Ринок житла в Україні готується до чорного вересня

Поки не вступили нові правила на купівлю товару понад 150 000 гривень, українці готуються брати кредити на квартири та сплачувати основну суму авансом.

Українці поспішають продати або купити житло — попит цього літа, за даними Асоціації фахівців по нерухомості, виріс на 30% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Як говорить ріелтор і експерт з нерухомості Артур Пилипчук, люди поспішають оформити угоди перед введенням нових правил. «З 1 серпня оцінку майна зможуть робити лише ті фахівці, які пройшли навчання і отримали нові сертифікати. Але не всі встигнуть, так що на якийсь час попит на їх послуги збільшиться, а ціни зростуть», — говорить Пилипчук.

Зараз оцінювачі беруть за свої послуги від 400 до 1,5 тис. грн, а відмовитися від них не можна: висновок оцінювача — обов’язковий документ для нотаріуса при будь-якої операції з нерухомістю. Він повинен скласти ціну, від якої сплачується податок (як правило, це середня ціна на подібні квартири, але нерідко, як кажуть ріелтори, з оцінювачами домовлялися про те, щоб її знизити).

Скидають ціни

Ще один фактор, який, на думку ріелторів, змушує українців прискоритися з угодами — це обмеження сум готівкового розрахунку в розмірі 150 тисяч гривень з 1 вересня. «Зараз всі хочуть оформити угоди по старинці, щоб не відкривати рахунок у банку, не потрапити в поле зору податкової, — визнає Пилипчук. — Та й взагалі ринок житла готується до чорного сентябрюнаши люди ще не уявляють, як все це буде працювати на практиці, і через це продавці охоче йдуть назустріч покупцям, а ті швидше приймають рішення про купівлю». Столичний ріелтор Анастасія Наконечна каже, що з-за цього навіть скидають ще ціни. «Це більше стосується будинків в передмісті. Наприклад, у мене був будинок на мільйон, господар якого потроху знижував ціну, а тепер поспіхом скинув майже до 750 тисяч», — говорить дівчина.

Ринок житла завмре, але часово

Обороти продажів стануть гальмувати вже з серпня, а восени ринок завмре, вважають експерти. «Ми радимо клієнтам не планувати угод на вересень — треба подивитися, як буде працювати система, — каже «Вістям» президент Ліги експертів Світлана Бовсуновська. — Багато хто навіть знімуть з продажу нерухомості, щоб не втрачати гроші. За нашими підрахунками, якщо продати квартиру вартістю понад 150 тисяч за новими правилами, то губиться до 3% — за відкриття рахунку, конвертації, перекладу, зняття готівки, послуг банку тощо».

Але президент Асоціації фахівців з нерухомості Сергій Злидень вважає, що затишшя у вересні буде недовгим. «Люди розберуться, і вже до кінця осені квартири знову почнуть продаватися».

Шукають лазівки

Поки що правило про «150 тисячах» не набрала чинності, юристи вже розробляють способи обійти обмеження. «Я не встигну оформити угоду до осені, тому хочу взяти в банку кредит на житло і відразу ж його погасити, — поділився з нами планами киянин Микола М. — Таким чином, у податкової не буде до мене запитань, звідки в мене така сума за раз на покупку, і я не порушую закон». Ріелтори підтверджують інтерес українців до цієї схеми: «У мене все частіше клієнти стали питати, як можна обійти «грошову планку».

Самий ідеальний варіант з іпотечним кредитом. Але можна взагалі домовитися з забудовником – оформити договір продажу на 150 тисяч, а решта тут же оплатити готівкою», – говорить Анастасія Наконечна. Ще одна схема – поділити квартиру на кілька людей.

«Покупці можуть придбати квартиру по частинах, оформивши її наприклад, на родичів, – каже Пилипчук. – Також можна основну суму віддати авансом, а угоду оформити на 150 тис. грн. На аванс немає обмежень, його не потрібно оформляти у нотаріуса».