Ринок «вторинки»: за і проти

Сучасний ринок нерухомості надзвичайно різноманітний. Сьогодні тут можна зустріти пропозиції про продаж вторинного житла від звичайних громадян, квартири в готових або ще тільки будуються новобудовах від забудовників, а також і ті, і інші варіанти від посередників. Перш ніж відправитися на пошук найбільш підходящих пропозицій, потенційному покупцеві доведеться визначитися, яке житло для нього краще, а від якого варто відмовлятися відразу.

У даній статті ми хочемо поговорити про достоїнства і недоліки вторинного житла — житла, яке вже перебувало в експлуатації.

Переваги:

1. Безсумнівним достоїнством квартири, придбаної на вторинному ринку, є її «готовність». Як говориться: «Купуй і живи». Жити при необхідності можна навіть в неотремонтированной квартирі чи в тій, господарі якої не надто добре стежили за її зовнішнім виглядом. При переїзді в інше місто, наприклад, цей пункт грає іноді вирішальне значення, адже жити набагато приємніше і комфортніше у своїй, а не орендованій на якийсь час квартирі.

2. Перед придбанням квартири покупець може поїхати і своїми очима побачити не тільки здобуваються квадратні метри, але й інфраструктуру будинку, району. У випадку з квартирами в новобудовах, та до того ж ще з тими, які знаходяться у стадії незавершеного будівництва, зробити це буде набагато складніше. Доведеться на слово повірити в опису забудовника, адже ні квартири, ні самого будинку на місці ще немає. Тим більше немає ні поліклінік, ні шкіл, ні дитячих садків, які знову ж, за словами забудовника, тут можуть з’явитися після будівництва житлового району.

3. Оскільки варіанти, пропоновані на ринку вторинного житла, надзвичайно різноманітні, можна знайти саме той, який би влаштовував вас повністю, тобто, без необхідності робити ремонт, їздити далеко на роботу або перебудовувати житло на свій смак.

4. Для деяких покупців величезна, а може бути, і першорядне значення може грати тиша і спокій. Так, якщо житло купується в новобудові, то існує величезна ймовірність, що нові мешканці все разом затіють грандіозні ремонти в своїх оселях і тоді спокої і тиші доведеться забути не на один рік. У старому будинку така ймовірність дорівнює нулю, отже, перманентного відчуття, що ви оселилися на будівництві, не буде.

5. Додатковим плюсом придбання житла на вторинному ринку «є можливість завчасного знайомства з сусідами. Поспілкувавшись трохи з старими мешканцями, ви хоча б будете мати уявлення про те, які люди вас будуть оточувати по сусідству. Як ви , напевно, вже встигли здогадатися, вчинити подібним чином в новобудові не вдасться, тому мешканці, заїхали жити в сусідню квартиру, можуть виявитися для вас великим сюрпризом.

Недоліки:

Сам по собі термін «ринок вторинного житла» передбачає в собі те, що в даній квартирі вже жили люди, які здійснювали операції з даної нерухомість, а може і цілий ряд угод. З величезною часткою ймовірності тут, крім продавця, можуть бути прописані і інші люди, включаючи неповнолітніх дітей. Просто кажучи, тут не обійтися без перевірки квартири на юридичну чистоту. Нехтуючи цим пунктом і повіривши продавцю на слово, покупець ризикує зіткнутися з шахраями або з тими мешканцями квартири, для яких її продаж стала повною несподіванкою і які в обов’язковому порядку будуть доводити незаконність угоди купівлі-продажу.

Для того, щоб не зіткнутися з юридичними проблемами і неприємними сюрпризами, до вторинної купівлі квартири потрібно підходити дуже уважно і відповідально.
По-перше, варто перевірити, чи є неповнолітні (якщо такі є) власниками житла. Більше того, вони повинні бути не тільки виписані з квартири, що продається, але і прописані в інший.

По-друге, обов’язково переконайтеся в тому, що не претендує на квартиру колишній (-а) чоловік (дружина) продавця. Чинне законодавство говорить, що вони мають право претендувати на цю квартиру навіть у тому випадку, якщо ніколи не були в ній прописані і навіть не жили. В даній ситуації є лише однією умова — квартира повинна була бути придбана саме в момент перебування у шлюбі.

По-третє, на момент продажу квартири з неї повинні бути виписані абсолютно всі члени сім’ї, навіть якщо у зв’язку з якими-небудь обставинами ті відсутні у місті. Обманом виписаним родичу, який, наприклад, поїхав відпочити у санаторій, не буде складно довести недійсність угоди купівлі-продажу квартири.

По-четверте, велике занепокоєння повинно викликати у потенційного покупця те обставина, якщо продавець діє по довіреності. Обов’язково перевірте повноваження такого продавця і термін видачі доручення на предмет її дійсності. Максимальним терміном довіреності є три роки. Тільки рік може діяти та довіреність, у якій термін дії взагалі не вказаний.

По-п’яте, хотілося б згадати про квартирах, достающихся у спадок. Намагайтеся не зв’язуватися з тими варіантами, де кілька спадкоємців. Всі спадкоємці мають повне право претендувати на законні квадратні метри, якщо з моменту смерті не минуло ще півроку. Тому зручніше, а головне-безпечніше всього, співпрацювати з одним спадкоємцем.

По-шосте, покупка або продаж квартири на вторинному ринку житла практично завжди передбачає наявність ріелтора. В його обов’язки входить не тільки пошук найбільш відповідних варіантів, але й надання консультаційної допомоги щодо будь-яких питань, пов’язаних з недосяжністю. Та й взагалі, український ринок нерухомості без ріелторів — явище досить рідкісне. Природно, вам ніхто не зможе заборонити купити квартиру без участі посередника, але зробити це буде досить проблематично. До того ж, послуги ріелтора завжди пов’язані з додатковими витратами, адже за свою роботу він вимагає грошей.

Мінусом можна вважати і необхідність зміни дизайну, якщо несподівано така ідея прийде в голову покупця. У новобудовах практично завжди забудовник пропонує варіанти вільного планування, тобто кожен створює свою квартиру буквально з чистого аркуша. Якщо не знайдете відповідний варіант дизайну на «вторинці», то доведеться жити в тих умовах, які створили попередні господарі. Врахуйте, що в деяких будинках стіни настільки міцні, що взагалі вкрай складно піддаються переробці. До того ж, студію з звичайної «хрущовки» зробити навряд чи вдасться, адже конструкція будинку, включаючи капітальні перекриття, спочатку не передбачала подібних «надмірностей».

Ну і на закінчення, хотілося б ще раз поговорити про майбутніх сусідів , чию вимушену неоднорідність можна віднести до останнього зі знайдених нами недоліків ринку вторинного житла. Багато готові змиритися з навколишнім контингентом, якщо знайдена квартира виявилася найбільш придатною. Однак, у покупця все ж є можливість майбутніх сусідів дізнатися заздалегідь, а відповідно, прийняти рішення, чи готовий він ділити дах з такими людьми.