної площі, а найменший – у Харкові в розмірі 215 кв. м на 1 000 чоловік населення.

Загальна пропозиція торгових площ в Києві і інших містах України сьогодні складається переважно з об’єктів другорядного якості, які класифікуються як торгові центри «першого покоління». У той же час в країні зберігається дефіцит якісних великоформатних об’єктів торговельної нерухомості. Торгові центри в форматах «рітейл парк» і fashion (factory) outlet поки не представлені на українському ринку.

Для більшості девелоперів та інвесторів, що оперують на українському ринку, сектор торгової нерухомості є найбільш цікавим у порівнянні з іншими сегментами нерухомості, особливо, що стосується можливостей, представлених у містах з населенням понад 750 000 чоловік.

Протягом перших трьох кварталів 2011 року загальна орендна площа нової пропозиції в сегменті торгової нерухомості в Києві склала близько 75 080 кв. м. протягом періоду було відкрито другу чергу торгово-розважального центру Dream Town якірним орендарем у якому є аквапарк. Також, були здані в експлуатацію продуктовий гіпермаркет Novus на Броварському проспекті і чотири невеликих торгових центру (inSilver, «Квадрат» на вулиці Оноре де Бальзака, «Лівобережний» і Victorio).

Серед найбільших об’єктів торговельної нерухомості, відкритих в регіонах України в січні-листопаді 2011 року, необхідно відзначити ТЦ «Пасаж» у центрі Дніпропетровська, ТРЦ City Mall (черга 2) в Запоріжжі, ТРЦ «Донецьк Сіті» (черга 2) в Донецьку, ТРЦ «Україна» в Маріуполі та ТЦ «Галактика» в Кременчуці.

Також, будівельні гіпермаркети мережі «Епіцентр» були відкриті в Кіровограді, Чернігові, Мукачево (Закарпатська область) та Кам’янець-Подільському (Хмельницька область). Крім того, мережею Metro Cash&Carry були відкриті нові оптові центри у форматі «МЕТРО База» в Тернополі та Луцьку.