Ризикова будівництво: хто страждає від недобросовісних забудовників


Понад 10 тис. людей постраждали від дій недобросовісних столичних забудовників. З кінця 2008 р. кількість компаній-забудовників, які ведуть діяльність на київському ринку, скоротилася в 2,5 рази. А ті, хто залишився, в більшості випадків не можуть виконати зобов’язання перед приватними інвесторами і здати свої об’єкти в експлуатацію якщо не спочатку заявлений, то хоча б у більш пізній, але чітко визначений термін. Покарати горе-девелоперів практично неможливо. Довірливим пайовикам залишається тільки об’єднуватися і вирішувати свої проблеми самостійно.

Пішли або згорнулися

За останні два роки близько 120 будівельних компаній закрили або відклали свої проекти на невизначений час, а майже 30 офіційно оголосили про своє банкрутство і припинили діяльність. Кількість потерпілих, які вклали кошти у зведення будинків на початкових стадіях готовності, зараз у п’ять–сім разів перевищує кількість учасників афери «Еліта-центру» (тоді обдуреними виявилися 1,7 тис. осіб). За словами начальника відділу продажів квартир компанії «Траєкторія» Лідії Ряжських, в Києві в нинішньому році активно будується не більше 40 житлових комплексів з анонсованих раніше 150, пише Ділова столиця.
Але реальні втрати пайовиків можна буде підрахувати не раніше ніж через два роки. Закон України «Про запобігання впливу світової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва» №800-VI від 25 грудня 2008 р. фактично визнав кризові явища в житловому будівництві форс-мажорною обставиною до 1 січня 2013 р.

За інформацією адвоката ЮФ «Василь Кісіль і Партнери» Анни Сісецкой, до цього терміну девелоперські компанії, попередньо заручившись відповідною довідкою Торгово-промислової палати, можуть уникнути будь-якої відповідальності за порушення зобов’язань щодо передачі побудованого житла або повернення інвестицій. «Згідно з цим законом до початку 2013 року забудовники звільнені від нарахування і сплати штрафних санкцій, передбачених договорами з пайовиками», — зазначає вона.

Керуючий партнер компанії «Діалог-Класик» Артем Новіков говорить, що щоб уникнути повторення ситуацій, коли приватні інвестори будівництва залишаються без грошей і житла, потрібно створити державний фонд, з якого буде фінансуватися завершення об’єктів, або ж взагалі заборонити продавати квартири в зданих в експлуатацію будинках. «В останньому випадку ризик анулюється. Звичайно, цінова кон’юнктура може змінитися, але при грамотному управлінні проектами ці зміни будуть несуттєвими», — зазначає пан Новіков.

Ніхто не допоможе

Пайовикам, потрапили в неприємну ситуацію, юристи радять створювати громадські організації і відстоювати свої права. У деяких випадках, як свідчить практика, потенційним мешканцям вдається домовитися з забудовником. Наприклад, інвестори проекту «Місто Сонця» (багатоквартирні котеджі в с. Крюківщина Києво-Святошинського р-ну столиці), який був заморожений у 2008 р. на стадії готовності 80%, отримають свої квартири до зими.

«Після того як ми створили громадську організацію, забудовник пішов нам назустріч. Головною складністю було умовити приватних інвесторів, які внесли 30-50% вартості квартир і будинків, продовжувати фінансувати припинені криза роботи», — розповідає голова громадської організації інвесторів «Міста Сонця» Любов Столяренко. Крім того, інвестори можуть створювати житлово-будівельні кооперативи (ЖБК), оформляти право власності на незавершені об’єкти і продовжувати роботи, самостійно укладаючи договори з підрядниками і власниками земельних ділянок.

«Але створення ЖБК має на увазі не тільки наявність серед інвесторів професійних менеджерів, а й готовність його членів витрачати додаткові кошти на добудову житла», — зазначила Ганна Сісецька. Якщо ж у інвесторів немає бажання займатися подальшим будівництвом, то можна спробувати розірвати договір із забудовником і вимагати повернути вкладені кошти. Однак на практиці, як запевняє керуючий партнер адвокатського об’єднання Arzinger Тимур Бондарєв, отримати назад свої гроші від зазнає фінансові проблеми девелопера так само складно, як і змусити його завершити проект.